Բանակը ազգի սարսափն է. ոչ «1000 դրամների» օրենքին
«Թշնամու» գործողություններից վիրավորված կամ զոհված զինծառայողների անունից Ժողովրդից պարտադիր կերպով ամսական հազարական դրամ գանձելու մասին օրենքի հեղինակների` Հայաստանի իշխանությունների դեմ բողոքի ակցիա է անցել Երևանում: Քաղաքի տարբեր մասերում հայտնվել է «տղես զոհվեց՝ վարկերս փակեցի» գրառումը և #1000_դրամ հեշթեգը: Ակցիան զուգորդվում է հետևյալ տեքստով, որը տարածվում է համացանցում.
- Մեր հաշվին հարստանում են, մեր հաշվին քաղաքականություն են խաղում, մեր հաշվին մեզ իշխում են ու, հերթական անգամ, մեր հաշվին ուզում են «լավություն անեն»: Առաջարկում են ազգովի 1000 դրամ հավաքենք, բայց ոչ թե նրա համար, որ կարիք չլինի զոհվելու, այլ` զոհվելուց ավելի արխային լինելու, որ ոտքը կորցնելուց հանկարծ չմտածենք, թե Սերժի ու Ալիևի, Ամերիկայի ու Ռուսաստանի, տարատեսակ հարուստ ու իշխանավոր սրիկաների խաթեր ենք արյուն թափում: Առաջարկում են 1000 դրամ հավաքենք, որ իրենք մեզ ավելի հեշտ խաբեն:
Կարելի է շատ երկար խոսել, ինչ աղետալի բան է պատերազմը, բայց մարդիկ, թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում, առանց դրա էլ գիտեն դա: Չէ՞ որ իրե՛նց են մսաղացի մեջ գցում, չէ՞ որ իրե՛նց ընտանիքներն են բանակ տարված որդու համար սիրտը դող ընկած տուլիկ ուղարկում: Հարստահարված, իրավազուրկ, մեկը մյուսից ճնշված մարդիկ մոտիկից են ճանաչում պատերազմը, ու բարդ է գտնել այնպիսի մեկին, ով կասի. «պատերազմ եմ ուզում»:
Իշխանություններին պատերազմը ձեռք է տալիս. քանի պատերազմը չի ավարտվել, իրենց տեղերը տաք կմնան: Դրա համար էլ ջանք ու եռանդ չեն խնայում, որ հավերժացնեն պատերազմը ու բթացնեն մեր ցավը, բայց երբեք չլուծեն խնդիրը, երբեք չբուժեն ազգայնականության հիվանդությունը, որ անընդհատ նորանոր զոհեր է պահանջում:
Իշխանությունները նույնն են՝ մեկը մյուսից վատը, մեկը մյուսից հակաժողովրդական, մեկը մյուսից ստոր ու դաժան, և ամեն գրածը կարելի է վերագրել իրենց բոլորին: Բայց եկեք մենք մեր մասին խոսենք, Ադրբեջանի իշխանությանը քլնգելը թողնելով Ադրբեջանի ժողովրդին, ովքեր նույնպես հասկանում են այս ամենը, նույնպես դեմ են պատերազմին:
Մեր երկրում իշխանությունը վաղուց չի առաջարկել որևէ բան, որին հնարավոր կլիներ հավատալ: Ինչպե՞ս կարող ենք հավատալ, որ զոհվածների ընտանիքները և հաշմանդամները սրանից մի բան կստանան, եթե ամեն դրամի կեսը գնում է Սարգսյաններից մեկի գրպանը: Ինչպե՞ս հավատանք, որ այս գործը բարի է, եթե բանակում ինքնասպանության, սպայի ձեռքից հաշմանդամություն ձեռքբերելու կամ զոհվելու դեպքերը պարզապես չեն ընդունվում պետության կողմից. ձևակերպվում են որպես «թուրքի գյուլլի» զոհ: Միգուցե այս փողի մի մասն էլ այդ ընտանիքներին կտրամադրեն, որ բերանները փակ մնա:
Երբեք էլ բանակը լավ տեղ չի եղել, դժվար էլ դառնա: Բայց բանակ չգնալու համար մեր մոտ մարդիկ երկրից են փախնում, երկու տարվա միջին եկամուտից ավել գումար են տալիս ու երակ են կտրում: Ասում են, թե բանակը ազգի պարծանքն է: Ո՛չ. բանակը ազգի սարսափն է: Ասում են, թե ապրիլից հետո Հայաստանում ազգային զարթոնք է և համախմբում, բայց բանակը կամավորական չի դարձել: Իշխանավորները իհարկե չեն հավատում սեփական ստերին և շարունակում են ստիպելով տանել բանակ, շարունակում են ճոռո-ճոռո խոսալ ու մեր հաշվին ապրել:
Նույնն էլ այս 1000 դրամները. ասում են, որ ժողովրդի համար է, բայց պարտադրում են: Ունես թե չունես, ուզում ես, թե չէս ուզում՝ ոչ ոք չի հարցնի: Նույնիսկ միմյանց օգնելու հարցը այլևս մեր հայեցողության տակ չի: Սա ժողովրդականության հետ ոչ մի կապ չունի, ավելին․ ցույց է տալիս թե որքան փտած կարող է լինել համակարգը։

'Army Is the Horror of the Nation;' Graffiti in Yerevan Against Military Benefits Tax
