Լրագրողի վրա հարձակման դեպքով քրեական գործը մերժվել է․ Armtimes.com
Սևանում օգոստոսի 14-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի նկարահանող խմբի վրա հարձակման դեպքով քրեական գործի հարուցումը երեկ մերժվել է: Այս մասին Armtimes.com-ի հետ զրույցում ասել են Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից:
Այդ օրը լրագրող Նարինե Ղալեչյանը փորձել է նկարահանել շարժական գազալցակայանները, երբ լցակայանից դուրս է եկել մի երիտասարդ, խոչընդոտել լրագրողի աշխատանքը, ոտքերով հարվածել այն մեքենային, որով լրագրողը մեկնել էր նկարահանումների:
Կայքի փոխանցմամբ՝ բացի քրեական գործ հարուցելուց, «Արծափ-շին» ՍՊ ընկերության առաջ պահանջ էր դրվել նաև ներողություն խնդրել լրագրողներից։ Նշենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել նշված ընկերության մոտ, իսկ երիտասարդը տվյալ ընկերության աշխատակիցն է։ Ընկերությունը լրագրողներից և մասնավորապես, Նարինե Ղալեչյանից ներողություն է խնդրել, ինչպես նաև փոխհատուցել մեքենային պատճառված ողջ վնասը:
«Ընկերությունը միաժամանակ նշել է, որ իրենց աշխատակից՝ Ա. Վարագյանը (լրագրողի աշխատանքը խոչընդոտած անձը) չի գիտակցել, որ իր գործողություններն ուղղված են լրագրողի դեմ: Ըստ այդմ՝ ընկերության տնօրինությունն իր աշխատակցին ենթարկել է խիստ տույժի», - այս մասին ասել է Azatutyun.am կայքի խմբագիր Արթուր Պապյանը։ Նա նշել է, որ իրենք հավելյալ բողոք չեն ներկայացրել՝ հաշվի առնելով այդ երիտասարդի ծանր սոցիալական վիճակը։

Отказано в возбуждении уголовного дела по факту нападения на журналистов в Армении
Отказано в возбуждении уголовного дела в связи с нападением в Севане на съемочную группу армянской службы радио «Свобода» (Azatutyun.am). Об этом газете «Айкакан жаманак» сообщили в пресс-службе полиции.
15 августа Наринэ Галечян пыталась снять на камеру передвижные автозаправочные станции. Тогда к ней вышел молодой человек и стал препятствовать работе журналистов, ударил ногой по автомобилю съемочной группы.
По сообщению издания, помимо возбуждения уголовного дела, ООО «Арцап-шин» выдвинули требование извиниться перед журналистами. Инцидент произошел у отмеченной компании, а молодой человек является ее сотрудником. Компания принесла извинения журналистам и, в частности, Наринэ Галечян, а также компенсировала весь нанесенный автомобилю ущерб.
«В то же время, согласно компании, сотрудник А. Варагян не осознавал, что его действия направлены против журналиста. Руководство компании назначило сотруднику строгое наказание», - заявил редактор сайта Azatutyun.am Артур Папян. Дополнительных жалоб, сказал он, редакция не подавала с учетом тяжелого социального положения молодого человека.