ՌԴ պետական ծառայությունը հայաստանյան կայքից պահանջում է հոդված հեռացնել
Hetq.am հայաստանյան կայքը նամակ է ստացել Ռուսաստանի Կապի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և զանգվածային հաղորդակցության վերահսկողության ֆեդերալ ծառայությունից (Роскомнадзор), որով ծառայությունը տեղեկացնում է, որ քաղաքացի Ռուբեն Թաթուլյանը դիմել է իրենց՝ խնդրելով աջակցել իր անձնական տվյալները ինտերնետային կայքից հեռացնելու հարցում: Այս մասին հայտնում է hetq.am֊ը։
Հիշեցնենք՝ այս տարվա մայիսին «Հետք»-ն անդրադարձել էր Չեխիայում Ռուբեն Թաթուլյանի (մականունը՝ Ռոբսոն) ձերբակալմանը՝ հղում կատարելով ռուսաստանյան լրատվամիջոցներին և այնտեղ հեռարձակված տեսանյութերին, որոնք այսօր էլ հասանելի են համացանցում։ Համաձայն հաղորդագրությունների, նրա մոտ հայտնաբերվել էր ՀՀ դիվանագիտական անձնագիր:
«Ռոսկոմնադզոր»-ը, հղում է կատարել «Անձնական տվյալների մասին» ՌԴ 2006թ. հուլիսի 27-ին ընդունած օրենքին, հայտնել է, որ ՌԴ-ն մեծ ուշադրություն է դարձնում քաղաքացու անձնական տվյալների մշակման ժամանակ նրա իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության հարցերին, այդ թվում՝ անձնական և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության պաշտպանությանը։
Համաձայն օրենքի 17-րդ հոդվածի՝ եթե անձնական տվյալների սուբյեկտ հանդիսացող անձը համարում է, որ օպերատորն իր անձնական տվյալների մշակումն իրականացնում է ՌԴ «Անձնական տվյալների մասին» օրենքի խախտումներով կամ այլ կերպ իր իրավունքներն ու ազատություններն է խախտում, նա իրավունք ունի բողոքարկել օպերատորի գործողությունները կամ անգործությունը համապատասխան իրավասու մարմնին՝ իր անձնական տվյալները պաշտպանելու նպատակով:
«Անհասկանալի է մնում, թե Ռուսաստանի Դաշնության պետական մարմինը ինչ հիմքով է հայաստանյան լրատվամիջոցից պահանջում նյութը հեռացնել։ Անհասկանալի է նաև, թե Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնող դիվանագետն ինչու է դիմել այլ երկրի պետական մարմնին։ Նա նման պահանջով կարող էր դիմել Հայաստանի արդարադատության նախարարությանը»,֊ գրում է hetq.am֊ը։
Նշենք, որ ավելի վաղը նյութ հեռացնելու պահանջ էր ստացել Ռուբեն Թաթուլյանի մասին հոդված հրապարակած «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի ArmRus.info լրատվական կայքը։

Armenian news outlet Hetq.am has received a letter from the Russian Federal Service for Supervision of Communications, Information Technology and Mass Media (Roskomnadzor), saying that citizen Ruben Tatulyan applied to them to assist in removing his personal information from the Hetq website.
In May of this year, Hetq wrote about the arrest of Ruben Tatulyan (aka Robson) in the Czech Republic, referring to the Russian mass media and videos broadcast there, still available on the Internet. He’s a citizen of Russia, but, according to the reports, he had a diplomatic passport of the RA at the moment of the arrest.
Roskomnadzor informs that Russia pays great attention to the protection of their citizens’ rights, including the protection of personal and family life. The service has referred to the Article 17 of the Law on  Personal Data, adopted in Russia in 2006.
Examining the application of Tatulyan, Roskomnadzor recorded the fact of violation of the rights and legitimate interests of the personal data and asks Hetq to remove it.
It is unclear why the Russian state body demands from the Armenian media to remove the material. It is also unclear why a diplomat representing the Republic of Armenia appealed to the state body of another country. He could have appealed to the Armenian Ministry of Justice instead.