Աշտարակցի ուսուցիչները սպառնում են անժամկետ գործադուլ հայտարարել
2004 թվականից Արագածոտնի մարզպետարանը խոստանում է, որ կվերակառուցի Աշտարակ քաղաքի Վարդգես Պետրոսյանի անվան դպրոցի գերծանրաբեռնված և վթարային շենքը։ Ուսուցիչները մի քանի անգամ «նախազգուշական» գործադուլներ են արել՝ վերանորոգում պահանջելով։
Սեպտեմբերի 14-ին ուսուցիչները հայտարարություն են տարածել՝ 10 օր ժամանակ տալով պետական մարմիններին։ Ոչինչ չանելու դեպքում՝ անժամկետ գործադուլ են սկսելու։ Դպրոցի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչ Տաթև Սարգսյանը Epress.am֊ին պատմել է, որ տարիների ընթացքում ոչ միայն շենքն է՛լ ավելի է քանդվում, այլև երեխաներն են շատացել։ «Երբ ստեղծեցին ավագ դպրոցի գաղափարը, մեզնից մոտ 500 մետր հեռավորության վրա գտնվող դպրոցը դարձավ «ավագ», այդ դպրոցի կրտսեր սաները տեխափոխվեցին մեզ մոտ։ Մեր դպրոցը նախատեսված է 200 աշակերտի համար, բայց այժմ ունի 601 աշխակերտ։ Երեխաները ընդմիջումներին հերթ են կանգում զուգարան գնալու համար։ Չունենք համապատասխան պայմաններ, որոնք պահանջվում են 21-րդ դարի կրթության որակի համար», ֊ պատմել է ուսուցչուհին։
Սարգսյանը նշում է, որ փորձել են դիմել Կրթության և Գիտության նախարարություն և ՀՀ նախագահին․ «Նամակները «մակագրվում են» մարզպետարանին, ու մակագրված հետ են գալիս»։

Учителя школы в Аштараке грозят начать бессрочную забастовку
С 2004 года областная администрация Арагацотна обещает отремонтировать перегруженное и аварийное здание школы им. Вардгеса Петросяна в городе Аштарак. Учителя несколько раз объявляли «предупредительные» забастовки с требованием ремонта.
14 сентября педагоги распространили заявление, в котором дали госоорганам 10 дней времени. Если не будут приняты меры, они начнут бессрочную забастовку. Учитель армянского языка и литературы Татев Саргсян заявила в беседе с Epress.am, что за эти годы не только продолжало рушиться здание, но и количество учеников выросло.
«Когда появилась идея старшей школы, школа, расположенная в 500 метров от нас, превратилась в старшую, младших учеников этой школы перевели к нам. Наша школа рассчитана на 200 учеников, но теперь их у нас 601. На переменах дети стоят в очереди в туалет. У нас нет соответствующих условий, которые требуются для качественного образования в 21-ом веке», - рассказала собеседница.
Учителя пытались обратиться в министерство образования и науки: «Письма надписывают в качестве адресованных областной администрации, и возвращаются в таком виде обратно».