«Սպայկային» հողատարածքը տվել են «հանրօգուտ նվիրաբերության» անվան տակ․ Փոստանջյանը` քաղաքապետի դեմ
Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, «Երկիր Ծիրանի» կուսակցության նախագահ Զարուհի Փոստանջյանն այսօր դիմել է Վարչական դատարան՝ ընդդեմ Կառավարության և Երևանի քաղաքապետարանի։
Հայցվորը պնդում է, որ Երևանի ավագանին, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և ՀՀ կառավարությունը՝ Երևան համայնքին պատկանող մեծ հողատարածք են նվիրաբերել «Սպայկա» մասնավոր ընկերությանը և դա արել են «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ընթացակարգերի խախտմամբ։
«Ըստ օրենքի 92-րդ հոդվածի՝ նման խախտումներն առաջացնում են ոչ միայն վարչական, կարգապահական, այլև քրեական պատասխանատվություն»,֊ Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Փոստանջյանը։
Ըստ նրա՝ պետական մարմինները մեկ օրվա ընթացքում հողը հայտարարել են օտարման ենթակա, նվիրաբերել «Սպայկային» և վավերացրել այդ որոշումը, մինչդեռ օրենքով նման գործընթացները տևում են առնվազն մեկ ամիս։ Երևանի ավագանին նախ պետք է հայտարարեր, որ հողը ենթակա է օտարման և այդ մասին մամուլի միջոցով պետք է տեղեկացներ հանրությանը։ Մեկ ամսվա ընթացքում ցանկացողները պետք է դիմեին հողատարածքը ձեռք բերելու համար՝ ներկայացնելով ներդրումային ծրագրեր։
«Մինչդեռ «Սպայկան» դիմել է նույն օրը՝ հունիսի 16-ին, երբ հողատարածքը հանվել էր օտարման։ Սա արվել է հանրությունից թաքուն։ Նորմատիվ ակտերը ուժի մեջ են մտնում հրապարակումից 10 օր անց։ Մինչդեռ Տարոն Մարգարյանը չի սպասել և բավարարել է «Սպայկայի» դիմումը՝ դիմելով Կառավարությանը, որն էլ հաստատել է նվիրաբերությունը՝ հաշվի չառնելով որ դիմումը խախտումներով էր»,֊ ասել է Փոստանջյանը։
Կառավարությունից այսօր Փոստանջյանին պարզաբանել են, որ դիմումը քննել են քաղաքացիական օրենսգրքի 605 հոդվածով, որը հանրօգուտ նպատակներով նվիրատվություն անելու մասին է։ Ըստ իրավաբան Փոստանջյանի՝ որևէ ընկերության բիզնեսի համար գույք նվիրելը հանրօգուտ նվիատվություն չէ։

Opposition politician, leader of the party Yerkir Tsirani (Land of Apricot Zaruhi Postanjyan has filed an an Administrative Court appeal against the Armenian Government and the Yerevan City Hall.
Postanjyan claims that Yerevan’s Council of Elders, Yerevan Mayor Taron Margaryan and the Government have donated a large land plot belonging to the Yerevan community to Spayka, a private exporting company with alleged connections to the son-in-law of Armenia’s president. The “donation,” according to the oppositionist, was in violation of the procedures envisaged by the law “On Legal Acts.”
“Under the Article 92 of the law, such violations entail not only administrative and disciplinary, but also criminal liability,” Postanjyan stated in an interview with Epress.am.
State officials, she continued, decided within a day that the plot of land was subject to alienation and gave it to Spayka; the decision was as quickly ratified. Meanwhile, according to the law, such processes should last at least a month. First, the Council of Elders of Yerevan should have declared that the land was subject to alienation and informed the society about it through media. Afterwards, those who wished to acquire the land should have been given a month to submit their investment programs.
“Spayka, however, secretly applied on the same day. Normative acts come into force 10 days after publication. Meanwhile, Taron Margaryan did not wait and granted Spayka’s appeal. He then referred the appeal to the government, which, in turn, approved the donation without taking into account the violations,” Postanjyan said.
On September 15, the Government informed Postanjyan that the application was considered in accordance with the Article 605 of the Civil Code on donations for common purposes. According to Postanjyan, who is a lawyer by profession, donating a property to a company for business purposes is not commonly useful. “The above-mentioned article only applies to educational, scientific, and cultural programs,” she insisted.