«10 հազար դրամ տալիս ես, հիասթափությունը վերանում է»․ Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձը
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախկին ղեկավար, խոշոր գործարար Գագիկ Ծառուկյանն այսօր հայտարարել է քաղաքականություն վերադառնալու մասին՝ հիմնավորելով, որ 2015 թվականից ի վեր՝ իր բացակայության ընթացքում, «քաղաքական դաշտում առաջացած բացը ոչ մի քաղաքական ուժ և գործիչ այդպես էլ չկարողացավ լրացնել»։ Երկու տարի առաջ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ծագած խնդիրներից հետո քաղաքականությունից հեռացած գործարարն այժմ ասում է, որ ինքն այդպիսով փորձել է խուսափել արյունահեղությունից։
Քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը կարծում է, որ Ծառուկյանի հիմնավորումը, թե իր տեղը բաց էր մնացել, համապատասխանում է իրականությանը։
«Իրոք, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի գնալուց հետո ԲՀԿ֊ն չկարողացավ գտնել համարժեք լիդերի, ով կկարողանար ղեկավարել կուսակցությունը և ԲՀԿ֊ն պահել այն մակարդակի վրա ինչ կար Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարման ժամանակ։ Դա իրոք չստացվեց, և ԲՀԿ֊ն վերածվեց Հանրապետական կուսակցության փաստացի մասնաճյուղի։ Այդ բացը Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձով լցվում է, և ԲՀԿ֊ն դառնում է ինքնուրույն ուժի՝ իր ռեսուրսներով, իր հզորությամբ», ֊ Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Բադալյանը։
Ըստ Բադալյանի՝ Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձը հնարավորություն է տալիս ԲՀԿ֊ին բավական ազդեցիկ խմբակցություն ունենալ ապագա Ազգային Ժողովում։ Փորձագետը նշում է՝ հավանական է, որ ԲՀԿ֊ի վերադարձն ունի նաև հեռահար նպատակ․ 2018 թվականին, երբ ավարտվի գործող նախագահի լիազորությունների ժամկետը, նոր վարչապետը կընտրվի ԲՀԿ֊ՀՀԿ հնարավոր կոալիցիայի միջոցով։
Բադալյանի խոսքով՝ Ծառուկյանի գնալն ազդեց նաև ամբողջ քաղաքական դաշտի վրա․ ընդդիմադիր եռյակը լուծարվեց, դաշինքներ կային, որ լուծարվեցին, ԲՀԿ֊ն կորցրեց իր ազդեցությունը։ Այն հարցին, թե ինչքանով է հավանական, որ Գագիկ Ծառուկյանին նորից ընտրազանգվածը վստահի, Բադալյանը պատասխանել է․ «Ծառուկյանին քվեարկում են կամ մարդիկ ովքեր հանձինս նրա տեսնում են փրկիչի, կամ մարդիկ, ովքեր ֆինանսական շահ ունեն։ Հիասթափությունը էական չէ, 10 հազար դրամ տալիս ես, հիասթափությունը վերանում է», ֊ ասել է նա։

«Дают 10 тысяч и разочарования как не бывало». Гагик Царукян вернулся в политику
Бывший глава партии «Проветающая Армения» (ППА), крупный предприниматель Гагик Царукян (на фото) заявил о намерении вернуться в политику, объяснив свое решение тем, что возникший с 2015 года пробел – в период его отсутствия - «ни одна политическая сила и деятель так и не сумели его заполнить». Покинувший политику два года назад из-за разногласий с президентом Армении Сержем Саргсяном бизнесмен говорит, что тем самым он пытался избежать кровопролития.
Эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян считает, что обоснование Царукяна, согласно которому, «его место осталось пустым», соответствует действительности.
«После ухода лидера ППА Гагика Царукяна партия не сумела найти равноценного лидера, способного руководить партией и держать ППА на уровне, который был при Гагике Царукяне. Это, действительно, не получилось, и ППА превратилась в фактический филиал Республиканской партии. Возвращение Гагика Царукяна заполняет этот пробел, и ППА становится самостоятельной силой с ее ресурсами и мощью», - заявил Бадалян в беседе с Epress.am.
Возвращение Гагика Царукяна, по мнению эксперта, позволяет «Процветающей Армении» иметь довольно влиятельную фракцию в будущем парламенте. Бадалян считает вероятным, что возвращение ППА преследует и далеко идущие цели: в 2018-ом, когда истекает срок полномочий действующего президента, новый премьер будет избран коалицией, состоящей из Республиканской партии и «Процветающей Армении».
Уход Царукяна, говорит собеседник, появлиял на все политическое поле: оппозиционная тройка была ликвидирована, как и другие существовавшие союзы, ППА потеряла свое влияние. На вопрос о вероятности того, что электорат снова поверит Царукяну, собеседник ответил: «За Царукяна голосуют либо те, кто видит в его лице спасителя, либо имеющие финансовую выгоду. Разочарование несущественно. Дают 10 тысяч драмов , разочарования как не бывало».