2016֊ին դիտորդներին սկսել են արգելել այցելել քաղաքական գործերով կալանավորվածներին
2016 թվականին Քրեակատարողական հիմնարկներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբի 12 տարվա պատմության ընթացքում առաջին անգամ դիտորդներին արգելվել է այցելել կալանավորներին այն ժամանակ, երբ քննիչն արգելք է դրել հանդիպումների վրա։ Ընդ որում, այս արգելքը կիրառվել է քաղաքական մեծ հնչողություն ունեցող գործերի դեպքում։ Այսպես, դիտորդներին թույլ չեն տվել այցելել քաղաքական գործիչ Ժիրայր Սեֆիլյանին, նախին ՊՆ փոխնախարար Վահան Շիրխանյանին, ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին և նրանց պաշտպանության ակցիաների ընթացքում ձերբակալված անձանց։ Այս մասին այսօր դիտորդական խմբի 2014-2015 թվականի տարեկան զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտարարել է խմբի անդամ Ռոբերտ Ռևազյանը։ Նրա խոսքով՝ օրինակ, «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկը գրեթե դուրս է մնում վերահսկողությունից, քանի որ այդտեղ հիմնականում պահվում են այն մարդիկ, որոնց գործերը նախաքննության փուլում են։
Քննարկման մասնակից, «Բաց հասարակություններ֊Հայաստան» հիմնադրամի ղեկավար Լարիսա Մինասյանը նկատել է, որ նման արգելք դիտորդների դեմ չի դրվել անգամ 2008 թվականի Մարտի 1-ից հետո, երբ դիտորդներն անարգել այցելում էին քաղբանտարկյալներին։
Քննարկման ընթացքում Արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը նախ ասել է, որ չարժե կենտրոնանալ միայն այդ հարցի վրա, քանի որ քննարկվում է 2014-2015 թվականների զեկույցը, իսկ 2016 թվականի մասին խոսելիս՝ կարելի է ոչ միայն վատը նկատել, այլև այն բոլոր բարեփոխումները, որոնք կատարվել են այդ ժամանակահատվածում։
Արգելքի մասին խոսելով՝ Քրմոյանն ասել է, թե «այդ արգելքը մեզ վրա էլ է տարածվում»։
Նա օրինակ է բերել․ նախարարության աշխատողները գնացել են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ որոշ կալանավորների այցելելու, սակայն չեն կարողացել դա անել։
Քրմոյանն ասել է, որ հարցը պետք է լուծվի օրենսդրական փոփոխություններով, իսկ թե ինչու մինչև հիմա գործող օրենքի պայմաններում դիտորդները «անարգել հանդիպումներ» էին ունենում, չի բացատրել։ Մեր այն հարցին, թե արդյոք Արդարադատության նախարարությունը մշակում է օրենսդրական անհրաժեշտ փոփոխություններ և պատրաստվում է դրանք ԱԺ ներկայացնել, Քրմոյանը բացասական պատասխան է տվել։

In 2016, for the first time in the twelve years of the existence of the group of public observers which conducts monitoring in Armenia's penitentiary institutions, its members were banned by investigators from visiting prisoners, Robert Revazyan, a representative of the group, said on Tuesday, during the discussion of the group's report on prisons for 2014-2015. The bans, he added, were implemented mainly to prevent the monitors from visiting arrestees in cases of great political importance, including anti-government Founding Parliament leader Jirayr Sefilyan, former deputy defense minister Vahan Shirkhanyan, members of the Sasna Tsrer armed group and their supporters.
Larisa Minasyan, the head of the Open Society Foundations-Armenia, also condemned the introduction of the bans, observing that not even in 2008, after the post-election clashes, had public monitors been prevented from visiting arrestees.
Deputy justice minister Suren Krmoyan, for his part, urged the other participants to change the focus of the discussion back to the 2014-2015 report and then insisted that when talking about the current year, the speakers should also note “the many reforms the penitentiary system has undergone in 2016.” As for the ban, he added, “ are not immune to it either” and have encountered the same problem as the monitoring group when trying to visit prisoners at the Convicts' Hospital penitentiary.
The deputy minister stated that the issue should be resolved on a legislative level; however, Krmoyan responded negatively when answering a reporter's question as to whether the justice ministry was planning to introduce a corresponding amendments draft to the parliament.