«Ռազբորկա է եղել»․ տուժող կողմը երկու զինվորների սպանության վարկածին չի հավատում
ՀՀ ՊՆ զորամասերից մեկի զինծառայողներ, շարքային Գրիգոր Ավետիսյանը և Սուրեն Արամյանը սպանվել են 2016 թվականի ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերը։ Դեպքի ժամանակ Ավետիսյանն ու Արամյանը գտնվել են Հայաստանի արևելյան սահմանագծի մոտ, պաշտպանական երկրորդ գծում։ Ըստ քննության վարկածի՝ նրանց վրա կրակել է ծառայակից Դավիթ Դումիկյանը։ Գրիգոր Ավետիսյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, «Խաղաղության երկխոսություն» հասարակական կազմակերպության փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը, սակայն, այդ վարկածը արժանահավատ չի համարում։ Նա նշում է, որ կրկնակի սպանությունը Դումիկյանը չի գործել․ Մարտիրոսյանի կարծիքով՝ վարույթն իրականացնող մարմինը հանցավոր քննություն է տանում։
Համաձայն քննիչ Ա․Գևորգյանի, ապրիլի 6-ին Վարդենիսի ռազմական ոստիկանության բաժին «մեղայականով ներկայացել է» շարքային Դավիթ Դումիկյանը և հայտնել, որ «ինքն է սպանել համածառայակիցներ Գ․Ավետիսյանին և Ս․Արամյանին»։ Քննության վարկածի համաձայն, Դումիկյանը մտել է վրան, որտեղ գտնվել է Արամյանը, և անկանոն կրակելով՝ սպանել է նրան, իսկ Ավետիսյանին սպանել է վրանից դուրս․ պատճառն այն է եղել, որ ավելի վաղ Ավետիսյանն ու Արամյանը հայհոյել ու նվաստացրել էին իրեն: Դումիկյանին մեղադրանք է առաջադրվել շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով կատարված սպանության մեջ։
Գրիգոր Ավետիսյան
Epress.am-ի հետ զրույցում Ռուբեն Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ կան մի շարք հանգամանքներ, որոնք հերքում են այն վարկածը, թե սպանությունը կատարել է Դումիկյանը։
«Մենք ունենք փորձագիտական եզրակացություն, որով ապացուցվում է, որ Դավիթը չի կրակել, որովհետև նրա ձեռքի վրա չկան կրակոցի լրացուցիչ գործոններ՝ մուր, պղնձի մետաղացման հետքեր և այլն», - նշել է Մարտիրոսյանը:
Բացի դա, փորձագետն ընդգծել է, որ սպանվածներից Գրիգոր Ավետիսյանի հորը՝ Հերմոն Ավետիսյանին, Դումիկյանի հարազատներից տեղեկություններ են հասել, որ սպանության մեջ մեղադրվող շարքայինը հետագայում հրաժարվել է իր նախնական ցուցմունքից՝ նշելով, որ Ռազմական ոստիկանությունում իրեն ծեծելով այն ստիպել է գրել բարձրահասակ մի գնդապետ: Մարտիրոսյանի խոսքով՝ իրենց պաշտոնապես այդ մասին դեռևս ոչ մեկ չի հայտնել:
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչն ընդգծում է, որ քննություն իրականացնող մարմինն իրենց բանավոր փոխանցել է նաև, որ գործում նոր վարկած կա՝ «իբր, Ավետիսյանը սպանել է Արամյանին, իսկ հետո Դումիկյանը սպանել է Ավետիսյանին»: Փորձագետի խոսքով՝ «նման վարկածն անցնում է թե՛ օրենքի, թե՛ բարոյականության սահմանները», քանի որ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից զորակոչված երիտասարդները երկուսն էլ Արտաշատից են եղել, մոտ ընկերներ, երբեք միմյանց հետ խնդիրներ չեն ունեցել, ինչի մասին փաստում են նաև նրանց ծնողները։
Սուրեն Արամյան
Բազմաթիվ մութ հարցեր կան նաև դեպքի վայրում առգրավված զենքերի հետ կապված։ Մասնավորապես, Մարտիրոսյանի խոսքով՝ փորձաքննության ուղարկված 4 ինքնաձիգերի վրա չեն հայտնաբերվել «համեմատության համար պիտանի մատնահետքեր»։
