Լապշինին արտահանձնեցին․ ՀՀ ԱԳՆ֊ն խոսում է զբոսաշրջիկների հոսքի բազմապատկման մասին
Փետրվարի 7-ի երեկոյան Ադրբեջանի պահանջով Ռուսաստանի, Իսրայելի և Ուկրաինայի քաղաքացիություն ունեցող բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը Բելառուսից արտահանձնվել է Ադրբեջան: Ինչպես հաղորդում է contact.az-ը, Ադրբեջանում իշխանական ԶԼՄ-ներին թույլ է տրվել նկարահանել Լապշինի ժամանումը. նա ձեռնաշղթաներով է եղել, և ուղեկցվել է զինվորական համազգեստով և սև դիմակներով անձանց կողմից:
Այսօր առավոտյան բլոգերի Ադրբեջան հանձնելու փաստին արձագանքել է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը:
ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը հայտարարություն է տարածել, որտեղ վսհատություն է հայտնել, որ «քաղաքական, հասարակական, մշակութային գործիչների, լրագրողների, զբոսաշրջիկների հոսքը Արցախ չի կանգնելու, այլ բազմապատկվելու է»:
«Ալեքսանդր Լապշինի հետապնդումը, Ադրբեջան նրա արտահանձնումը խոսքի ազատության և ազատ տեղաշարժի, մարդու հիմնարար իրավունքների կոպտագույն ոտնահարում է, որը կրկին անգամ ի ցույց է դնում բռնապետության և ժողովրդավարության միջև առկա խորը անդունդը», - ասել է Բալայանը:
Հիշեցնենք, որ Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում Լապշինը ձերբակալվել էր 2016 թվականի դեկտեմբերին՝ Ադրբեջանի դիմումի համաձայն, որտեղ նա ընդգրկված է սև ցուցակում առանց պաշտոնական Բաքվի թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար։
2015 թվականին Լապշինի, օգտագործելով իր ուկրաինական անձնագիրը, Վրաստանի տարածքով նաև մուտք է գործել Ադրբեջան, որից հետո երկիրը բլոգերին հայտարարել է միջազգային որոնման «Պետական սահմանի մասին» օրենքի ու երկրի միգրացիոն կոդի խախտման համար։

После экстрадиции российского блогера в Азербайджан МИД Армении грозит притоком туристов в Карабах
Вечером 7 февраля по требованию Азербайджана блогер Александр Лапшин, имеющий гражданство России, Израиля и Украины, был экстрадирован Беларусью в Азербайджан. По сообщению Contact.az, провластным азербайджанским СМИ было разрешено снимать на камеру его прибытие. Лапшин был в наручниках и в сопровождении лиц в масках и военной униформе.
Утром 8 февраля на передачу российского блогера Азербайджану отреагировал МИД Армении. Согласно заявлению пресс-секретаря внешнеполитического ведомства Тиграна Балаяна, «приток политических, общественных деятелей, деятелей культуры, журналистов и туристов в Арцах не остановится, а будет приумножаться».
«Преследование Александра Лапшина, его экстрадиция в Азербайджан является грубейшим нарушением свободы слова и свободы передвижения, основных прав человека, что в очередной раз демонстрирует глубокую пропасть между тиранией и демократией», - пишет Балаян.
В Минске Лапшина арестовали в декабре 2016 года, согласно заявлению Азербайджана, в котором он включен в черный список за визит в Нагорный Карабах, совершенный без разрешения официального Баку.
В 2015-ом блогер, воспользовавшись своим украинским паспортом, въехал в Азербайджан через Грузию, после чего страна объявила его в международный розыск за нарушение закона «О государственной границе» и миграционного кода страны.