Խախտվում է կրթության իրավունքը․ 6 գյուղերում 38 երեխա դպրոց չի հաճախում
Արմավիրի մարզի 5 գյուղերում ազգությամբ եզդի 32 երեխա չի հաճախում դպրոց, որից 19֊ը՝ աղջիկ: Արագածոտնի մարզում դպրոց չի հաճախում 6 եզդի երեխա՝ բոլորն էլ տղա։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» ՀԿ֊ի նախագահ Բորիս Մուրազին։
«Սինջարն» այս վիճակագրությունը հարցման միջոցով ստացել է Արմավիր և Արագածոտն մարզերի մարզպետարաններից։
«Դպրոց չհաճախող երեխաների թիվը կարող է ավելի մեծ լինել։ Կան երեխաներ, որոնք գրանցված են ուսումնական հաստատություններում, սակայն դասի չեն հաճախում»,֊ ասել է Մուրազին։
Այսպես՝ Արմավիր մարզի Արտաշատ գյուղում դպրոց չի հաճախում 10, Սերիկում ՝ 1, Նալբանդյանում՝ 6, Տանձաշատում՝ 9, Եղեգնուտում՝ 6 երեխա։ Արագածոտնի Ճարճակիս գյուղում՝ 6 երեխա։
Բորիս Մուրազին այս թվերը պատրաստվում է ուղարկել Կրթության և գիտության նախարարություն՝ ի ապացույց նրա, որ խախտվել է կրթության պարտադիր լինելու մասին օրենքը, որն ուժի մեջ է մտել այս տարվա սեպտեմբերից։
Հիշեցնենք, որ «Սինջարը» բազմիցս է բարձրաձայնել եզդի երեխաների՝ հատկապես աղջիկների կրթության իրավունքի իրացման հարցը։ Զեկույցներից մեկում կազմակերպությունը հայտարարել էր, որ եզդի կանանց կրթության իրավունքի խախտմանը նպաստում է նաև ՀՀ պետական մարմինների անգործությունը:
«Եթե ԿԳՆ համապատասխան կառույցները ժամանակին հայտնաբերեն մեր կողմից նախանշված դեպքերը, ապա կարելի է եզդի կանանց կրթության իրավունքի խախտման դեպքերը էականորեն նվազեցնել: Պետք է նաև բարձրացվի հանրության իրազեկվածության մակարդակը, որպեսզի, առաջին հերթին, եզդի ծնողները գիտակցեն, թե ինչով է կարևոր կրթությունը, և երկրորդը՝ գիտակցեն, որ իրենք պատասխանատու են իրենց երեխաների կրթության համար և կարող են ըստ օրենքի նաև պատժվել իրենց երեխաների իրավունքները խախտելու համար», ֊ մասնավորապես, նշված էր զեկույցում:

In five villages of the Armavir province of Armenia, 32 Yazidi children do not attend school, 19 of them girls; 6 Yazidi boys, meanwhile, do not go to school in the Aragatsotn province, Boris Murazi, head of the Sinjar Yazidi National Union NGO, told Epress.am on Tuesday. Sinjar, according to Murazi, received these statistics from the two provinces’ administrations in response to earlier inquiries.
“The number of kids who do not attend school might be higher. There are children who are registered in educational institutions, but are not allowed to go to classes,” he said.
Murazi intends to send these statistics to Armenia’s Ministry of Education and Science as evidence of a violation of the law on compulsory education, which entered into force in September 2017.
Note, Sinjar has repeatedly raised the issue of the implementation of the right of Yazidi children to education. According to one of their reports, the widespread violation of the Yazidi women's right to education is facilitated by inaction on the part of Armenia’s state bodies.
“The negligent conduct of government agencies also contributes to the violation of Yazidi women's right to education. In villages mainly populated by Yazidis, many parents do not allow their daughters to graduate even 5th or 6th grade, but the Ministry of Education and Science has never tried to explain to these parents that they are violating the law and their children's right to education ,” one of the non-profit’s reports had stated.