Կնոջը դանակի 30 հարվածով սպանելն առանձնակի դաժանություն չէ, վճռեց դատարանը
Վերաքննիչ դատարանն այսօր հաստատել է, որ 2015 թվականի սեպտեմբերին նախկին ամուսնու կողմից դանակի 30 հարված ստացած Հեղինե Դարբազյանի (լուսանկարում) սպանության մեջ առանձնակի դաժանություն չկա։
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի առաջին ատյանի դատարանն օգոստոսի 23-ին վճիռ էր կայացրել Դարբազյանի նախկին ամուսնուն՝ Արտակ Առաքելյանին դատապարտել 11,5 տարվա ազատազրկման՝ 104-րդ հոդվածի առաջին մասով (սպանություն)։
Տուժողի քրոջ, իրավահաջորդ Քրիստինե Դարբազյանի պաշտպան Սեդա Սաֆարյանը բողոքարկել էր առաջին ատյանի դատարանի որոշումը՝ այն մեղմ համարելով։ Փաստաբանի խոսքով՝ դատարանը պետք է կիրառեր նույն հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետը (առանձնակի դաժանությամբ սպանություն), ինչը ենթադրում է 12-ից 20 տարվա կամ ցմահ ազատազրկում։
«Առանձին դաժանության վկայություն է հենց միայն վկաներից մեկի ցուցմունքը, որտեղ նա նկարագրում էր, որ Առաքելյանը նստել էր նրա վրա և, կոպիտ ասած, հանգիստ իր գործն էր անում։ Սա տանջանքի, խոշտանգման վկայություն է։ Դա պետք է դատարանի կողմից գնահատվեր առանձին դաժանության համատեքստում», - Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է փաստաբանը։ Սաֆարյանի խոսքով՝ այս գործով իրենք պատրաստվում են դիմել Վճռաբեկ դատարան։
Փաստաբանը նշել է, որ, բացի վճռաբեկ բողոքից, իրենք մեկ այլ բողոք են պատրաստվում ներկայացնել առաջին ատյանի դատարան։
«Այս դեպքում գործ կհարուցվի ընդդեմ Հայաստանի Հարապետության։ Այն հիմքով, որ Դարբազյանը մինչև սպանությունը մի քանի անգամ դիմել է ոստիկանություն և խնդրել է իրեն պաշտպանել Առաքելյանից։ Սակայն Դարբազյանը ոստիկանության անգործության հետևանքով նաև սպանվեց: Մեր պետությունը չի կարողացել այդ խնդիրը լուծել, հանցանք կատարող անձի հասարակական վտանգավորության աստիճանը չի կարողացել գնահատել», - ասել է փաստաբանը։

Армянский суд не нашел особой жестокости в убийстве женщины 30 ударами ножом
Апелляционный суд Армении не нашел особой жестокости в убийстве Эгинэ Дарбазян (на фото), в сентябре 2015 года получившей от бывшего мужа 30 ударов ножом. Об этом стало известно во вторник, 15 ноября.
23 августа суд общей юрисдикции осудил экс-супруга Артака Аракеляна по статье «убийство» и приговорил к 11.5 годам тюрьмы. Адвокат сестры и правопреемницы пострадавшей Седа Сафарян обжаловала решение суда первой инстанции, посчитав наказание мягким. По словам адвоката, суд должен был применить пятый пункт второй части той же статьи – убийство с особой жестокостью, - который предусматривает 12-20 лет тюрьмы или пожизненное заключение.
«На особую жестокость указывают даже показания одного из свидетелей, согласно которым, Аракелян сел на нее и, грубо говоря, делал дело сидя. Это свидетельство мучений, пыток. Суд должен был рассматривать это в контексте особой жестокости», - в беседе с Epress.am заявила Сафарян, сообщив о намерении обратиться в Кассационный суд. Помимо кассационной жалобы, сторона собирается представить жалобу и в суд первой инстанции.
«В этом случае уголовное дело заведут на Республику Армения. На том основании, что до убийства Дарбазян несколько раз обращалась в полицию и просила защиты от Аракеляна. Однако вследствие бездействия структуры Дарбазян была убита. Наше государство не сумело решить вопрос, оценить степень угрозы обществу со стороны совершившего преступление человека», - заключила адвокат.