Մանկապարտեզում տիրող վախի մթնոլորտի պատճառով երեխան այցելում է հոգեբանի․ Armtimes.com
Երևանի համար 32 մանկապարտեզում տիրող իրավիճակի պատճառով նախակրթարանի սաներից մեկը սթրեսի հետևանքով այցելում է հոգեբանի։ Այս մասին գրել է Armtimes.com֊ը։
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի «Մանկապարտեզը և երեխաները» խմբում 5-ամյա փոքրիկի մայրը նկարագրել է որդու խառնվածքի կտրուկ փոփոխությունը։
«Սեպտեմբերին տղայիս հերթը հասավ պետական պարտեզում, ոչ բարով։ Նրան նկարագրեմ. կենսուրախ, շփվող, միշտ ու բոլորին իր շուրջը համախմբող։ Եթե որեւէ մեկին տեսներ մենակ խաղալիս, էնքան կգնար կգար, մինչեւ այդ երեխան կմիանար իր խաղին։ Սեպտեմբերի 6-ից տեղափոխվեցինք այդ պարտեզ կոչվածը։ Չնայած և ես, և ամուսինս վախենում էինք չհարմարվեր խմբերի բազմաքանակ լինելու պատճառով: Բայց մոտ 10 օր շատ ուրախ և զվարթ գնում էր։ Ու ամեն օր և՛ տրամադրությունից ենք զգացել, և՛ հարցրել ենք. միանշանակ հավանել էր պարտեզը։ Սեպտեմբերի 17-ից սկսած հիմք դրվեց մեր մղձավանջին։ Տղաս առավոտյան արթնանում և չի ուզում տանից դուրս գալ: 2 օր ամուսինս համոզելով տարել է։ 3-րդ օրը ցանկություն հայտնեց, որ ես տանեմ` իր փոքր եղբոր հետ միասին։ Գնացինք։ Մեքենայից նույնիսկ դուրս չեկավ։ Ու վերջ!! Իմ շփվող, իմ ակտիվ Արենից բան չի մնացել։ Ամբողջ օրը վախեցածի պես տանն է։ Եթե ստվերս չի տեսնում, չգիտեմ ինչ վիճակի է լինում։ Հայրը չի կարողանում գնալ աշխատանքի, ստիպված իր հետ է տանում` այլ տարբերակ չկա։ Բացի դա` սկսեց ջերմել, ոչ մի կերպ չեմ կարողանում իջեցնել ջերմությունը։ Պարզվեց ապրումներից է։ Դիմեցինք հոգեբանի»,- գրել է երեխայի մայրը:
Կայքը գրում է, որ Երևանի համար 32 մանկապարտեզում խմբերի ծանրաբեռնվածության և երեխաների հանդեպ վերաբերմունքի մասին մեկ անգամ չէ, որ ծնողները սոցցանցերում բողոքել են։ Մանկապարտեզի խմբերում երեխաների թիվը հասնում է մինչև 56, իսկ դաստիարակներն էլ երեխաներին պահում են վախի մթնոլորտում։
«Պարզվում է՝ այդ պարտեզ կոչված քրեակատարողականում, եթե երեխաները դանդաղ են ուտում ճաշը, դաստիարակը ասում է, որ բժիշկ են կանչելու, որ բոլորին սրսկեն։ Եթե ինչ-որ երեխա լաց է լինում, իրենց մամաներն ու պապաները չեն գալու իրենց հետեւից եւ այսպես շարունակ։ Ըստ հոգեբանի` իրեն անձամբ չեն ուղղվել այդ խոսքերը, բայց քանի որ տղաս զգայուն է, իր վրա էլ է վերցրել։ Ես հասկանում եմ, խմբում 56 երեխա, դա արդեն աբսուրդ է։ Բայց մի՞թե կարելի է երեխաներին այդ աստիճան վախեցնել: Ո՞վ է պատասխան տալու երեխայիս հետ պատահածի համար»,- պատմել է մայրը:

Из-за атмосферы в ереванском детском саду ребенку понадобилась помощь психолога
В результате стресса из-за атмосферы в ереванском детсаде N32 одному из воспитанников понадобилась помощь психолога, пишет Armtimes.com.
Мать 5-летнего мальчика описала резкие перемены в поведении сына в группе «Детский сад и дети», созданной в соцсети «Фейсбук».
«В сентябре настала очередь сына поступать в государственный детский сад. Он веселый, общительный ребенок, всегда и всех собирал вокруг себя. Когда он видел, как кто-то играет в одиночестве, подходил бы к этому ребенку столько, пока тот не присоединялся к его игре. 6 сентября мы перешли в этот так называемый садик. Хотя и я, и муж переживали, что он мог не приспособиться из-за загруженности групп. Но дней 10 он ходил очень веселый. По хорошему настроению и ответам на наши расспросы мы понимали, что садик ему понравился. Кошмар начался 17 сентября. Сын просыпается утром и не хочет выходить из дому. 2 дня муж уговорами отводил его в детский сад. На третий день он захотел, чтобы отвела я вместе с его младшим братом. Мы пошли. Он даже не вышел из машины. И конец!! От моего общительного, моего активного Арена не осталось и следа. Весь день он дома, как запуганный. Не могу сказать, в какое состояние он впадает, если не видит меня рядом. Его отец не может пойти на работу, приходится забирать ребенка с собой. Других вариантов нет. Кроме того, у ребенка поднялась температура, никак не могу сбить. Оказалось, это от переживаний. Мы обратились к психологу», - говорится в посте матери.
По сообщению ресурса, в соцсети нередко появляются жалобы родителей на загруженность групп в детском саду N32 и отношение к детям. Количество детей в группах достигает 56, воспитатели держат малышей в атмосфере страха.
«Оказывается, в этой тюрьме под видом детского сада воспитательница, если дети едят медленно, говорит, что позовет врача, который сделает всем уколы. Если кто-то из детей плачет, говорят, что их мамы и папы не придут за ними и так далее. По словам психолога, эти слова не были обращены к данному конкретному ребенку, но, будучи очень чувствительным мальчиком, он принимал все на свой счет. Я понимаю, 56 детей в группе – это абсурд. Но разве можно так запугивать детей? Кто ответит за то, что с ним произошло?», - говорит мать.