An anonymous protest action was carried out in Yerevan over the weekend against the recent government plans to oblige every working Armenian citizen to contribute a monthly 1000 drams to a fund from which authorities will supposedly pay larger compensations to the families of servicemen killed or seriously injured in active battles against enemy forces. The graffiti “son died; paid off my loans #1000_drams” appeared in various parts of the city on Sunday. The following text was soon anonymously spread through social networks:
- They get richer at our expense, they play politics at our expense, they rule over us at our own expense, and yet again, they want to do “good deeds” at our expense. They suggest that we donate a thousand drams not to make sure there is no need to die, but that we die worrylessly, that we do not think that we are shedding our blood for the sake of Serzh, Aliyev, Russia, the US, and all kinds of other rich and powerful scum. They suggest that we put the money up so that it is easier for them to deceive us.
We could talk at length about how disastrous war is; but people in both Armenia and Azerbaijan already know that. Rightless and oppressed people are closely acquainted with war, and we could hardly find anyone who would say they “want war.”
War is beneficial to the authorities: as long as there is war, they will be contented. That is why they do their best to perpetuate war and numb our pain, but never resolve the problem, never cure the disease of nationalism, which constantly claims more and more victims.
Authorities are the same everywhere - one worse than the other, one more anti-national, meaner and more merciless than the other. But let's talk about ourselves and leave the bashing of the Azerbaijani authorities to the people of Azerbaijan, who also understand all this, who are also opposed to war.
Our authorities have yet to offer anything that people would find credible. How can we trust that the families of killed or injured soldiers will receive any part of these donations, when half of each dram goes to the pocket of one the Sargsyans? How can we trust that this is a good deed, when every suicide, every injury or death at the hands of officers in the army is labelled by authorities a victim of “Turkish bullet.”  True, some of this money might in fact be given to these families to keep their mouths shut.
The army has never been a good place; and it is unlikely to become one. People flee the country, put up double the amount of their two years' earning, or slit their wrists to avoid being drafted. They say the army is the pride of the nation. No, the army is the horror of the nation. They say Armenia has experienced a rise of national consciousness after the April events; but the army has not become voluntary. Authorities, of course, do not believe their own lies; they continue to forcibly take people to the army, to boast, and live at our expense.
The same can be said of these 1000 drams; they claim it is for the people, but they are forcing it. No matter you have the money or not, no matter you want to or not - no one is asking your opinion. Even mutual aid is not voluntary any more. This act does not represent the will of the people; moreover, it shows how rotten a system can be.