Կնոջը դանակի 30 հարվածով սպանելն առանձնակի դաժանություն չէ, վճռեց դատարանը
Վերաքննիչ դատարանն այսօր հաստատել է, որ 2015 թվականի սեպտեմբերին նախկին ամուսնու կողմից դանակի 30 հարված ստացած Հեղինե Դարբազյանի (լուսանկարում) սպանության մեջ առանձնակի դաժանություն չկա։
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի առաջին ատյանի դատարանն օգոստոսի 23-ին վճիռ էր կայացրել Դարբազյանի նախկին ամուսնուն՝ Արտակ Առաքելյանին դատապարտել 11,5 տարվա ազատազրկման՝ 104-րդ հոդվածի առաջին մասով (սպանություն)։
Տուժողի քրոջ, իրավահաջորդ Քրիստինե Դարբազյանի պաշտպան Սեդա Սաֆարյանը բողոքարկել էր առաջին ատյանի դատարանի որոշումը՝ այն մեղմ համարելով։ Փաստաբանի խոսքով՝ դատարանը պետք է կիրառեր նույն հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետը (առանձնակի դաժանությամբ սպանություն), ինչը ենթադրում է 12-ից 20 տարվա կամ ցմահ ազատազրկում։
«Առանձին դաժանության վկայություն է հենց միայն վկաներից մեկի ցուցմունքը, որտեղ նա նկարագրում էր, որ Առաքելյանը նստել էր նրա վրա և, կոպիտ ասած, հանգիստ իր գործն էր անում։ Սա տանջանքի, խոշտանգման վկայություն է։ Դա պետք է դատարանի կողմից գնահատվեր առանձին դաժանության համատեքստում», - Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է փաստաբանը։ Սաֆարյանի խոսքով՝ այս գործով իրենք պատրաստվում են դիմել Վճռաբեկ դատարան։
Փաստաբանը նշել է, որ, բացի վճռաբեկ բողոքից, իրենք մեկ այլ բողոք են պատրաստվում ներկայացնել առաջին ատյանի դատարան։
«Այս դեպքում գործ կհարուցվի ընդդեմ Հայաստանի Հարապետության։ Այն հիմքով, որ Դարբազյանը մինչև սպանությունը մի քանի անգամ դիմել է ոստիկանություն և խնդրել է իրեն պաշտպանել Առաքելյանից։ Սակայն Դարբազյանը ոստիկանության անգործության հետևանքով նաև սպանվեց: Մեր պետությունը չի կարողացել այդ խնդիրը լուծել, հանցանք կատարող անձի հասարակական վտանգավորության աստիճանը չի կարողացել գնահատել», - ասել է փաստաբանը։

The Appeals Court in Yerevan today upheld a lower court ruling that the murder of Yerevan woman Heghine Darbazyan at the hands of her former husband had not been carried out with particular cruelty.
On August 23, 39-year-old Artak Arakelyan was found guilty by a Malatia-Sebastia district court judge of the murder of his former wife whom he stabbed more than 30 times in broad daylight at her workplace. Arakelyan was sentenced to 11.5 years in prison, which Seda Safaryan, the lawyer for the victim's sister and legal successor Kristine Darbazyan, went ahead and appealed against, insisting that Arakelyan should instead be convicted of a murder with extreme cruelty, which provides for 12-20 years’ or life imprisonment.
“There’s even witness testimony which indicates that the woman was killed in a particularly cruel way. According to one of the eyewitnesses, Arakelyan had pinned the woman to the floor and ‘was just doing his job sitting atop her.’ This constitutes extreme cruelty and should have been considered as such by the courts,” Safaryan told Epress.am after the Tuesday hearing, adding that she intended to take the case to the Cassation Court.