Քաղբանտարկյալ Սաֆարյանի դեմ վենդետայի համար՝ միանգամից ՄԻԵԴ դիմել
«Հիմնադիր խորհրդարան» և «Նոր Հայաստան» նախաձեռնությունների անդամ Գևորգ Սաֆարյանը խտրականության զոհ, հալածյալ, խղճի բանտարկյալ և քաղբանտարկյալ է, նրա նկատմամբ վենդետա են անում։ Այս կարծիքն են հայտնել մի շարք իրավապաշտպաններ այսօր «Մեդիա կենտրոն»-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Այսօր Սաֆարյանի գործով Վերաքննիչ դատարան դիմելն անիմաստ է, հարկավոր է հենց հիմա, միանգամից դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան», - հարցի հետ կապված իր դիտարկումներն է արել քննարկման մասնակից «Իրավունքի գերակայություն» ՀԿ-ի ղեկավար, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը։
Նա դա հիմնավորել է նրանով, որ Սաֆարյանը խտրականության զոհ է և հետապնդվել է իր հայացքների համար, իսկ Հայաստնում այսօր այս պարագայում բացակայում է իրավական պաշտպանության միջոցը։ Իրավապաշտպանը շեշտել է, որ խտրականության հիմքով ՄԻԵԴ գանգատ հղելով՝ պետք է նշել, որ քանի որ Հայաստանում չկա պաշտպանություն խտրականությունից, արտահայտվելու իրավունք, բացի դրանից խախտվել է արդար դատաքննության իրավունք ու հավասար մրցակցության սկզբունքը, հնարավոր չի արդարությունը վերականգնել ներպետական միջոցներով։
Քննարկման մեկ այլ մասնակից, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն անդրադարձել է այն հարցին, որ պետք է դեմ արտահայտվել Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերին, քանի որ իրենց դիրքորոշումը չեն հայտնել Սաֆարյանի գործով։
Իրավապաշտպաններն անդրադարձել են նաև դատաիրավական համակարգի քաղաքականացված վիճակին։
«Հերթական անգամ ապացուցվեց, որ Հայաստանում դատաիրավական համակարգի մարմինները՝ քննչական ծառայություն, ոստիկանությունն, դատարան, ձևական տարանջատումներ են», - նշել է Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը։
Իր հերթին, Սաքունցն առաջարկել է բոյկոտել Սաֆարյանի գործով դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի դատական նիստերը։ Իրավապաշտպանը Մարտիրոսյանին բնորոշել է որպես՝ քաղաքական դատավարությունների համար մասնագիտացված դատավոր։
Հիշեցնենք, որ ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը 2016 թվականի հունվարի 1-ին բերման էր ենթարկվել Ազատության հրապարակից։ Նրան մեղադրել էին ոստիկանության մայոր Գեղամ Խաչատրյանին հարվածելու մեջ: Մեղադրանքն առաջադրվել է միմիայն ոստիկանների ցուցմունքների հիման վրա։ Սաֆարյանն իր դեմ հարուցված գործը քաղաքական հետապնդում է համարում: Հունվարի 16-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը դատապարտել է նրան 2 տարվա ազատազրկման։

Gevorg Safaryan, a member New Armenia and Founding Parliament anti-government movements, is a victim of discrimination, a prisoner of conscience, and a political prisoner who is being subjected to vendetta by Armenia’s authorities, a group of human rights advocates announced in a news conference today.
“It’s pointless to challenge yesterday’s verdict at Armenia’s Court of Appeal; we should go straight to the European Court of Human Rights,” Artak Zeynalyan, the chairman of the Rule of Law human rights non-profit, said, adding that Safaryan is a discrimination victim and is being persecuted for his political beliefs, while Armenia currently lacks the means for his legal protection.
According to Zeynalyan, the ECtHR complaint should specifically mention that in Armenia, there is no protection against discrimination and no right to freedom of expression; it should further stress, he added, that Safaryan’s right to fair trial has been violated, and it’s impossible to achieve justice through domestic remedies.
Arthur Sakunts, the head of the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office, for his part, stated that Armenia’s all political forces should be strongly condemned for failing to announce where they stand on Safaryan’s issue.
Speaking about how politicized the judicial system in Armenia is, Helsinki Committee head Avetik Ishkhanyan, in turn, noted; “This is yet another proof that the judicial-legal agencies – the Investigative Service, the Police, the Court – are only formally separated from each other.”
Gevorg Safaryan was yesterday convicted by a Yerevan district court of violence against a representative of authorities and sentenced to 2 years of imprisonment. He was arrested on January 1, 2016, and subsequently charged with assaulting police officer Gegham Khachatryan, after several dozen members of Founding Parliament and New Armenia opposition movements scuffled with police as they tried to celebrate the New Year on Yerevan’s Freedom Square.