Աղքատները հրաժարվում են մեռնել. հակամիլիտարիստական հերթական ակցիան Երևանում
«Թշնամու» գործողություններից վիրավորված կամ զոհված զինծառայողների անունից ժողովրդից պարտադիր կերպով ամսական հազարական դրամ գանձելու մասին օրենքի հեղինակների` Հայաստանի իշխանությունների դեմ հերթական ակցիան է տեղի ունեցել Երևանում: Բաղրամյան պողոտայում՝ Ազգային ժողովի դիմաց, հայտնվել է «աղքատները հրաժարվում են մեռնել» գրառումը և #1000դրամ հեշթեգը: Անանուն ակցիայի մասին տեքստը և տեսանյութը տարածվում են սոցցանցերում և էլեկտրոնային փոստի միջոցով.
- Երբ երկու պետություններ պատերազմում են, նրանցից յուրաքանչյուրը պատերազմում է սեփական ժողովրդի դեմ. որը պատերազմի համար հարկեր է վճարում։ Ամեն տարի բռնի ձևով խրամատներ տարված հարյուրավոր աղքատներ՝ սպանված լինելու վախից, սպանում են միմյանց:
Իրավիճակը ոչ մի լուծում չի ենթադրում։ Լիազորված անձինք աշխատավարձ են ստանում բյուջեից, դիվանագիտական հանդիպումներ են կազմակերպում բյուջեի հաշվին, բյուջեի հաշվին անձնակազմեր են պահում՝  հասարակության հետ կապերի, իրավիճակի ուսումնասիրության և մեդիա-պրոպագանդայի համար, որ ի վերջո առավելագույնս համոզիչ ձևով բացատրեն մեզ, որ իրավիճակը ոչ մի լուծում չի ենթադրում, և, հետևաբար, ամեն տարի բռնի ձևով խրամատներ տարված հարյուրավոր աղքատներ սպանված լինելու վախից կշարունակեն սպանել միմյանց։
Կարո՞ղ են արդյոք աղքատները հայտարարել մեռնել չցանկանալու մասին։
Իշխանություններն ասում են, որ չեն կարող։ «Իրավիճակն այնպիսին է, որ ոչ»։ Պատերազմը զոհեր է պահանջում, և «հանգամանքների բերումով» ստացվում է, որ զոհերը աղքատ ընտանիքներից են։ Հայրենիքը չի մոռանա։ Եվ կփոխհատուցի։ Մեջբերում․ «Մեր բանակի զինծառայողները (և նրանց ընտանիքները) մարտական գործողություններից հետո, որոշակի կարգավիճակից(զոհվելուց կամ հաշմվելուց) հետո կստանան արժանապատիվ վճարումներ», «Մեր նպատակն է խրախուսել զինծառայողին, բարձրացնել զինծառայության գրավչությունը»։ 5-10 միլիոն դրամը՝ կյանքի և առողջության դիմաց արժանի փոխհատուցում է, զինծառայողների խրախուսում և զինծառայության գրավչության բարձրացում։
Ի տարբերություն բնակչության զգալի մասի՝ իշխանությունները հասկանում և փաստացի ընդգծում են, որ բանակի հարցը խիստ դասակարգային է։ Չլինի՞ չգիտեն, որ զինծառայողների մեծ մասը, իսկ սահմանագծում ծառայողների բացարձակ մեծամասնությունը, աղքատ ընտանիքներից են։ Հավանաբար, ոմանք անկեղծ ենթադրում են, որ աղքատների համար ավելի հեշտ կլինի մահանալ կամ զրկվել առողջությունից, եթե դրա համար վճարեն։ 5 միլիոն դրամ կյանքի և առողջության դիմաց՝ «զինծառայողին խրախուսելու և զինծառայությունը ավելի գրավիչ դարձնելու համար»։ Մի՞թե մեզ հասցրել են նրան, որ «մահն ու հաշմանդամությունը» 5 միլիոնի դիմաց իրոք «գրավիչ» է։
Հանդե՛ս ենք գալիս պատասխան նախաձեռնությամբ․
բոլոր աշխատավարձ ստացողներով հավաքենք 5 հազարական դրամ և պատգամավորներին, նախարարներին, բանակի, ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության գեներալներին, դատավորներին, դատախազներին, քննիչներին, հարկահավաքներին, նախագահական ադմինիստրացիայի աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքների անդամներին ուղարկենք ռազմաճակատ։ Խոստանում ենք «արժանապատիվ վճարումներ»․ հինգ անգամ ավելի «արժանանապատիվ»՝ 25 և 50 միլիոն՝ 5 և 10 միլիոնի փոխարեն։ Նրանք ավելի լավ գիտեն՝ ինչպես պաշտպանել հայրենիքը։ Նրանք դրա մասին ավելի շատ ու ավելի հաճախ են խոսում, նրանք ավելի շատ ժամանակ են ունեցել ազգի և հայրենիքի ճակատագրի մասին մտորումների համար։ Նրանք պարզ ու համոզիչ մեզ բացատրեցին, որ պատերազմը անխուսափելի է, իսկ խաղաղությունը՝ անհնար։ Ուրեմն եկեք ոչինչ չխնայենք այս մարդկանց կյանքերի դիմաց․ նրանք երկար տարիներ աշխատել են գրասենյակներում, առանձնատներում, կուրորտներում և ամառանոցներում, բայց, ավաղ, ոչինչ չի ստացվել, քանզի թշնամին խորամանկ է և ագրեսիվ։ Ամեն ինչ պիտի որոշվի մարտի դաշտում, և հիմա նրանց տեղն այնտեղ է։

