Առողջական խնդիրների պատճառով զորացրվածին հաշմանդամության կարգ չեն տալիս․ asparez.am
Գյումրեցի 19-ամյա Սարգիս Տանաշյանը 2015 թվականի հուլիսին մեկնել է բանակ, սակայն այնտեղ առողջական լուրջ խնդիրներ ձեռքբերելով՝ զորացրվել է։ Ծնողների խոսքով, սակայն, Սարգիս Տանաշյանին բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալությունը հաշմանդամություն ունեցող չի ճանաչում։ Այս մասին գրում է Asparez.am-ը։
Կայքի հետ զրույցում զինվորի հայրը՝ Խորեն Տանաշյանը, նշել է, որ որդու մոտ հիվանդությունները սկսել են արդեն ծառայության առաջին ամսում և ծառայության ամբողջ ընթացքը անցկացրել է Ստեփանակերտի և Երևանի զինվորական հոսպիտալներում:
«Էրեխեն անընդհատ ցնցման մեջ կընկնի, երբ քրտնում է, ցնցման մեջ է ընկնում: Մոտը ներվային խախտումներ են առաջացել․․․ պրիսյագին, որ գնացինք` սապոկը վնասել էր ոտքի կոճիկը: Էրեխես ոտը գետին չէր կրնա դներ: Ճնշումն անընդհատ կելներ», - պատմել է հայրը։
Երիտասարդը վիճակահանությամբ ծառայությունը պետք է անցկացներ Ջեբրայիլում, սակայն մոր՝ Լալա Ստեփանյանի խոսքով՝ տղայի գնալուց մեկ շաբաթ անց իրենց տեղեկացրել են, որ որդին հոսպիտալում է․ «Մեկ ամիս հետո հիվանդությունը գնալով բարդացավ: Ջերմությունը կելներ, չէր իջնի, տղայիս առողջ ուղարկեցի բանակ, հիվանդ ետ ուղարկեցին: Ես իմ առողջ տղային եմ ուզում»:
ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչությունից Լալա Ստեփանյանին գրավոր պատասխանել են, որ 2015 թվականի հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին Սարգսի մոտ ախտորոշվել են ստամոքսի բազմաթիվ խոցեր: 15 օր ստացիոնար բուժում ստանալուց հետո վերադարձել է զորամաս:
2016 թվականի մարտի 31-ին տրված հիվանդության վկայագրի համաձայն, Սարգիս Տանաշյանի մոտ ախտորոշվել է ընդհանուր թուլություն, գլխացավ, սրունք-թաթային հոդերի այտուցվածություն, մեզի գույնի փոփոխություն, ողնաշարի գոտկային հատվածի ցավեր: Համալիր բժշկական հետազոտությունից հետո ռազմաբժշկական հանձնաժողովը հաստատել է, որ Սարգսի հիվանդությունները զարգացել են զինվորական ծառայության ընթացքում:
Ռազմաբժշկական հանձնաժողովի մեկ այլ որոշմամբ` Սարգիս Տանաշյանը խաղաղ պայմաններում ծառայության համար ճանաչվել է անպիտան, իսկ պատերազմական իրավիճակներում` կարող է սահմանափակ ծառայություն իրականացնել:
Asparez.am֊ը նշում է՝ Տանաշյանների ընտանիքն ապրում է սոցիլապես ծանր պայմաններում։ Ընտանիքում բոլորը գործազուրկ են և միակ եկամուտը թոշակը և նպաստն է։
Բազմանդամ ընտանիքը՝ մայրը, հայրը, երկու որդիները և անչափահաս երկու դուստրերն արդեն 21 տարի ապրում են կիսախարխուլ տնակում, սակայն ընտանիքն մինչև այժմ անօթևանության կարգավիճակ չունի:
tanashyan-6
Բացի Սարգիս Տանաշյանից, նշում է կայքը, ընտանիքի մյուս անդամները նույնպես ունեն առողջական խնդիրներ։ Հաշմանդամության կարգ ունի Լալա Տանաշյանը և ավագ որդին` Հովհաննեսը Տանաշյանը: Վերջինս ունի տեսողության հետ խնդիրներ։
Կայքը նշում է նաև, որ օրեր առաջ՝ նոյեմբերի 14-ին, Հովհաննես Տանաշյանը ավտովթարի էր ենթարկվել․ «Օպել վեկտրա մակնիշի մեքենան բախվել էր Հովհաննես Տանաշյանի մոտոցիկլետին: 21-ամյա Հովհաննեսը գտնվում է Գյումրի բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում: Առողջական վիճակը միջին ծանրության է»։

Armenia Soldier Demobilized Because of Army-Acquired Diseases Not Given Disability Status
Sargis Tanashyan, a19-year-old native of Armenia’s second largest city of Gyumri, was drafted into the army in July, 2015, but was soon demobilized after acquiring serious health problems; however, his parents say, the medical and social expertise service refuses to give Sargis a disability status, Asparez.am reports.
Speaking to the website’s reporter, the former soldier’s father, Khoren Tanashyan, said that his son showed first signs of various diseases during the first month of being drafted and was for forced to spend his entire service in military hospitals in Yerevan and Stepanakert; “The kid suffers from persistent seizures; he has acquired neurological disorders… When we saw him at the oath taking ceremony, he had hurt his foot with the boot and could hardly stand on it; he’d constantly have high blood pressure.”
The draw showed that the young man was to serve in a Jabrayil military unit; however, a week after the draft, Sargis’ parents were informed that the soldier had been transferred to the hospital. “His health deteriorated within a month; they couldn’t get his temperature down. I sent my healthy son to the army, and he was given back to me a sick boy,” the soldier’s mother, Lala Stepanyan, said.
The military-medical commission of Armenia’s armed forces informed the parents that in October and November of 2015 Sargis was diagnosed with multiple stomach ulcers; after 15 days of inpatient treatment, the soldier was sent back to the military unit.
According to the epicrisis from March 31, 2016, “Sargis Tanashyan was diagnosed with general weakness, headaches, ankle swelling, discoloration of urine, lower back pain. After a comprehensive medical examination, the military-medical commission confirmed that Sargis’ diseases had progressed during military service and found him unfit for service.
Asparez.am writes that the Tanashyans, a family of six, live in difficult social conditions; none of the family members are employed, and their only source of income is pension and the disability benefits given to Lala Stepanyan and the Tanashyans’ eldest son, Hovhannes.