«10 հազար դրամ տալիս ես, հիասթափությունը վերանում է»․ Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձը
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախկին ղեկավար, խոշոր գործարար Գագիկ Ծառուկյանն այսօր հայտարարել է քաղաքականություն վերադառնալու մասին՝ հիմնավորելով, որ 2015 թվականից ի վեր՝ իր բացակայության ընթացքում, «քաղաքական դաշտում առաջացած բացը ոչ մի քաղաքական ուժ և գործիչ այդպես էլ չկարողացավ լրացնել»։ Երկու տարի առաջ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ծագած խնդիրներից հետո քաղաքականությունից հեռացած գործարարն այժմ ասում է, որ ինքն այդպիսով փորձել է խուսափել արյունահեղությունից։
Քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը կարծում է, որ Ծառուկյանի հիմնավորումը, թե իր տեղը բաց էր մնացել, համապատասխանում է իրականությանը։
«Իրոք, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի գնալուց հետո ԲՀԿ֊ն չկարողացավ գտնել համարժեք լիդերի, ով կկարողանար ղեկավարել կուսակցությունը և ԲՀԿ֊ն պահել այն մակարդակի վրա ինչ կար Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարման ժամանակ։ Դա իրոք չստացվեց, և ԲՀԿ֊ն վերածվեց Հանրապետական կուսակցության փաստացի մասնաճյուղի։ Այդ բացը Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձով լցվում է, և ԲՀԿ֊ն դառնում է ինքնուրույն ուժի՝ իր ռեսուրսներով, իր հզորությամբ», ֊ Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Բադալյանը։
Ըստ Բադալյանի՝ Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձը հնարավորություն է տալիս ԲՀԿ֊ին բավական ազդեցիկ խմբակցություն ունենալ ապագա Ազգային Ժողովում։ Փորձագետը նշում է՝ հավանական է, որ ԲՀԿ֊ի վերադարձն ունի նաև հեռահար նպատակ․ 2018 թվականին, երբ ավարտվի գործող նախագահի լիազորությունների ժամկետը, նոր վարչապետը կընտրվի ԲՀԿ֊ՀՀԿ հնարավոր կոալիցիայի միջոցով։
Բադալյանի խոսքով՝ Ծառուկյանի գնալն ազդեց նաև ամբողջ քաղաքական դաշտի վրա․ ընդդիմադիր եռյակը լուծարվեց, դաշինքներ կային, որ լուծարվեցին, ԲՀԿ֊ն կորցրեց իր ազդեցությունը։ Այն հարցին, թե ինչքանով է հավանական, որ Գագիկ Ծառուկյանին նորից ընտրազանգվածը վստահի, Բադալյանը պատասխանել է․ «Ծառուկյանին քվեարկում են կամ մարդիկ ովքեր հանձինս նրա տեսնում են փրկիչի, կամ մարդիկ, ովքեր ֆինանսական շահ ունեն։ Հիասթափությունը էական չէ, 10 հազար դրամ տալիս ես, հիասթափությունը վերանում է», ֊ ասել է նա։

'Bribes Will Take Care of Electorate's Disappointment'; Tsarukyan Announces Return to Politics
Prosperous Armenia Party founder and former leader Gagik Tsarukyan announced today his return to active politics, claiming that “no political force or politician has managed to fill the gap in the field” since his retirement from politics in 2015. Tsarukyan, who two years ago resigned as PAP chairman after a conflict with Armenian president Serzh Sargsyan, now says he was thereby trying to “avoid bloodshed.”
Political analyst Armen Badalyan believes that Tsarukyan is correct in his claim regarding leaving a gap in politics. “It's true that after Tsarukyan's retirement PAP was unable to find an equivalent leader and keep the party at the level it was under Gagik Tsarukyan's leadership. PAP, instead, turned into a branch of the Republican Party. Now, with Tsarukyan's return, this gap will finally be filled, and PAP will once again become an independent force, with its own resources and power,” the analyst said in a conversation with Epress.am. According to Badalyan, Tsarukyan's return will enable the Prosperous Armenia Party to have quite an influential faction in the next parliament.
The PAP founder's retirement, the expert added, also negatively affected the entire political field: the opposition troika, a coalition between PAP, Armenian National Congress, and Heritage Party, as well as several other existing alliances collapsed; the PAP lost its influence.
When asked about the likelihood of the electorate once again trusting Tsarukyan, Badalyan said; “Tsarukyan mainly gets the votes of those who see him as a savior, or those who get financial benefits . Disappointment is nothing: pay people 10 thousand drams , and the disappointment is taken care of.”