Հայաստանից ամեն տարի 2000 երեխա է արտագաղթում բանակից ազատվելու համար․ պատգամավոր
Ամեն տարի մինչև զորակոչային տարիքը Հայաստանից արտագաղթում է մոտավորապես 2000 երեխա՝ դպրոցականներ։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանը։ Նրա խոսքով՝ տղա երեխաներին երկրից հանելու ամենամեծ պատճառը բանակից ազատելու ցանկությունն է։
«Եվ սա հիմնավորում է նաև այն, որ այս երկարաշունչ 25 տարվա կիսապատերազմ վիճակը թողնում է տնտեսության, մարդկանց հոգեբանության, մարդկանց կենսակերպի վրա լուրջ ազդեցություն։ Դրան գումարվել է նաև վերջին տարիներին ահագնացող սպանությունների թիվը բանակում։ Ես վերցրել եմ Արթուր Սաքունցի ուսումնասիրությունները, որոնք ակնհայտ ցույց են տալիս, որ վերջին տարիների վիճակագրությունը գնալով արագընթաց վատանում է։ Եթե պատերազմից հետո միջինը մեր բանակում զոհվում էին 40-50 երեխա, ապա 2015 թվականին այն հասել է 80-ի, 2016 թվականին 160-ի, իսկ այս տարվա կարճ ժամանակում ունենք արդեն 11 զոհ»,- ասել է պատգամավորը։
Արամ Մանուկյանի խոսքով՝ ամենամեծ խնդիրն այն է, որ ոչինչ չի արվում մահաբեր գործընթացը կանգնացնելու համար։
«Պատերազմական վիճակում էս զոհերը, կներեք բառիս համար, ինչ որ կերպ արդարացվում են։ Քանի որ, երբ դու պատերազմում ես, դա քո երկրի ճակատագրի համար է, բայց պատերազմից հետո, 23 տարի այդ հալումաշ անող կարգավիճակը շարունակվում է ու դրա դեմ ոչինչ չի արվում»,- նշել է Մանուկյանը։

Every year, around 2000 pre-draft age young men leave Armenia to avoid military conscription, Aram Manukyan, a lawmaker with the opposition Armenian National Congress party, said in a press conference on Tuesday.
“This is evidence of the impact that the everlasting semi-war state has had on Armenia's economy, and the serious psychological effects it has had on the people and their lives. The increasing number of deaths in the army in recent years has not helped the situation either. I've studied the results of the researches conducted by Artur Sakunts, which evidently show that the statistics have been growing more and more gruesome with every passing year. In the years following the war, an average of 40-50 soldiers would die annually in the army; in 2015, however, the number amounted to 80 and reached its height in 2016, with 160 deaths. In the current year, we have already had 11 soldier deaths,” Manukyan stressed.
According to the lawmaker, the state authorities' failure to take steps to stop the “deadly process” is one of the greatest problems facing Armenia. “I'm sorry to say, but soldiers' deaths in wartime are somewhat justified: they die defending their country. But this debilitating status has been ongoing since the war ended 23 years ago, and nothing is being done to overcome it,” Manukyan said.