4 դատապարտյալներ դադարեցրել են հացադուլը․ Դիտորդական խումբը դեռ չի այցելել նրանց
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ֊ում պահվող 4 կալանավորներ՝ Վահե Անդրեասյանը, Արմեն Մկրտչյանը, Արթուր Գասպարյանը և Հարություն Կողբեցյանը դադարեցրել են նոյեմբերի 16-ին սկսած հացադուլը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հաղորդել են Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական վարչությունից (ՔՎ), սակայն չեն նշել, թե կոնկրետ որ օրն են կալանավորները դադարեցրել հացադուլը։ Նրանց վիճակի և հացադուլի դադարեցման պատճառների մասին ՔՎ֊ից նույնպես չեն հայտնել։
Հիվանդ կալանավորները պահանջում էին իրենց անհրաժեշտ բժշկական օգնություն տրամադրել։ Նրանք պնդում էին, որ լուրջ առողջական խնդիրներ ունեն, սակայն «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» իրենց չեն վիրահատում։
Epress.am-ը նոյեմբերի 17-ին դիմել էր Քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբին՝ պարզելու, թե ինչ վիճակում են կալանավորները և ինչ օգնություն է նրանց ցուցաբերվում։ Դիտորդական խմբի գրասենյակից մեզ պատասխանել էին, որ տեղյակ են կալանավորների հացադուլի մասին և ծրագրել են հաջորդ օրն այցելել նրանց։
4 օր անց Դիտորդական խմբից Epress-ին հայտնել են, որ խմբի անդամների սակավության պատճառով իրենք դեռ չեն հասցրել այցելել հացադուլ հայտարարած կալանավորներին։
Նշենք, որ մինչ հացադուլը կալանավորները նամակներ են ուղարկել նաև ՀՀ նախագահին, օմբուդսմենին, գլխավոր դատախազին, առողջապահության և արդարադատության նախարարներին, Քրեակատարողական վարչության պետին՝ խնդրելով իրենց «մենակ չթողնել» և ապահովել անհրաժեշտ բժշկական օգնությունը։

Арестанты ереванской тюрьмы прекратили голодовку, а мониторинговая группа так и не пришла
Четверо арестантов уголовно-исполнительного учреждения «Больница для осужденных» прекратили голодовку. Об этом Epress.am сообщили в Уголовно-исполнительном управлении при Минюсте Армении, при этом, однако, не сказав, когда именно была прекращена начатая 16 ноября акция. Как и не сообщается об их состоянии и причинах прекращения голодовки.
У Ваге Андреасяна, Армена Мкртчяна, Артура Гаспаряна и Арутюна Кохбецяна проблемы со здоровьем. Осужденные требовали предоставления необходимой медпомощи. Они утверждают, что имеют серьезные проблемы со здоровьем, однако в «Больнице для осужденных» их не оперируют.
17 ноября Epress.am обратился в общественную мониторинговую группу, осуществляющую контроль в уголовно-исполнительных учреждениях и органах, с целью узнать о состоянии здоровья арестантов и выяснить, какая им оказана помощь. Группа в курсе объявленной голодовки и намеревалась навестить их на следующий день.
Спустя 4 дня Группа сообщила, что из-за недостатка сотрудников посетить арестантов им не удалось.
До объявления голодовки осужденные написали президенту, Омбудсмену, генпрокурору, министрам здравоохранения и юстиции, начальнику Уголовно-исполнительного управления с просьбой не оставлять их одних и обеспечить необходимую медпомощь.