ՊԵԿ-ից խոստացել են որոշ ժամանակ «չնեղացնել» առևտրի կենտրոններում աշխատողներին
ՀՀ կառավարության շենքի մոտ այսօր կայացած առևտրի կենտրոնների աշխատակիցների հերթական ակցիայի արդյունքում բողոքողներին խոստացել են, որ որոշ ժամանակ հարկայինի աշխատողները նրանց «չեն նեղացնի»։
Այսօր երևանյան մի քանի տոնավաճառների աշխատողները (հիմնականում «Առինջ մոլ» առևտրի կենտրոնից) կրկին ՀՀ Կառավարության շենքի դիմաց էին։ Նրանք պահանջում են դադարեցնել հարկայինի աշխատողների կողմից վերջին շաբաթների ընթացքում տոնավաճառներում անցկացվող շարունակական ստուգումները, կամ, ինչպես բողոքողներն էին անվանում դա՝ տեռորը։ Խնդիրը լուծելու համար նրանք ցանկանում էին հանդիպել կառավարության անդամների հետ ու քննարկել իրենց առաջարկները։
«Մեր ուզածը նա է, որ մաքսային միությունում մի պատուհանով բոլոր վճարումներն անենք ու վերջացնենք։ Երբ ներկրելուց մաքսայինի 32 տոկոսը վճարենք, միանգամից տեղում էլ ապրանքի վաճառքից գոյացող 1.5 տոկոս հարկն էլ վճարենք։ Տեղում պետությունը հարկերը 100 տոկոսով հավաքի, մենք էլ գանք, խիղճներս հանգիստ աշխատենք»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Առինջ մոլ» առևտրի կենտրոնի աշխատողներից Արմեն Ներսիսյանը (լուսանկարում)։
Տոնավաճառի մեկ այլ աշխատող Նարինե Միքայելյանն էլ նշել է, որ արդեն 4 օր է՝ իրենք չեն կարողանում աշխատել։ Նա ընդգծել է, որ իրենց հաճախորդները, որոնք վերավաճառելու համար իրենց մեծածախ առևտրի կետերից ապրանք են գնում, այժմ խուսափում են տոնավաճառ մտնել՝ վախենալով, որ հարկայինի աշխատողները նրանց էլ կսկսեն ստուգել:
«Սա մարդկանց համար հացի խնդիրը լուծելու միջոց է, և եթե սենց շարունակվի, իմ կարծիքով, բոլորն էլ կլքեն երկիրը», ֊ ասել է Միքայելյանը։
Կառավարության շենքի դիմաց որոշ ժամանակ սպասելուց հետո ցուցարարները մի քանի հոգանոց խումբ են կազմել և Կառավարության շենքում հանդիպել Պետեկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) աշխատակիցների հետ։
Հանդիպումից հետո Արմեն Ներսիսյանը նշել է, որ իրենք զրուցել են Օպերատիվ հետախուզության վարչության ղեկավար Սիմոն Առաքելյանի, ՊԵԿ նախագահի տեղակալներ Կարեն Բրուտյանի և Վախթանգ Միրումյանի հետ, ովքեր հավաստիացրել են, որ հարկայինի աշխատակիցները այլևս «չեն նեղացնի» առևտրով զբաղվողներին մինչև կողմերը մանրամասն չքննարկեն խնդիրը։
«Մենք պետք է իրավաբաններով ու տնտեսագետներով խումբ ստեղծենք, ու մեր պահանջներն ավելի մասնագիտորեն ներկայացնենք Կառավարությանը, որից հետո մոտակա օրերի ընթացքում կքննարկվի հարցը ու մեզ կընդառաջեն։ Բոլորիդ ասում եմ, որ կարող եք հանգիստ գնաք տներով։ Պարոն Առաքելյանն էլ հավաստիացրել ա, որ վաճառողներից ոչ մեկին չեն նեղացնի մինչև էս հարցը լուծվի։ Հանգիստ գնացեք, զբաղվեք ձեր առևտրով, սիրելի ժողովուրդ ջան, ձեր հետ ոչ մեկ գործ չի ունենա», - ՊԵԿ աշխատակիցների հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Արմեն Ներսիսյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ հարկայինի աշխատողները կշարունակեն հսկել առևտրի կենտրոնի մուտքերում, սակայն չեն մոտենա առևտրով զբաղվողներին մինչև վերջնական որոշում չկայացվի։

Home / Market / Officials Promise Not to Trouble Yerevan Shopkeepers ‘For the Time Being’
A group of shopkeepers in various Yerevan shopping centers today again gathered outside the government offices to demand that the tax authorities stop the continual inspections they have been conducting at the demonstrators’ shops over the past several weeks. The protesters also wanted to meet with members of the government to discuss possible solutions to the problem.
“We want to be able to pay the fees all at once; [the authorities] should also charge the 1.5% sales tax when we are paying the 32% import duty. We would like the state to collect all of the fees on the spot and let us do our work quietly,” Armen Nersisyan, a shopkeeper at Yerevan’s Arinj Mall, said in conversation with Epress.am.
Demonstrator Narine Mikayelyan, for her part, stated that the shopkeepers haven’t been able to work properly for the past 4 days. She added that their clients who buy their goods wholesale for resale have been avoiding going to the mall, fearing that the tax officials would begin inspecting them as well.
“[Trade] is our only way to make a living, and if the authorities keep bothering us like this, we will all just leave the country,” Mikayelyan said.
Some time later, a small group of demonstrators was invited to a meeting with representatives of the government’s State Revenue Committee. Speaking to reporters after the meeting, Armen Nersisyan said the officials have promised that the tax officials would stop troubling the shopkeepers until the parties have discussed the issue in detail.
“We have to create a group of lawyers and economists and present our demands to the government in a more professional manner. Once the officials discuss the issue with this group, they might be prepared to meet us halfway. I can assure you all that you can all go home with a peaceful mind. Mr. [Garegin] Arakelyan [Head of the Committee’s Operative Investigation Department] also promised that none of the shopkeepers would have any problems for the time being,” Nersisyan told the rest of the demonstrators.