Անապահովների բուժման համար ներկա ու նախկին նախարարների հիվանդանոցներին գումար կհատկացվի․ «ՀԺ»
Առողջապահության նախարարությունը վերջերս 134 միլիոն դրամի չափով լրացուցիչ համաձայնագրեր է կնքել 25 բժշկական կազմակերպությունների հետ՝ պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության և սպասարկման շրջանակներում բնակչության սոցիալապես անապահով և հատուկ խմբերում ընդգրկված քաղաքացիների դժվարամատչելի ախտորոշիչ հետազոտությունների իրականացման համար։ Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթի հրապարակած տվյալներից պարզ է դառնում, որ գումարի հիմնական մասը ստացած բժշկական կազմակերպությունները պատկանում են պաշտոնատար անձանց։
«Համաձայն կնքված պայմանագրերի հավելվածների՝ այդ 134 միլիոն դրամը բաշխվելու է հետևյալ կերպ. ամենամեծ մասը` 24 միլիոնը, բաժին է հասնելու «Վարդանանց» բժշկական կենտրոնին, որը պատկանում է «ԱՐԻՆՏԵՐԼԵՎ» ՍՊԸ-ին, իսկ այս ընկերությունը հիմնադրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը։
Մի փոքր ավելի պակաս` 23 միլիոն դրամ էլ հատկացվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոնին, որն էլ իր հերթին պատկանում է «Արմամաքս» ՍՊԸ-ին: Այս ընկերությունը կապվում է առողջապահության նախկին նախարար Հարություն Քուշկյանի անվան հետ:
«Խոշոր հատկացումների երրորդ պատվավոր տեղը զբաղեցնում է առողջապահության կրկին նախկին նախարար Արմեն Մուրադյանի և Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի անվան հետ կապ ունեցող «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնը։ «Իզմիրլյանը» ստացել է 10 միլիոն դրամ», - գրում է թերթը՝ հղում կատարելով կառավարության ինտերակտիվ բյուջեին, որտեղ տեղադրված են բոլոր պայմանագրերը։

Bulk of Money Allocated for Vulnerable Population's Free Treatment Given to State Officials' Hospitals: Press
Armenia's Ministry of Health has recently signed agreements worth 134 million drams with 25 medical institutions on the provision of state-guaranteed free healthcare and services for socially vulnerable groups, Haykakan Zhamanak newspaper writes, stressing that the most of the money was distributed among medical centers with links to former and current high-ranking state officials.
“According to the contracts' appendices, the largest portion of the money – 24 million drams – will be allocated to 'Vardanants' medical center, which belongs to the 'ARINTERLEV' LLC founded by health minister Levon Altunyan.
“23 million drams was allocated to 'Nairi' medical center, which, for its part, belongs to 'ARMAMAX'' LLC, a company with links to former health minister Harutyun Kushkyan.
“The third largest allocation - 10 million drams - was made to 'Izmiryan' medical center, which is associated with another former health minister Armen Muradyan and Catholicos of All Armenians Garegin II,” the daily reports, citing the interactive budget on Armenian government's official website.