Քաղբանտարկյալ Սաֆարյանի դեմ վենդետայի համար՝ միանգամից ՄԻԵԴ դիմել
«Հիմնադիր խորհրդարան» և «Նոր Հայաստան» նախաձեռնությունների անդամ Գևորգ Սաֆարյանը խտրականության զոհ, հալածյալ, խղճի բանտարկյալ և քաղբանտարկյալ է, նրա նկատմամբ վենդետա են անում։ Այս կարծիքն են հայտնել մի շարք իրավապաշտպաններ այսօր «Մեդիա կենտրոն»-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Այսօր Սաֆարյանի գործով Վերաքննիչ դատարան դիմելն անիմաստ է, հարկավոր է հենց հիմա, միանգամից դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան», - հարցի հետ կապված իր դիտարկումներն է արել քննարկման մասնակից «Իրավունքի գերակայություն» ՀԿ-ի ղեկավար, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը։
Նա դա հիմնավորել է նրանով, որ Սաֆարյանը խտրականության զոհ է և հետապնդվել է իր հայացքների համար, իսկ Հայաստնում այսօր այս պարագայում բացակայում է իրավական պաշտպանության միջոցը։ Իրավապաշտպանը շեշտել է, որ խտրականության հիմքով ՄԻԵԴ գանգատ հղելով՝ պետք է նշել, որ քանի որ Հայաստանում չկա պաշտպանություն խտրականությունից, արտահայտվելու իրավունք, բացի դրանից խախտվել է արդար դատաքննության իրավունք ու հավասար մրցակցության սկզբունքը, հնարավոր չի արդարությունը վերականգնել ներպետական միջոցներով։
Քննարկման մեկ այլ մասնակից, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն անդրադարձել է այն հարցին, որ պետք է դեմ արտահայտվել Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերին, քանի որ իրենց դիրքորոշումը չեն հայտնել Սաֆարյանի գործով։
Իրավապաշտպաններն անդրադարձել են նաև դատաիրավական համակարգի քաղաքականացված վիճակին։
«Հերթական անգամ ապացուցվեց, որ Հայաստանում դատաիրավական համակարգի մարմինները՝ քննչական ծառայություն, ոստիկանությունն, դատարան, ձևական տարանջատումներ են», - նշել է Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը։
Իր հերթին, Սաքունցն առաջարկել է բոյկոտել Սաֆարյանի գործով դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի դատական նիստերը։ Իրավապաշտպանը Մարտիրոսյանին բնորոշել է որպես՝ քաղաքական դատավարությունների համար մասնագիտացված դատավոր։
Հիշեցնենք, որ ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը 2016 թվականի հունվարի 1-ին բերման էր ենթարկվել Ազատության հրապարակից։ Նրան մեղադրել էին ոստիկանության մայոր Գեղամ Խաչատրյանին հարվածելու մեջ: Մեղադրանքն առաջադրվել է միմիայն ոստիկանների ցուցմունքների հիման վրա։ Սաֆարյանն իր դեմ հարուցված գործը քաղաքական հետապնդում է համարում: Հունվարի 16-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը դատապարտել է նրան 2 տարվա ազատազրկման։

За вендетту в отношении политзаключенного в Армении предложили обращаться сразу в Евросуд
Член оппозиционных инициатив «Учредительный парламент» и «Новая Армения» Геворг Сафарян – жертва дискриминации, узник совести и политзаключенный, в его отношении осуществляют вендетту. Такое мнение выразили правозащитники на пресс-конференции в среду, 18 января.
«Бессмысленно обращаться в Апелляционный суд, необходимо прямо сейчас, сразу обратиться в Европейский суд по правам человека», - заявил представитель общественной организации «Верховенство закона» Артак Зейналян.
Свое мнение он обосновал тем, что Сафарян стал жертвой дискриминации и преследовался за свои политические взгляды, а в Армении на сегодняшний день отсуствуют способы правовой защиты. По словам Зейналяна, при подаче иска в ЕСПЧ на основании дискриминации стоит отмечать, что в Армении нет защиты от дискриминации, отсутствует право на свободу выражения мнений, кроме того, нарушено право на справедливое судопроизводство и принцип равной конкуренции, восстановить справедливость внутригосударственными средствами невозможно.
Руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц считает необходимым высказаться против всех политических сил Армении, так как они не заявили о своей позиции по делу Сафаряна.
Правозащитники отметили и политизированность судебно-правовой системы. «Было в очередной раз доказано, что органы судебно-правовой системы Армении – следственная служба, полиция, суд, - разъеденены формально», - заявил председатель Хельсинкского комитета Аветик Ишханян.
Сакунц, в свою очередь, предложил бойкотировать судебные заседания судьи по делу Сафаряна Мнацакана Мартиросяна. Правозащитник охарактеризовал его как судью, специализирующегося на политических делах.
Активиста Геворга Сафаряна задержали 1 января 2016 года на площади Свободы в центре Еревана и арестовали на 2 месяца по обвинению в применении насилия к представителю власти. Впоследствии срок был продлен. Обвинение предъявлено на основании показаний полицейских. Обвиняемый считает данное уголовное дело политическим преследованием. 16 января 2017г. суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш приговорил его к 2 годам тюрьмы.