Բանտում հարձակվել են դատապարտյալների վրա, նրանք ինքնավնասման են դիմել․ «Ա1+»
Հունվարի 20-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի մի քանի դատապարտյալներ ինքնավնասման են դիմել, քանի որ բանտի աշխատակիցները սկսել են մահակներով ծեծել նրանց։ Դատապարտյալներին 1-ին հարկի խցերից ցանկացել են տեղափոխել 5-րդ հարկի «ավելի լավ պայմաններով» խցերից մեկը, որն իրականում անմխիթար վիճակում է գտնվել, այդ պատճառով դատապարտված անձինք հրաժարվել են ենթարկվել ՔԿՀ֊ի ղեկավարության պահանջին։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշել են ինքնավնասում կատարած դատապարտյալները և նրանց հարազատները։
«...Ես ցմահ բանտարկյալ չեմ, բայց ինձ ասում են՝ հելի 5-րդ հարկ, ցմահների խուց ապրի․․․ անբարվոք վիճակում ապրե՞մ, թող սարքի գնամ, ապրեմ։ Իրանք էլ, մի 50 հոգով, դուբինկեքով գալիս են․․․ », -Ա1+-ի տեսանյութում պատմում է «Էրեբունի» հիվանդանոց տեղափոխված դատապարտյալ Արմեն Հակոբյանը։ Վերջինս վնասել է կոկորդը այն բանից հետո, երբ նրան ցանկացել են տեղափոխել այլ խուց։
Տեսանյութը՝ Ա1+֊ի
Կայքը նշում է, որ ամեն ինչ սկսվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի «2015 թ.-ի ընթացքում ՀՀ ՄԻՊ գործունեության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին» տարեկան հաղորդումից։ ՄԻՊ գրասենյակի աշխատակիցների մոնիտորինգը ցույց էր տվել, որ «Նուբարաշեն»-ում որոշ խցեր խոնավ են և առաջարկվել է դատապարտյալներին տեղափոխել այլ խցեր:
Ըստ հարազատների` դատապարտյալներին ի սկզբանե ասել են` նորմալ և նորոգված խուց են տեղափոխում։ Իրականում խցերը գտնվել են աննկարագրելի վատ վիճակում։
«Պատուհանը` պուճուր, պատերը` քանդած, լվացարանը` ժանգոտած, բացում ես ծորակը` ժանգաջուր է գալիս», ֊ կայքին պատմել է դատապարտյալներից մեկի հարազատը։
«Տղաներն ասում են այնպիսի խուց է, որ նույնիսկ խոզը չի մնա: Ասում են՝ բարեկարգեք կամ մենք սարքենք, նոր գնանք այնտեղ: Ինչն էլ խնդիր է առաջացրել: Ճիշտ է՝ առաջին հարկում խոնավ է, բայց նորմալ սարքած է»,- կայքի հետ զրույցում ասել է մեկ այլ դատապարտյալի հարազատ։ Նա նշել է, որ չի ասում անունը, քանի որ վախենում է, որ իր հարազատին բանտում կվնասեն։
Դատապարտյալները խնդրել են բանտի ղեկավարությանը` եթե պետական միջոցներով հնարավոր չէ նորոգել, ապա գոնե առավելագույնը մինչև փետրվարի 5-ը ժամանակ տան իրենց, որպեսզի ընտանիքների տրամադրած գումարով նորոգեն խուցը. «Որովհետև զզվելի է, սանհանգույցից օգտվել ընդհանրապես չեն կարող․․․ Իրենց հաշվարկով` 50-60 հազար դրամը բավարար կլինի խուցը «բնակելի» դարձնելու համար»:
Առաջարկը չի ընդունվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի ղեկավարության կողմից, և խուցը լքել չցանկացողների նկատմամբ գործի են դրվել մահակները, որից հետո դատապարտյալները դիմել են ինքնավնասման:
Դատապարտվածներից երեքը տեղափոխվել են «Էրեբունի» հիվանդանոց։ «Մեկը դանակով փորն է վնասել, մյուսը՝ վիզը, թևերը, փորը: Մի ահավոր վիճակ է», -նշել են հարազատները։
Կայքի հետ զրույցում նրանք մտավախություն են հայտնել, որ դատապարտյալների նկատմամբ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում կրկին ուժ կգործադրվի, քանի որ նրանց փորձելու են տեղափոխել, իսկ վերջիններս որոշել են` կտեղափոխվեն միայն այն դեպքում, երբ նոր խուցը նորոգվի, այլապես կրկին ինքնավնասման կդիմեն:
ՄԻՊ գրասենյակից «Ա1+»֊ին տեղեկացրել են, որ արդեն արձանագրվել է ահազանգը, և իրենց ներկայացուցիչները կգնան«Նուբարաշեն» ՔԿՀ:
Դատապարտված Արմեն Հակոբյանի կինը՝ Արմինե Սահակյանը, նշել է սակայն, որ ինքը մի քանի անգամ դիմել է ՄԻՊ գրասենյակ, բայց տարբեր պատճառներով չեն արձագանքնել․ «Ասել են՝ ոչ աշխատանքային է, բայց, ասենք, կարող էր երկուշաբթի կալանավորներից մեկին մի բան լինի։ Նրանք մարդու իրավունքները ոչ թե պաշտպանում են, այլ ոտանահարում են»։
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից կայքի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են, որ կալանավորված անձանց նկատմամբ բռնի ուժ կիրառելու վերաբերյալ տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում։
«Կալանավորված անձինք այլ հարկաբաժիններ տեղափոխվելու ընթացքում չեն ենթարկվել ծառայողների օրինական պահանջներին և դիմել են ինքնավնասումների», - նշված է հայտարարության մեջ:
