Հայաստանում հարկ մուծողը քչանում է, պետական ապարատը՝ ուռճացվում
ՀԱԿ պատգամավոր Արամ Մանուկյանն այսօր Ազգային ժողովում քննադատել է Կառավարությանը՝ տարեցտարի պետական ապարատի ծախսերը մեծացնելու, ինչպես նաև այլ կարևոր հարցեր, օրինակ, մանրածախ առևտրի կրճատումն անտեսելու համար։
«Մինչև 1998 թիվը եղել է համեստ պետական ապառատ․ ԱԺ֊ն ուներ 260 պատգամավոր, յուրաքանչյուր պատգամավորին սպասարկում էր մեկ հոգի։ Գնալով պատգամավորների թիվը կրճատվել է, ապարատը դարձել է 810֊ը։ Պրեզիդենտականն ուներ 130 աշխատող, հիմա ունի 417։ Երեք անգամ պետական ապարատն ուռճացել է, ուռճացել են նաև էդ մարդկանց պահպանման ծախսերը, աշխատավարձերը։ Գործադիր, օրենսդիր, դատական իշխանությունների թվերը․ 2010 թվականին բյուջետային ֆինանսավորումը եղել է 12 միլիարդ դրամ, եկող տարվա համար դուք նախատեսել եք 23 միլիարդ դրամ»,֊ 2017 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ ասել է Մանուկյանը։
Նա վստահեցրել է, որ չի խնդրում կրճատել պետական աշխատողներին, մղել նրանց արտագաղթի։
«Դուք պետք է գնաք այլ ճանապարհով, մուտքերն ավելացնելով։ էս մարդիկ կան, ավելանում են, կերակրողը, հարկ մուծողը քչանում է։ Ամեն ամիս համարյա 4 տոկոսով մանր առևտրաշրջանառությունը պակասում է։ Վերջին 22 ամսվա ընթացքում մանր առևտրի շրջանառությունը միայն նվազում է արձանագրում։ Սա է մեր մարտահրավերը»,֊ ասել է Արամ Մանուկյանը։

Aram Manukyan, a lawmaker with the opposition Armenian National Congress faction, criticized Armenia's government from the parliamentary rostrum today for significantly increasing the cost of the civil service and for neglecting a number of essential issues, like the decrease in retail trade.
“The civil service was quite modest up until 1998: there were 260 lawmakers in the National Assembly, each of whom had one assistant. Over time, we were left with fewer MPs and 810 staffers. The presidential office had 130 employees, now the number has grown to 417. Civil service employment has tripled, its cost has been unnecessarily inflated. Budget financing in 2010 amounted to 12 billion drams, while [the draft 2017 state budget] envisages 23 billions for the coming year,” Manukyan said during the discussion of the draft.
The oppositionist went on to assure that he did not offer to cut the number of civil servants and push them to emigrate; "You have to take a different route and increase revenue. Civil workforce is growing, while the number of taxpayers is decreasing. Over the past 22 months, small-trade turnover has been reducing by nearly 4% per month. This is the challenge we should focus on.”