Հերմոն Ավետիսյանը, իր հերթին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ նշելով, որ ապրիլի 6-ին երեկոյան ինքը մեկնել է Վարդենիս՝ տեղեկանալով, որ որդու դիակն այնտեղ են բերում․ «Վարդենիսի հիվանդանոցի դիմաց նկատեցի «Նիվա» մակնիշի սպիտակ գույնի ավտոմեքենա: Երբ «Նիվայի» վարորդը՝ ինձ անհայտ զինվորական համազգեստով անձը, բացեց իր ավտոմեքենայի բեռնախցիկը, նկատեցի, որ բեռանախցիկում կան ինքնաձիգներ։ Մոտեցա, բեռնախցիկում լցված էին թվով 5 ինքնաձիգներ՝ առանց փաթեթավորման, առանց կնիքի, բաց վիճակում։ Նկատեցի, որ դրանցից մեկի վրա առկա են հրազենային վնասվածքի հետքեր...։ Ես, հաշվի առնելով ստացածս այն տեղեկությունը, որ որդուս սպանել են մի քանի հրազենային կրակոցներով, իսկույն կռահեցի, որ դա հենց որդուս զենքն է և, վարկածս ստուգելու նպատակով, հարց տվեցի վերոհիշյալ անծանոթ սպային՝ մեքենայի տիրոջը․ արդյո՞ք դա որդուս՝ Գրիգորի զենքն է։ Վերջինիս իմ հարցը չզարմացրեց, նա միայն խուսափողական տոնով պատասխանեց, որ չգիտի»։
Հետագայում դատաձգաբանական-դատահետքաբանական փորձագիտական եզրակացության կից լուսանկարներում նա տեսել է ինքնաձիգը, որի վրա եղել են ճիշտ նույն վնասվածքները, որոնք ինքը տեսել էր «Նիվայի» ինքնաձիգերից մեկի վրա։ Բացի դա, Հերմոն Ավետիսյանը նշում է, որ փորձաքննության են ուղարկվել 4 ինքնաձիգեր, մինչդեռ «Նիվայում» ինքը 5-ն է տեսել։
«Ես համոզված եմ, որ կատարվել է հանցագործություն։ Նախաքննական մարմինն իրավունք չուներ այս ինքնաձիգները այս կերպ տեղափոխելու։ Համոզված եմ նաև, որ այս փաստի բացահայտումից հետո նշված ինքնաձիգները պետք է ճանաչել որպես անթույլատրելի ապացույցներ: Միջնորդում եմ հարուցել քրգործ, կատարել բազմակողմանի և խորացված քննություն, պարզել ինձ անհայտ «Նիվայի» տիրոջը, պարզել, թե ինչպե՞ս էին իրեղեն ապացույց հանդիսացող ինքնաձիգները հայտնվել իր մոտ, պարզել, թե ո՞ր համարի ինքնաձիգն էր, որ այդպես էլ չի ուղարկվել փորձագետներին», ֊ մասնավորապես, նշում է Ավետիսյանը:
Մարտիրոսյանն էլ, իր հերթին, ասել է, որ սպանությունից 9 ամիս անց քննիչը դեռևս իրենց չի տեղեկացրել, թե կոնկրետ որ զենքից են սպանվել երիտասարդները:
Փորձագետն իր համար կասկածելի ևս մեկ հանգամանք է նշում, որը վերաբերում են դեպքի պահին վիրավորում ստացած երկու զինծառայողների՝ Հակոբ Գևորգյանին և Արեգ Բաղդասարյանին: Վերջիններս ցուցմունքում նշել են, որ այն պահին, երբ Դումիկյանը մտել է վրան և սկսել է կրակել, իրենք քնած են եղել:
«Երկուսն էլ հրազենային վնասվածքները ստացել են ոտքի շրջանում: Էն, որ ասում են, կրակեց ոտքերին, հենց այդպես: Մեզ բացարձակապես համոզիչ չի թվում, թե նրանք վնասվածքները ստացել են քնած ժամանակ: Առաջինը՝ այն պատճառով, որ Հերմոն Ավետիսյանը տեղեկություն ունի իր որդու և Հակոբի նախկին կոնֆլիկտների վերաբերյալ: Երկրոդը՝ մենք ունենք հավաստի տեղեկություն, որ Հակոբը, մինչ դիրքեր բարձրանալը, ծեծի է ենթարկել կամ հարվածել է կապիտան Ռոման Հակոբյանին, որը մարտական հենակետում եղել է հենակետի ավագը։ Դրա համար Հակոբ Գևորգյանը մեկ ամիս կալանքի տակ է եղել», - նշել է Մարտիրոսյանը:
Վերջինս ենթադրում է, որ այդ օրը դեպքի վայրում մի խումբ անձանց մասնակցությամբ «ռազբորկա» է տեղի ունեցել, որն էլ ավարտվել է երիտասարդների սպանությամբ:

Two servicemen of one of Armenian Defense Ministry's military units, conscripts Grigor Avetisyan and Suren Aramyan, were killed on the night of April 6, 2016. At the time of the incident, the soldiers were located on Armenia's eastern border, on the second defensive line. According to the investigation, the young men were fatally shot by their fellow serviceman Davit Dumikyan. The representative of Grigor Avetisyan's next of kin, Peace Dialogue NGO military expert Ruben Martirosyan, however, remains unconvinced about the credibility of the official version of the events and insists that Dumikyan could not have committed the double murder. Authorities, the expert says, are carrying out a flawed investigation.