Բացի դրանից, նշված է հայտարարության մեջ, Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի անդամները դիտարկել են վերոնշյալ խցերը և որևէ առարկությամբ հանդես չեն եկել` կապված պահման պայմանների հետ:

Several inmates in Yerevan’s Nubarashen prison committed acts of self-harm on January 20, after prison officers attacked them with batons. The officers wanted to transfer the prisoners from their cells on the first floor to ones “with better conditions” on the fifth. The prisoners, however, refused to obey the order, insisting that the cells on the fifth floor are actually in a dilapidated state, A1+ was informed by the prisoners themselves and their relatives.
“... I'm not serving a life sentence, but tell me I have to go and live on the fifth floor with lifers. Why should I live in such bad conditions? Let them repair ; then I'll go live there. That's when , some 50 of them, come at us with batons...” Armen Hakobyan, a prisoner who has been taken to the Erebuni hospital after hurting his own neck in protest of the transfer, recounts in a video published by A1+.
According to the website, the issue arose after the office of the Human Rights Ombudsman issued its annual report on the implementation of the prisoners' human rights and freedoms. A monitoring carried out by the Ombudsman's staff had shown that some of the cells in Nubarashen prison were damp, and it was recommending that the inmates are transferred to other cells.
The prisoners' relatives said in a conversation with A1+ that the inmates had initially been told that they were being transferred to newly repaired cells; in reality, however, the state of the cells was “unspeakable.”
“The window is small, the walls are destroyed, the is sink rusty, and rusty water is flowing from the faucet,” a relative of one of the prisoners said.
“The guys say the cell is not even suitable for a pig to live in. They told the , 'Repair the cell, or give us until February 5 to repair it, and then we'll move.' That's how the conflict began. It's true that the cells on the first floor are damp, but they are at least in a normal condition,” another prisoner's relative said, refusing to be named for fear of causing problems to the imprisoned relative.
The Nubarashen officials, however, rejected the prisoners' proposal, while the inmates who refused to leave their cells were “taught a lesson” with batons. The inmates subsequently committed acts of self-harm, and three of the them have been taken to the Erebuni hospital as a result.
“One of them hurt himself in the stomach with a knife, the other – in the neck and arms... It's just awful,” a relative said, expressing a concern that the prisoners would again be subjected to violence once they are back in Nubarashen.
A spokesperson for the Ombudsman's office told A1+ that the report has already been registered and the staff would visit the prison as soon as possible. Nevertheless, prisoner Armen Hakobyan's wife, Armine Sahakyan, told the website that the Ombudsman's office has failed to effectively act on all her previous appeals. “The claimed on a non-working day. But what does it matter? Something could have happened to one of the prisoners on Monday... They do not actually defend buy violate human rights.”
In response to an A1+ inquiry, Nubarashen authorities, for their part, insisted that the information on the use of violence against the inmates did not correspond to reality.
“During the transfer to other floors, the prisoners refused to obey the lawful demands of the prison officers and resorted to self-harm,” a statement by Nubarashen officials said. It added that the group carrying out public monitoring of Armenia's penitentiary institutions have visited the cells above-mentioned cells and expressed no objections in connection with the detention conditions there.