Бедные отказываются умирать. В Ереване прошла очередная антимилитаристская акция
В Ереване прошла очередная акция против властей страны, которые приняли закон об обязательных ежемесячных сборах в размере тысячи драмов для фонда содействия военнослужащим, погибшим или раненым в результате “вражеских” действий. Перед зданием парламента появилась растяжка “бедные отказываются умирать” и хэштег #1000դրամ (1000 драмов). Акция сопровождается текстом, который анонимно распространялся по электронной почте и в соцсетях:
- Когда два государства ведут войну, каждое из них воюет против своего народа - который облагается налогами на ведение войны. Ежегодно десятки бедняков, насильно согнанных в окопы, убивают друг друга в страхе быть убитыми. Ситуация не предполагает никакого решения. Уполномоченные на ее решение люди получают зарплаты из бюджета, устраивают дипломатические встречи за счет бюджета, за счет бюджета содержат штаты на связи с общественностью, изучение ситуации и медиа-пропаганду, чтобы в конечном счете максимально успешно убедить нас в том, что ситуация не предполагает никакого решения и, следовательно, ежегодно десятки бедняков, насильно согнанных в окопы, продолжат убивать друг друга в страхе быть убитыми.
Могут ли бедняки заявить о нежелании умирать?
Власти говорят, что не могут. “Ситуация такова, что нет”. Война требует жертв, и “по стечению обстоятельств” так выходит, что жертвы - из бедных семей. Родина не забудет. И компенсирует. Цитата: “Военнослужащие нашей армии(и их семьи) после боевых действий, после определенного статуса (смерти или инвалидности) получат достойную оплату”, “наша цель - поощрять военнослужащих, сделать воинскую повинность привлекательнее”. 5-10 миллионов драмов взамен на жизнь и здоровье - это, видимо, достойная оплата, поощрение военнослужащих и повышение привлекательности воинской повинности.
В отличие от большей части населения, власти прекрасно понимают и фактически подчеркивают, что вопрос армии - сугубо классовый. Им ли не знать, что большая часть военнослужащих и абсолютное большинство тех, кто служит на границе - это дети бедных? Видимо, кто-то искренне полагает, что беднякам будет проще умирать или лишаться здоровья, если им за это заплатить. 5 миллионов драмов взамен на жизнь и здоровье - чтобы “поощрить военнослужащих и сделать воинскую службу привлекательнее”. Неужели они довели нас до того, что “смерть и инвалидность” в обмен на 5 миллионов - это действительно “привлекательно”?
Выступаем со встречной инициативой! Собирать со всех, у кого есть ежемесячная зарплата, по 5 тысяч драмов - и отправить депутатов, министров, генералов армии, полиции, службы нацбезопасности, судей, прокуроров, следователей, налоговиков, сотрудников президентской администрации и членов их семей на фронт. Обещаем достойную компенсацию, в пять раз достойнее - 25 и 50 миллионов вместо 5 и 10. Они лучше знают, как защищать родину! Они об этом больше и чаще говорят, у них было больше свободного времени на думы о судьбе нации и отечества. Они четко и внятно нам объяснили, что война неизбежна, а мир невозможен. Давайте же достойно оценим жизнь и смерть людей, которые старались в кабинетах, особняках, на курортах и дачах, однако ничего не вышло - враг коварен и агрессивен. Все должно решиться на поле боя, и теперь их место там.