Խախտվում է կրթության իրավունքը․ 6 գյուղերում 38 երեխա դպրոց չի հաճախում
Արմավիրի մարզի 5 գյուղերում ազգությամբ եզդի 32 երեխա չի հաճախում դպրոց, որից 19֊ը՝ աղջիկ: Արագածոտնի մարզում դպրոց չի հաճախում 6 եզդի երեխա՝ բոլորն էլ տղա։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» ՀԿ֊ի նախագահ Բորիս Մուրազին։
«Սինջարն» այս վիճակագրությունը հարցման միջոցով ստացել է Արմավիր և Արագածոտն մարզերի մարզպետարաններից։
«Դպրոց չհաճախող երեխաների թիվը կարող է ավելի մեծ լինել։ Կան երեխաներ, որոնք գրանցված են ուսումնական հաստատություններում, սակայն դասի չեն հաճախում»,֊ ասել է Մուրազին։
Այսպես՝ Արմավիր մարզի Արտաշատ գյուղում դպրոց չի հաճախում 10, Սերիկում ՝ 1, Նալբանդյանում՝ 6, Տանձաշատում՝ 9, Եղեգնուտում՝ 6 երեխա։ Արագածոտնի Ճարճակիս գյուղում՝ 6 երեխա։
Բորիս Մուրազին այս թվերը պատրաստվում է ուղարկել Կրթության և գիտության նախարարություն՝ ի ապացույց նրա, որ խախտվել է կրթության պարտադիր լինելու մասին օրենքը, որն ուժի մեջ է մտել այս տարվա սեպտեմբերից։
Հիշեցնենք, որ «Սինջարը» բազմիցս է բարձրաձայնել եզդի երեխաների՝ հատկապես աղջիկների կրթության իրավունքի իրացման հարցը։ Զեկույցներից մեկում կազմակերպությունը հայտարարել էր, որ եզդի կանանց կրթության իրավունքի խախտմանը նպաստում է նաև ՀՀ պետական մարմինների անգործությունը:
«Եթե ԿԳՆ համապատասխան կառույցները ժամանակին հայտնաբերեն մեր կողմից նախանշված դեպքերը, ապա կարելի է եզդի կանանց կրթության իրավունքի խախտման դեպքերը էականորեն նվազեցնել: Պետք է նաև բարձրացվի հանրության իրազեկվածության մակարդակը, որպեսզի, առաջին հերթին, եզդի ծնողները գիտակցեն, թե ինչով է կարևոր կրթությունը, և երկրորդը՝ գիտակցեն, որ իրենք պատասխանատու են իրենց երեխաների կրթության համար և կարող են ըստ օրենքի նաև պատժվել իրենց երեխաների իրավունքները խախտելու համար», ֊ մասնավորապես, նշված էր զեկույցում:

Десятки езидских детей лишены возможности ходить в школу в Армении
В пяти селах Армавирской области Армении не ходит в школу 32 ребенка-езида, 19 из них – девочки, в Арагацотне в школу не ходят 6 езидских мальчиков. Об этом в беседе с Epress.am сообщил председатель общественной организации «Национальное объединение езидов Синджар» Борис Мурази.
Статистику организация получила из областных администраций в ответ на свои запросы. «Число не обучающихся в школе детей может быть больше: есть дети, зарегистрированные в учебных заведениях, но не посещающие занятия», - говорит собеседник.
Так, в селе Арташат Армавирской области в школу не ходят 10, в Серике – 1, в Налбандяне – 6, в Тандзашате – 9, в Ехегнуте – 6 детей. В селе Чарчакис Арагацотнской области – 6.
Мурази намерен отправить эти цифры в министерство образования и науки в качестве доказательства нарушения закона об обязательном образовании, вступившего в силу в сентябре 2017 года.
«Синджар» неоднократно поднимал вопрос реализации права на образование езидскими детьми, особенно девочками. Согласно одному из докладов организации, нарушению прав езидских женщин на образование способствует бездействие госорганов Армении.
«Если соответствующие структуры министерства образования и науки своевременно выявят отмеченные нами случаи, можно существенно сократить случаи нарушения права на образование езидских женщин. Также нужно поднять уровень осведомленности общества, чтобы в первую очередь родители-езиды осознали, чем важно образование, и во-вторых, осознали, что они несут ответственность за образование своих детей и могут быть по закону наказаны за нарушение их прав», - в частности, отмечали авторы доклада.