According to investigator A. Gevorgyan, on April 6, Dumikyan turned himself in to the Vardenis military police and confessed to killing Avetisyan and Aramyan: Dumikyan allegedly entered Aramyan's tent and opened indiscriminate fire at the soldiers inside, before fatally shooting Avetisyan outside the tent. The soldiers' killing, officials say, was an act of retaliation for a previous harassment and humiliation. Dumikyan has been charged with murder, committed in a manner dangerous to the lives of many people.
Speaking to Epress.am, Ruben Martirosyan stressed that there are a number of circumstances that refute the version according to which the murder was committed by Dumikyan. “We have an expert opinion which proves that Davit was not the shooter: for example, there were no traces of soot or copper plating on his hands. On top of that, Avetisyan's father, Hermon Avetisyan, has been told by Dumikyan's relatives that the soldier subsequently retracted his confession, claiming that 'a tall colonel' at the military police had beaten him into confessing,” the expert said, adding that authorities have yet to officially announce this.
The investigation authority has orally informed Martirosyan that the investigation is currently looking into an alternative version, according to which “Avetisyan allegedly killed Aramyan and was subsequently killed by Dumikyan.” This version, the expert said, “goes beyond the boundaries not only of law but also morality,” since the killed young men were close friends, both originally from Artashat, and had never had a problem with each other.
There remain many open questions regarding the weapons seized from the crime scene, Martirosyan added: on the four rifles sent for examination there were found no fingerprints suitable for comparison.
Hermon Avetisyan, for his part, has filed a crime report with Armenia's prosecutor general Artur Davtyan, stating that having found out that the corpse of his son was being taken to Vardenis, he also travelled to the town on April 6. “I saw a white Lada Niva outside the hospital in Vardenis. When the driver, an unknown man in a military uniform, opened the trunk, I noticed that there were rifles in it. Approaching the car, I saw 5 rifles in the trunk, unpacked and unstamped. One of them, I noticed, had been damaged by shooting, and knowing that my son had been killed by several gunshots, I immediately guessed that it was my son's rifle. In order to verify my suspicion, I asked the unknown officer whether it was my Grigor's service weapon. He was not surprised by my question; instead he answered evasively that he did not know.”
Subsequently, on the photographs attached to the forensic ballistics results Avetisyan saw four rifles, among them the damaged one he had seen in the Niva. However, Hermon Avetisyan said in his appeal to the general prosecutor that only 4 weapons were submitted for examination, while in the trunk of the military officer's car he had seen 5 of them.
“I am confident that a crime has been committed. The preliminary investigation body did not have a right to transport these weapons in this manner. I am also convinced that since this fact has been revealed, the aforementioned rifles should be ruled inadmissible as evidence. I thereby motion to initiate a criminal case, to conduct a comprehensive and in-depth investigation to establish the identity of the owner of Niva, to find out why the material evidence was in his possession, and to find out which rifle has not been sent to the forensic experts,” Avetisyan wrote.
In a conversation with Epress.am, Ruben Martirosyan also spoke about other “questionable circumstances” surrounding the case. Hakob Gevorgyan and Areg Baghdasaryan, the two soldiers who were injured from Dumikyan's alleged fire, have claimed in their testimony that they were sleeping when Dumikyan came and opened fire in the tent.
“They have both been injured in the leg. It doesn't sound very convincing to us that Dumikyan's fire hit them strictly in the legs, so it's highly doubtful that they were actually asleep. First of all, Hermon Avetisyan has information about past conflicts between Hakob and his son. Secondly, we have reliable information that Hakob, before heading to the defensive post, had beaten or otherwise hit Captain Roman Hakobyan, the post commander, for which he had been incarcerated for a month,” Martirosyan said, suggesting that on the day of the incident there was a brawl involving a group of soldiers, which ended with the killing of the two conscripts.