Անապահովների բուժման համար ներկա ու նախկին նախարարների հիվանդանոցներին գումար կհատկացվի․ «ՀԺ»
Առողջապահության նախարարությունը վերջերս 134 միլիոն դրամի չափով լրացուցիչ համաձայնագրեր է կնքել 25 բժշկական կազմակերպությունների հետ՝ պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության և սպասարկման շրջանակներում բնակչության սոցիալապես անապահով և հատուկ խմբերում ընդգրկված քաղաքացիների դժվարամատչելի ախտորոշիչ հետազոտությունների իրականացման համար։ Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթի հրապարակած տվյալներից պարզ է դառնում, որ գումարի հիմնական մասը ստացած բժշկական կազմակերպությունները պատկանում են պաշտոնատար անձանց։
«Համաձայն կնքված պայմանագրերի հավելվածների՝ այդ 134 միլիոն դրամը բաշխվելու է հետևյալ կերպ. ամենամեծ մասը` 24 միլիոնը, բաժին է հասնելու «Վարդանանց» բժշկական կենտրոնին, որը պատկանում է «ԱՐԻՆՏԵՐԼԵՎ» ՍՊԸ-ին, իսկ այս ընկերությունը հիմնադրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը։
Մի փոքր ավելի պակաս` 23 միլիոն դրամ էլ հատկացվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոնին, որն էլ իր հերթին պատկանում է «Արմամաքս» ՍՊԸ-ին: Այս ընկերությունը կապվում է առողջապահության նախկին նախարար Հարություն Քուշկյանի անվան հետ:
«Խոշոր հատկացումների երրորդ պատվավոր տեղը զբաղեցնում է առողջապահության կրկին նախկին նախարար Արմեն Մուրադյանի և Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի անվան հետ կապ ունեցող «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնը։ «Իզմիրլյանը» ստացել է 10 միլիոն դրամ», - գրում է թերթը՝ հղում կատարելով կառավարության ինտերակտիվ բյուջեին, որտեղ տեղադրված են բոլոր պայմանագրերը։

Больницам армянских министров выделят деньги на лечение социально необеспеченных граждан
Министерство здравоохранения Армении подписало с 25 медорганизациями дополнительные соглашения на сумму более $280 922 для организации диагностики граждан из социально необеспеченных и особых групп населения в рамках гарантированной государством бесплатной медицинской помощи и обслуживания. По данным газеты «Айкакан жаманак», основную часть суммы получили учреждения, принадлежащие должностным лицам.
«Согласно приложениям к соглашениям, эти 134 миллиона драмов будут распределены следующим образом: большая часть – 24 миллиона – достанется медцентру «Вардананц», который принадлежит ООО «АРИНТЕРЛЕВ», а эту компанию основал министр здравоохранения Левон Алтунян.
Чуть меньше – 23 миллиона драмов – выделено медицинскому центру «Наири», который, в свою очередь, принадлежит ООО «Армамакс». Эту компанию связывают с именем бывшего министра Арутюна Кушкяна.
Третье почетное место занимает «Измирлян», который связывают также с именем экс-министра здравоохранения Армена Мурадяна и Католикоса всех армян Гарегина Второго. Медцентр получил 10 миллионов драмов», - пишет издание со ссылкой на интерактивный бюджет правительства.