Ծնողներին կոչ են անում պայքարել դպրոցներում դրամահավաքի դեմ
Եկել է ժամանակը հայաստանյան կրթական հաստատություններում դրամահավաքի և այլ անօրինական երևույթների դեմ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել: Այս մասին ասված է Ծնողների կրթական քաղաքացիական նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ։ Մի խումբ ծնողների կողմից այս տարի ստեղծված նախաձեռնությունն որպես իր նպատակ է հռչակել կրթական համակարգում սոցիալական արդարության, մարդու իրավունքների և արժանապատվության, մասնակցայնության, թափանցիկության, հաշվետվողականության և յուրաքանչյուրի համար՝ որակյալ կրթություն ստանալու հավասար հնարավորությունների երաշխավորման սկզբունքների ապահովումը:
«Մայիսի վերջին և հունիսի սկզբին ավարտական 4-րդ, 9-րդ և 12-րդ դասարաններում քննական շրջան է, և ծնողները, մեծ մասամբ իրենց նախաձեռնությամբ, հյուրասիրություն են կազմակերպում քննական հանձնաժողովների համար: Ժամանակն է արմատախիլ անել այս քաղքենի և տգեղ երևույթը. այն պատիվ չի բերում ո՛չ մանկավարժին, ո՛չ կրթական հաստատությանը և ո՛չ էլ նախաձեռնողներին:
Հասունացել է կրթական հաստատություններում դրամահավաքի և այլ անօրինական երևույթների դեմ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու պահը: Այդ քայլերի արդյունավետությունը կախված է ոչ այնքան Կրթության նախարարության շրջաբերականներից, որքան մեր՝ ծնողներիս ակտիվ և համախմբված ջանքերից:
Եկե՛ք հանուն մեր երեխաների՝ չարատավորենք այն միջավայրը, որտեղ նրանք կրթվում են, ուսուցչին շնորհակալ լինելը չարտահայտենք նվերներով (եթե դա ծաղիկ կամ բացիկ չէ) և քննությունների օրերին զանազան նյութական հատուցումներով: Մեր երկրում տիրող սոցիալական անարդարության և աղքատության պայմաններում ցուցաբերենք նաև համերաշխություն՝ չուռճացնելով արտադպրոցական միջոցառումների ծախսերը:
Հիշե՛նք, նվերները և դրամական օժանդակությունը բացահայտ կոռուպցիոն երևույթներ են և տեղ չունեն ժողովրդավարական հասարակություններում: Միայն բարեկիրթ և անկաշառ կրթական միջավայրում կարող է մեր երեխան ձևավորվել որպես ազատ ու ստեղծարար, իրավագիտակից, հանրային շահի հանդեպ նախանձախնդիր ու պատասխանատու քաղաքացի... Նվերներով կախյալ մի՛ դարձրեք ուսուցիչներին, քանի որ դա նրանց հետ է պահում պետությունից արժանի վարձատրություն և սոցիալական արտոնություններ ակնկալելուց և պահանջելուց», ֊ ծնողներին ուղղված կոչում նշում են նախաձեռնության անդամները:
Հայտարարության հեղինակներն առաջարկում են համախմբված ու միասնական գործել, լուսանկարել, տեսանկարահանել նվերներն ու հյուրասիրությունները և ուղարկել Ծնողների նախաձեռնության էլ․ հասցեին ՝ [email protected]:
«Մենք խոստանում ենք հանրայնացնել դրանք։ Բացի այդ, բազմաթիվ ապացույցների առկայությունը մեզ կօգնի ավելի վճռականորեն պահանջելու գործելակերպի փոփոխություն։ Երաշխավորում ենք նյութը ներկայացրած անձի գաղտնիությունը և անանունությունը․ հրապարակման մեջ կշվի միայն դպրոցի անունը և թե որ քննության ժամանակ է տեղի ունեցել տվյալ դեպքը», ֊ հայտարարությունը եզրափակում է նախաձեռնությունը:

It’s high time that we started taking specific measures against money collection and other illegal activities taking place in Armenian educational institutions, the Civic Education Initiative of Parents said in a statement. The civic initiative, which was formed by a group of parents over the last year, has declared a goal to ensure that there is social justice, accountability and transparency in Armenia’s education system and that everyone has access to a quality education.
“The [graduating classes] have their examinations scheduled for late May and early June, and the parents, mostly on their own initiative, hold feasts for the examination boards. It’s time we eradicated this  bourgeois and ugly phenomenon; it does not bring honor neither to the teacher, nor the school and the initiators.
“It’s high time that we started taking specific measures against money collection and other illegal activities taking place in educational institutions. The effectiveness of these measures depends not so much on the directives of the Ministry of Education, as on our – the parents’ – active and united efforts.
“For the sake of our children, let’s not blemish their education environment; we should not express our gratitude towards the teachers in the form of gifts (if it’s not a flower or a card) and other material benefits.
“Let’s keep in mind that gifts and financial aid are outright corrupt phenomena which have no place in democratic societies. Only in a courteous and unbiased educational environment can our child develop as a free, creative, legally aware, diligent and responsible citizen… Do not make teachers dependent on gifts because it keeps them from expecting and demanding adequate remuneration and social benefits from the state,” the statement reads.
The group of parents urges everyone to make consolidated efforts to ensure the elimination of the problematic phenomenon through photographing and videotaping the gifts and the feasts and sending the materials to the initiative’s e-mail address at [email protected].
“We promise to publish [the tapes and the photos]. What’s more, the  evidence will help us to be more decisive in our demands for reforms. We guarantee confidentiality and anonymity of the sender; the publication will only mention the name of the school and the examination during which the photo/video was taken,” the authors say.