Հարազատների համար անհասկանալի է դատապարտյալի մահվան պատճառը
Ապրիլի 6-ին «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում մահացած 28-ամյա դատապարտյալ Արսեն Գրիգորյանն առողջական լուրջ խնդիրներ չի ունեցել։ Ընտանիքի համար մինչև հիմա անհասկանալի են Գրիգորյանի մահվան հանգամանքները։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա հորեղբայրը՝ Սամվել Գրիգորյանը։
«Իրան 4 օր առաջ տարել ենք Գյումրու հիվանադանոց, ծնողները վճարել են 40 հազար դրամ, ստամոքսն են ստուգել, ինչ-որ գաստրիտ-էռոզիա է ունեցել, բայց ընդհանուր լավ է եղել», -ասել է Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ դա չի եղել մահվան պատճառը։
Հարազատների տվյալներով՝ դատապարտյալը շնչահեղձ է եղել։
Գրիգորյանը ներկա է եղել դիահերձմանը և, ըստ նրա, մարմնի վրա բռնության հետքեր չեն եղել․ «Ոչ մի բան չգիտենք, շոկի մեջ ենք բոլորս, թաղումով ենք ընկել, չգիտեք՝ քրեական գործ հարուցվել է, թե ոչ»։
Մեզ հետ զրույցում Քննչական վարչությունից փոխանցել են, որ դեռևս քրեական գործ չի հարուցվել և նյութեր են պատրաստվում, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ավելի վաղը Armlur.am կայք գրել էր, որ դեռևս չհաստատված տեղեկություններով` դատապարտյալն իրեն մահվանից 1 օր առաջ վատ է զգացել, սակայն վարչությունից ասել են, թե հիվանդանոց տեղափոխվելու համար չորս հարյուր հազար դրամ է անհրաժեշտ:
«Չկարողանալով մուծել պահանջված գումարը` նա մնացել է այդ վիճակում, և տեղի է ունեցել դժբախտ դեպքը: Ըստ որոշ տեղեկությունների` Արսեն Գրիգորյանը երեկ մեծ չափաբաժնով դեղորայք է ընդունել, ինչի արդյունքում ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է», - գրել է կայքը։
Արագածավան գյուղի բնակիչ Արսեն Գրիգորյանը 7 տարի արդեն բանտում է։ Ամուսնացած է, ընտանիքն անապահով վիճակում է։

Armenian Prisoner Dies in Unknown Circumstances
Arsen Grigoryan, a 28-year-old prisoner who died on April 6 in the Artik penitentiary, did not have any serious health conditions, his uncle, Samvel Grigoryan, told Epress.am on Monday. He added that according to preliminary information, his nephew died of asphyxiation in still unknown circumstances.
“Four days ago we took him to a hospital in Gyumri; his parents paid 40 thousand drams to have his stomach checked. He was diagnosed with some form of erosive gastritis, but overall he was fine,” Grigoryan said, stressing that the stomach issues were not the cause of Arsen’s death.
The interviewee was present for his nephew’s autopsy and, according to him, there were no signs of violence on Arsen’s body: "We do not know anything; we are all in shock. We have been busy with the funeral so we do not know whether a criminal case has been initiated.”
When contacted by Epress.am for a comment, a spokesperson for the Criminal Investigation Department said a case has not been opened yet since “we are still gathering materials; a forensic examination has been scheduled.”
Note, Armlur.am earlier reported that Grigoryan’s health suddenly deteriorated sharply one day before he died, but officials told him he had to pay AMD 400 000 to be transferred to hospital. According to various sources, the website added, “Grigoryan took a lot of pills , after which his condition only worsened.”