Զինվորի մահից 1,5 տարի անց հարազատները և փաստաբանը հարցեր են բարձրացնում
Մոտ տարի ու կես է անցել ժամկետային զինծառայող Սևակ Խաչատրյանի մահվանից։ Հայաստանյան դատական ատյանները գործը փակել են՝ բացահայտված համարելով զինծառայողի մահվան հանգամանքները։ Չնայած դրան, քննչական մարմինը զինծառայողի մահվան հետ կապված մի շարք հարցերի պատասխաններ մինչև այժմ չի տվել, ասում է տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Անի Չատինյանը։ Հարազատների հույսը ՄԻԵԴ-ն է։
2016 թվականի ապրիլի 12-ին Քննչական կոմիտեն հայտարարություն տարածեց, որ ՀՀ ՊՆ զորամասերից մեկի դիտակետում գլխի շրջանում ստացած մահացու հրազենային վիրավորումով հայտնաբերվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայող Սևակ Նորայրի Խաչատրյանը: Հետագայում զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման հոդվածով քերական գործ հարուցվեց և ուղարկվեց Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարան։ Առաջին ատյանի, Վերաքննիչ և Վճռաբեկ դատարաններն ուժի մեջ թողեցին քննիչի՝ քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին որոշումը։
Epress.am-ի թղթակիցն օրեր առաջ այցելել էր զինծառայողի տուն։ Մայրը և եղբայրը, մինչ օրս էլ չեն հավատում, որ Սևակի մահվան պատճառը բացահայտված է։
Սևակ Խաչատրյանը 2016 թվականի հունվարի 21-ին զորակոչել է բանակ։ Սկզբում ծառայել է Գորիսի զորամասում, ապրիլյան քառօրյա սրացման հետ կապված տեղափոխել են Լեռնային Ղարաբաղ։
«Մեզանից ոչ մեկը չի հավատում, որ պատահաբար ինքն իրեն խփել է։ Բացի դա, ուղղակի իրավունք չունեին 3 ամսվա զինծառայողին դիտակետ տանել․․․ Ինքը դեռ նորմալ կրակել էլ չգիտեր», - նշել է զինծառայողի մայրը՝ Մելանյա Հովսեփյան։
Փաստաբան Անի Չատինյանը մեզ հետ զրույցում նշել է, որ չի ապահովվել քննության օբյեկտիվությունը, բազմակողմանիությունը և լրիվությունը․ «Գործում կան հանգամանքներ, որոնց շուրջ քննություն չի իրականացվել»։
Ըստ գործում եղած նյութերի՝ Խաչատրյանին, բացի իր զենքից, կցված է եղել նաև առողջական խնդիրներ ունեցող մեկ այլ զինծառայողի զենք։ Այդ զինծառայողը դեպքի պահին հոսպիտալում է եղել։
«Ո՞վ է եղել այդ զինծառայողը, ի՞նչ խնդիրներով է տեղափոխվել հոսպիտալ, լուրջ են եղել դրանք, թե ոչ, իրականությանը դա համապատասխանում է, թե ոչ, վարույթ իրականացնող մարմինը չի էլ ճշտել դա», -ասել է Չատինյանը։
Փաստաբանն ընդգծել է, որ ուսումնասիրվել է միայն մահվան մեկ վարկած․ «Չի քննարկվել սպանության վարկածը»։
Չատինյանը բարձրաձայնել է նաև մի շարք այլ հարցեր․ «Չի պարզվել՝ արդյոք Խաչատրյանը խնդիրներ ունեցել է մյուս զինծառայողների կամ սպայական կազմի հետ, թե ոչ։ Չի քննվել՝ արդյոք կրակոցը մոտ, թե հեռու տարածությունից է եղել։ Հաշվի չի առվել այն հանգամանքը, որ ստացված վնասվածքն այրվածքներ չի թողել դեմքին, իսկ մոտ տարածությունից կրակելու դեպքում մեծ է այրվածքներ ստանալու հավանականությունը»։

Dead Armenian Soldier’s Family and Lawyer Unhappy with ‘Improper’ Death Investigation
A year and a half has passed since the death of conscript soldier Sevak Khachatryan; Armenian courts have closed the criminal case into the death, finding that the circumstances of his death were apparent. Ani Chatinyan, lawyer for Sevak's legal successor, is convinced on the other hand that the investigative body has left a number of questions over the incident unanswered.
On April 12, 2016, Armenia’s Investigative Committee issued a statement, in which it said that conscript Sevak N Khachatryan had been discovered in the observation post of one of Armenian defense ministry’s military units with a fatal gunshot wound to his head. Subsequently, a criminal case was launched on an article on violation of the the rules of safe gun handling and sent to the Syunik court of first instance, which, like the Appeals and Cassation Courts in the future, upheld the investigator's decision to terminate the criminal proceedings.
An Epress.am correspondent recently paid a visit to the family of the deceased soldier; his mother, Melanya Hovsepyan, and brother still do not believe that the cause of Sevak’s death has been established.
Sevak, the mother said, was drafted into the army on January 21, 2016. He first served in a Goris military unit, but was transferred to Nagorno-Karabakh during the April escalation on the line of contact between Armenian and Azerbaijani forces: “None of us believes that he accidentally shot himself. Besides, they had no right to take a soldier of three months to an observation post… He wasn’t even given time to learn how to shoot properly.”
Lawyer Chatinyan, in turn, told us that neither the investigation’s objectivity nor comprehensiveness was ensured by law enforcement officials; “There are circumstances in the case which were not investigated properly if at all.”
According to the case materials, in addition to his own service weapon, Khachatryan had also been given the weapon of a soldier who was hospitalized at the time of the incident. “Who was this soldier? Why had he been taken to a hospital? Was his condition serious? Does this claim even correspond to the reality? The investigative body did not even attempt to find answers to these questions,” Chatinyan argued.
“They also failed to find out whether Khachatryan had had any issues with other conscripts or higher-ranking officers. They did not establish whether the shot was fired from a distance or at close range. They did not take into consideration the fact that the shot had not left any burn marks on Sevak’s face, which would have been the case had the shot been fired at close range,” the lawyer continued, adding that she planned to file an appeal with the European Court of Human Rights and demand that the death case is reopened.