2016֊ին դիտորդներին սկսել են արգելել այցելել քաղաքական գործերով կալանավորվածներին
2016 թվականին Քրեակատարողական հիմնարկներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբի 12 տարվա պատմության ընթացքում առաջին անգամ դիտորդներին արգելվել է այցելել կալանավորներին այն ժամանակ, երբ քննիչն արգելք է դրել հանդիպումների վրա։ Ընդ որում, այս արգելքը կիրառվել է քաղաքական մեծ հնչողություն ունեցող գործերի դեպքում։ Այսպես, դիտորդներին թույլ չեն տվել այցելել քաղաքական գործիչ Ժիրայր Սեֆիլյանին, նախին ՊՆ փոխնախարար Վահան Շիրխանյանին, ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին և նրանց պաշտպանության ակցիաների ընթացքում ձերբակալված անձանց։ Այս մասին այսօր դիտորդական խմբի 2014-2015 թվականի տարեկան զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտարարել է խմբի անդամ Ռոբերտ Ռևազյանը։ Նրա խոսքով՝ օրինակ, «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկը գրեթե դուրս է մնում վերահսկողությունից, քանի որ այդտեղ հիմնականում պահվում են այն մարդիկ, որոնց գործերը նախաքննության փուլում են։
Քննարկման մասնակից, «Բաց հասարակություններ֊Հայաստան» հիմնադրամի ղեկավար Լարիսա Մինասյանը նկատել է, որ նման արգելք դիտորդների դեմ չի դրվել անգամ 2008 թվականի Մարտի 1-ից հետո, երբ դիտորդներն անարգել այցելում էին քաղբանտարկյալներին։
Քննարկման ընթացքում Արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը նախ ասել է, որ չարժե կենտրոնանալ միայն այդ հարցի վրա, քանի որ քննարկվում է 2014-2015 թվականների զեկույցը, իսկ 2016 թվականի մասին խոսելիս՝ կարելի է ոչ միայն վատը նկատել, այլև այն բոլոր բարեփոխումները, որոնք կատարվել են այդ ժամանակահատվածում։
Արգելքի մասին խոսելով՝ Քրմոյանն ասել է, թե «այդ արգելքը մեզ վրա էլ է տարածվում»։
Նա օրինակ է բերել․ նախարարության աշխատողները գնացել են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ որոշ կալանավորների այցելելու, սակայն չեն կարողացել դա անել։
Քրմոյանն ասել է, որ հարցը պետք է լուծվի օրենսդրական փոփոխություններով, իսկ թե ինչու մինչև հիմա գործող օրենքի պայմաններում դիտորդները «անարգել հանդիպումներ» էին ունենում, չի բացատրել։ Մեր այն հարցին, թե արդյոք Արդարադատության նախարարությունը մշակում է օրենսդրական անհրաժեշտ փոփոխություններ և պատրաստվում է դրանք ԱԺ ներկայացնել, Քրմոյանը բացասական պատասխան է տվել։

Наблюдателям в Армении стали запрещать навещать арестованных по политическим делам
В 2016 году впервые за 12 лет мониторинговой группе, осуществляющей общественный контроль в уголовно-исполнительных учреждениях, запретили посетить заключенных после того, как следователь наложил запрет на встречи. Причем, запрет был применен в случае с делами, имеющими широкий политический резонанс. Так, наблюдателям не разрешили встретиться с Жирайром Сефиляном, бывшим замминистра обороны Ваганом Ширханяном, членами захватившей в Ереване полк патрульно-постовой службы полиции группы «Сасна Црер» и арестованных в ходе протестов в поддержку последних. Об этом в ходе обсуждения годового доклада за 2014-2015гг. заявил член Группы Роберт Ревазян. По его словам, к примеру, уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен» практически остается вне контроля, так как здесь в основном содержатся люди, уголовные дела которых находятся на этапе предварительного следствия.
Глава фонда «Открытые общества-Армения» Лариса Минасян заметила, что подобного запрета не было даже после 1 марта 2008 года , когда наблюдатели беспрепятственно навещали политзаключенных.
Замминистра юстиции Сурен Крмоян, в свою очередь, отметил, что не стоит концентрироваться лишь на этом вопросе, так как обсуждается доклад за 2014-2015гг., а говоря о 2016-ом, можно, по его словам, заметить не только плохое, но также проведенные реформы.
«Данный запрет распространяется и на нас», - сказал он. Крмоян привел следующий пример: сотрудники министерства отправились в уголовно-исполнительное учреждение «Больница для заключенных», но встретиться с арестантами им не удалось. Вопрос, по мнению Крмояна, должен быть решен путем конституционных реформ. Однако замминистра не объяснил, почему ранее в условиях действующего закона наблюдателям удавалось встречаться с заключенными. На вопрос, разрабатывает ли министерство юстиции необходимые поправки в законодательство и намерено ли представить их парламенту, Крмоян дал отрицательный ответ.