«1000 ամոթ»․ Զինվորի անունից ժողովրդին թալանելու փոխարեն, կրճատեք ոստիկանությունը
Իշխանությունները, որոնք մարդկանց զոռով բանակ են տանում, սպաների ու չաստ նայողների մշտական ճնշման ներքո շահագործում են, տանջում և սպանում, զինվորների հարազատներին ստիպում հոգալ հագուստի և սննդի ծախսերը, անընդհատ բարձրացնում զինծառայությունից խուսափելու համար կաշառքի չափը, ռազմական բյուջեից միլիարդներ գողանում, ժողովրդին զինվորի անունից թալանելու նոր ձև են մտածել։
Ազգային ժողովում այսօր քննարկվում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին օրենքի նախագիծը, որը նախատեսում է ամեն ամիս յուրաքանչյուր քաղաքացուց պարտադիր 1000 դրամ գանձելու միջոցով աջակցել վիրավոր և մահացած զինծառայողների ընտանիքններին։
Օրինագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ-ի դիմաց հավաքվել էին մի խումբ քաղաքացիներ, որոնք պահանջում էին հրաժարվել նախագծից։
«1000 ամոթ» նախաձեռնության համակարգող Նարեկ Սարգսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ այս նախագիծը նոր հարկատեսակ է, որը կեղծված ընտրությունների հետևանք է, քանի որ իշխանությունը չգիտի՝ ինչ է նշանակում պետություն։
«Պետությունը նախատեսված է նրա համար, որ հավաքի հարկերը և ֆինանսավորի համապատասխան կառույցներն ու ոլորտները։ Այս 1000 դրամների հարկատեսակը ես որակում եմ ցինիզմի դրսևորում, որով կեղեքում են ժողովրդին զինվորների անվան տակ։ Զինվորների անունից հանցագործություն են անում։ Հայաստանում կա 15 հազար ոստիկան։ Ոստիկանության բյուջեն կազմում է 36 միլիարդ դրամ։ Այս հազար դրամները մեր ժողովրդի վրա նստելու են տարեկան 6 միլիարդ դրամ։ Այնինչ՝ կարելի է ոստիկանության բյուջեն առնվազն 2 անգամ կրճատել, և այդ գումարները տրամադրել զինվորներին։ Սա ընդամենը պատրվակ է, որ նորից թալանեն մեզ»,- նշել է Նարեկ Սարգսյանը։
Ցույցին ներկա իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ կառավարությունը պետք է անհապաղ ծրագիր ներկայացնի կոռուպցիայի դեմ պայքարի և ստվերային տնտեսոության կրճատման վերաբերյալ, որը բյուջեին ավելի մեծ եկամուտ կբերի, քան ամսական 1000 դրամների նոր հարկը։
«Ես չեմ պատկերացնում, թե ինչքան կարելի է այսպես շարունակել, բա մեր եկամտահարկը ինչի՞ համար է։ Սա ապուշ մոտեցում է և լրացուցիչ հարկ է, այնինչ ես այդ գումարն արդեն իմ հարկի միջոցով տալիս եմ։ Այս նախագիծը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի Հանրապետությունում հայկական համայնք է գործում, ոչ թե պետություն, ինչը աբսուրդ է։ Մենք ուզում ենք պետական ինստիտուտները աշխատեն։ 2 ամսվա ընթացքում ստվերային տնտեսությունը և կոռուպցիան կրճատելու դեպքում այդ 1000 դրամներով հավաքած փողից ավելի շատ փող կհավաքվի և արժանապատիվ կլուծվի այս հարցը», - ասել է Սաքունցը։
Իրավապաշտպանը հավաստիացրել է, որ եթե Ազգային ժողովն ընդունի այս օրինագիծը, իրենք կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակող ունեցվածքներ ունեցողների ցուցակ կկազմեն ու կներկայացնեն ՀՀ Գլխավոր դատախազություն։

Вместо грабежа народа от имени солдат сократите штат в полиции Армении
Власти Армении, принудительно забирающие людей в армию, под постоянным давлением смотрителей военчастей эксплуатируют, мучают и убивают, заставляют родственников солдат обеспечивать их одеждой и питанием, увеличивают размер взятки за уклонение от воинской службы, воруют миллиарды из военного бюджета, нашли новый способ грабежа.
Национальное Собрание Армении рассмотрело и приняло законопроект о возмещении ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих за время службы. Проект предусматривает ежемесячное удержание с зарплат граждан в размере 1000 драмов ($2.09) на помощь семьям раненых или погибших солдат.
Во время обсуждения законопроекта перед парламентом собрались около двух десятков человек, требующих отклонить предложение правительства.
Координатор инициативы «1000 раз позор» Нарек Саргсян в беседе с Epress.am назвал проект новым видом налога, что, по его мнению, стало следствием фальсифицированных выборов, так как «властям неизвестно, что значит государство».
«Государство нужно для того, чтобы собирать налоги и финансировать соответствующие структуры и сферы. Я считаю этот налог в 1000 драмов цинизмом. Они грабят народ под видом нужд солдат, совершают преступление от их имени.
В Армении 15 000 полицейских. Бюджет полиции составляет 36 миллиардов драмов. В год эти тысячи драмов превратятся в 6 миллиардов. Между тем, можно, как минимум, вдвое сократить бюджет полиции и предоставить эти средства солдатам. Это всего лишь повод снова нас грабить», - считает Саргсян.
По мнению главы ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца, правительство должно незамедлительно представить программу о борьбе с коррупцией и сокращении теневой экономики, что принесет бюджету больше доходов, чем новый ежемесячный налог в 1000 драмов.
«Не представляю, сколько это может продолжаться. Для чего нам подоходный налог? Это глупый подход, между тем, я уже предоставляю эту сумму, выплачивая налоги. Данный проект показывает, что в Республике Армения действует армянская община, а не государство, это абсурд. Мы хотим, чтобы действовали государственные институты. Если в течение 2 месяцев сократить теневую экономику и коррупцию, наберется больше денег, чем в результате сбора этой 1000 драмов, и вопрос будет решен достойным образом». Правозащитник заверил, что в случае принятия законопроекта будет составлен список владеющих имуществом, нажитым коррупционным путем, и представлят в генпрокуратуру.