Հայաստանում հարկ մուծողը քչանում է, պետական ապարատը՝ ուռճացվում
ՀԱԿ պատգամավոր Արամ Մանուկյանն այսօր Ազգային ժողովում քննադատել է Կառավարությանը՝ տարեցտարի պետական ապարատի ծախսերը մեծացնելու, ինչպես նաև այլ կարևոր հարցեր, օրինակ, մանրածախ առևտրի կրճատումն անտեսելու համար։
«Մինչև 1998 թիվը եղել է համեստ պետական ապառատ․ ԱԺ֊ն ուներ 260 պատգամավոր, յուրաքանչյուր պատգամավորին սպասարկում էր մեկ հոգի։ Գնալով պատգամավորների թիվը կրճատվել է, ապարատը դարձել է 810֊ը։ Պրեզիդենտականն ուներ 130 աշխատող, հիմա ունի 417։ Երեք անգամ պետական ապարատն ուռճացել է, ուռճացել են նաև էդ մարդկանց պահպանման ծախսերը, աշխատավարձերը։ Գործադիր, օրենսդիր, դատական իշխանությունների թվերը․ 2010 թվականին բյուջետային ֆինանսավորումը եղել է 12 միլիարդ դրամ, եկող տարվա համար դուք նախատեսել եք 23 միլիարդ դրամ»,֊ 2017 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ ասել է Մանուկյանը։
Նա վստահեցրել է, որ չի խնդրում կրճատել պետական աշխատողներին, մղել նրանց արտագաղթի։
«Դուք պետք է գնաք այլ ճանապարհով, մուտքերն ավելացնելով։ էս մարդիկ կան, ավելանում են, կերակրողը, հարկ մուծողը քչանում է։ Ամեն ամիս համարյա 4 տոկոսով մանր առևտրաշրջանառությունը պակասում է։ Վերջին 22 ամսվա ընթացքում մանր առևտրի շրջանառությունը միայն նվազում է արձանագրում։ Սա է մեր մարտահրավերը»,֊ ասել է Արամ Մանուկյանը։

На фоне сокращения числа налогоплательщиков в Армении увеличивается госаппарат
Секретарь оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян с трибуны парламента раскритиковал правительство за увеличение затрат на содержание госаппарата и пренебрежение сокращением розничной торговли.
«До 1998 года был скромный госаппарат: в Национальном Собрании было 260 депутатов, каждого из них обслуживал один человек. Со временем число депутатов сократилось, аппарат вырос до 810. В президентском было 130 сотрудников, теперь – 417. Госаппарат вырос втрое, как и расходы на содержание этих людей, зарплаты. Данные об исполнительной, законодательной, судебной властях: бюджетное финансирование в 2010-ом составило 12 миллиардов драмов, на будущий год вы предусматриваете 23 миллиарда», - сказал Манукян в ходе обсуждения госбюджета на 2017г.
Парламентарий заверил, что не просит сократить госработников и подтолкнуть их к эмиграции. «Вы должны пойти иным путем, увеличить поступления. Есть эти люди, их становится больше, а налогоплательщиков – меньше. Ежемесячно почти на 4% сокращается мелкий товарооборот. За последние 22 месяца фиксируется лишь сокращение».