ՊՆ-ից հրաժարվում են արտասահման բուժման ուղարկել բանակում հիվանդացած զինծառայողին
ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվել է ֆինանսական օգնություն ցուցաբերել բանակում 2009 թվականին հիվանդացած և գրեթե կուրացած 26-ամյա Ռազմիկ Յոլչյանին։
«Քանի որ Ձեզ մոտ առկա հիվանդությունը Դուք չեք ստացել մարտական հերթապահություն իրականացնելիս կամ առաջնագծում ծառայողական պարտականություններ կատարելիս վնասվածք կամ խեղում ստանալու հետևանքով՝ չեք օգտվում պետական բյուջեի միջոցների հաշվին օտարերկրյա պետությունում բուժման իրավունքից», -օրենքի համապատասխան կետին հղում անելով՝ նշել է ՊՆ-ն։
Իր դիմումում երիտասարդը խնդրել էր նաև հանդիպում Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հետ՝ խնդիրն անձամբ ներկայացնելու համար: Սակայն այդպես էլ հանդիպման թույլտվություն չի ստացել։
Մինչև զորակոչվելը և զորակոչի ընթացքում, Յոլչյանի խոսքով, ինքն առողջական խնդիրներ չի ունեցել։ Գորիսի զորամասում ծառայությունից 3 ամիս անց հիվանդացել է ջրծաղիկով, բուժում ստացել։ Ամիսներ անց երիտասարդի ձախ աչքը սկսվել է բորբոքվել, տեսողությունը գնալով վատացել է և նա 4 ամիս շուտ է զորացրվել։ Այժմ Ռազմիկի մեկ աչքը ամբողջությամբ կուրացած է, իսկ մյուս աչքի տեսողությունը 2 տոկոս է։ Աչքերի մի քանի վիրահատություններից հետո անգամ տեսողությունը շարունակում է վատանալ։ Հայաստանյան բժիշկները խորհուրդ են տալիս բուժման համար մեկնել արտասահման, քանի որ շուտափույթ որևէ քայլ չձեռնարկելու դեպքում երիտասարդին կուրացում է սպասում։

Министерство отказывается отправить на лечение заграницей заболевшего в армянской армии солдата
Минобороны Армении отказалось помочь заболевшему в армии в 2009-ом и ослепшему 26-летнему Размику Йолчяну.
«Так как имеющаяся у Вас болезнь была приобретена не в ходе боевого дежурства или при исполнении служебных обязанностей на передовой, Вы не пользуетесь правом лечения в иностранном государстве за счет средств госбюджета», - ссылается ведомство на соответствующий пункт закона.
В заявлении Йолчян попросил встречи с министром Вигеном Саргсяном, чтобы рассказать о проблеме лично.
До и во время призыва в армию, говорит Йолчян, проблем со здоровьем у него не было. Спустя 3 месяца службы в военчасти в Горисе он заболел ветрянкой и проходил лечение. Через несколько месяцев началось воспаление левого глаза, зрение стало ухудшаться, и его демобилизовали на 4 месяца раньше срока. Парень ослеп на один глаз, второй видит на 2%. Зрение продолжало ухудшаться даже после нескольких операций. Местные врачи советуют лечение заграницей. Если, говорят они, срочно не принять меры, парень полностью ослепнет.