Հարազատների համար անհասկանալի է դատապարտյալի մահվան պատճառը
Ապրիլի 6-ին «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում մահացած 28-ամյա դատապարտյալ Արսեն Գրիգորյանն առողջական լուրջ խնդիրներ չի ունեցել։ Ընտանիքի համար մինչև հիմա անհասկանալի են Գրիգորյանի մահվան հանգամանքները։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա հորեղբայրը՝ Սամվել Գրիգորյանը։
«Իրան 4 օր առաջ տարել ենք Գյումրու հիվանադանոց, ծնողները վճարել են 40 հազար դրամ, ստամոքսն են ստուգել, ինչ-որ գաստրիտ-էռոզիա է ունեցել, բայց ընդհանուր լավ է եղել», -ասել է Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ դա չի եղել մահվան պատճառը։
Հարազատների տվյալներով՝ դատապարտյալը շնչահեղձ է եղել։
Գրիգորյանը ներկա է եղել դիահերձմանը և, ըստ նրա, մարմնի վրա բռնության հետքեր չեն եղել․ «Ոչ մի բան չգիտենք, շոկի մեջ ենք բոլորս, թաղումով ենք ընկել, չգիտեք՝ քրեական գործ հարուցվել է, թե ոչ»։
Մեզ հետ զրույցում Քննչական վարչությունից փոխանցել են, որ դեռևս քրեական գործ չի հարուցվել և նյութեր են պատրաստվում, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ավելի վաղը Armlur.am կայք գրել էր, որ դեռևս չհաստատված տեղեկություններով` դատապարտյալն իրեն մահվանից 1 օր առաջ վատ է զգացել, սակայն վարչությունից ասել են, թե հիվանդանոց տեղափոխվելու համար չորս հարյուր հազար դրամ է անհրաժեշտ:
«Չկարողանալով մուծել պահանջված գումարը` նա մնացել է այդ վիճակում, և տեղի է ունեցել դժբախտ դեպքը: Ըստ որոշ տեղեկությունների` Արսեն Գրիգորյանը երեկ մեծ չափաբաժնով դեղորայք է ընդունել, ինչի արդյունքում ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է», - գրել է կայքը։
Արագածավան գյուղի բնակիչ Արսեն Գրիգորյանը 7 տարի արդեն բանտում է։ Ամուսնացած է, ընտանիքն անապահով վիճակում է։

Родным непонятны причины смерти арестанта армянской тюрьмы
У Арсена Григоряна, 6 апреля скончавшегося в уголовно-исполнительном учреждении "Артик", не было серьезных проблем со здоровьем. Обстоятельства смерти 28-летнего осужденного родным до сих пор неизвестны. Об этом Epress.am сообщил его дядя Самвел Григорян.
"4 дня назад мы отвезли его в гюмрийскую больницу, родители заплатили 40 000 драмов (порядка $82), проверили желудок. У него обнаружили какой-то гастрит, эрозию, но в целом он был в порядке", - сказал собеседник, отметив, что не это стало причиной смерти.
По данным родных, Григорян умер от удушья. Собеседник присутствовал на вскрытии, и, по его словам, следов насилия на теле не было: "Нам ничего неизвестно, мы все в шоке. Заняты похоронами и не знаем, было ли заведено уголовное дело".
Представитель Следственного управления сообщил, что уголовного дела еще нет, подготавливаются материалы, назначена судмедэкспертиза.
Согласно Amlur.am, по еще неподтвержденным данным, за день до смерти у осужденного ухудшилось самочувствие, однако в Следственном управлении сказали, что для перевода в больницу необходимо 400 000 драмов.
"Будучи не в состоянии заплатить эту сумму, он оставался в таком состоянии, и случилось несчастье. По некоторым данным, вчера Арсен Григорян принял много лекарств, вследствие чего его самочувствие резко ухудшилось", - отмечает ресурс.