Ուժայինները փորձում են կոծկել զինվորների ընտանիքներին թալանելու փաստը
Պաշտպանության նախարարության Ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները այցելել են «Հրապարակ» օրաթերթի խմբագրություն և պահանջել բացահայտել ավելի վաղ թերթի հրապարակած տեղեկատվության աղբյուրը։
«Հրապարակում» նոյեմբերի 16-ին լույս է տեսել «Ազգ-բանակն ու թելով տռուսիկը» վերնագրով հարցազրույցը, որտեղ Մարտակերտում տեղակայված զորամասի զինծառայողը պատմում է բանակում տրամադրվող հիգիենայի անորակ պարագաների և, հետևաբար, ծնողների կողմից անընդհատ պահանջվող գուլպաների, օճառի, ատամի մածուկի և այլ իրերի մասին։ Զինծառայողը նաև ասել էր, որ տնեցիքի ուղարկած իրերը ստնալաու համար հրամանատարները 1000֊ական դրամ են պահանջում իրենցից։
Հարցազրույցը տված զինծառայողի ինքնությունը պարզելու համար «Հրապարակի» խմբագրություն էր զանգահարել նաև Հայաստանի կողմից չճանաչված Արցախի Հանրապետության դատախազության աշխատակիցներից կապիտան Խաչատրյանը։
«Եթե ՊՆ Ռազմական ոստիկանության աշխատակիցը ըմբռնումով մոտեցավ աղբյուրի չբացահայտման մեր իրավունքին, ապա Արցախի Հանրապետության դատախազության աշխատակիցը պնդեց, որ մենք պարտավոր ենք բացահայտել զինվորի ով լինելը, հակառակ դեպքում «քրեական պատասխանատվության կենթարկվենք սուտ մատնության համար։ Ի դեպ, այսօր արդեն մեզ տեղեկություններ են հասել, որ ՊԲ Ռազմական ոստիկանությունը ամեն ինչ անում է տվյալ զինծառայողին գտնելու համար, նույնիսկ շարել են Մարտակերտի գունդը, զրուցել զինծառայողների հետ՝ պահանջելով բացահայտել հարցազրույց տվող զինծառայողին։ Նման գործելաոճով, իհարկե, բանակում առկա արատավոր բարքերը արմատախիլ չեն անի, գուցե նման ցանկություն էլ չկա։ Ընդամենը՝ արտահոսքի աղբյուրները փակելն է եւ զինվորների շրջանում հարցազրույց տալու «ցանկությունը» արմատախիլ անելը», - ահազանգում է թերթը։
Հիշեցնենք, որ միջազգային իրավապաշտպանական կառույցները՝ մասնավորապես «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը ահազանգել էր, որ Հայաստանում իրավապահները խախտում են տեղեկատվության աղբյուրի գաղտնիության սկզբունքը՝ պահանջելով ԶԼՄ֊ներից բացահայտել իրենց աղբյուրները։
Հատուկ քննչական ծառայությունը «Հրապարակ» և ilur.am լրատվամիջոցներից 2014 թվականին պահանջել էր հայտնել՝ որտեղից է տեղեկությունը, թե ոստիկանության Շիրակի վարչության պետ Վարդան Նադարյանը ծեծի է ենթարկել Օլիմպիական խաղերի մեդալակիր ըմբիշ, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանին։ Լրատվամիջոցները հրաժարվել էին իրավապահներին տալ իրենց հրապարակած ինֆորմացիայի աղբյուրը և դիմել էին Սահմանադրական դատարան՝ պնդելով, որ բավական է լրագրողը թեկուզ մեկ անգամ բացահայտի իր աղբյուրը, նա կկորցնի ինֆորմացիայի աղբյուրների վստահությունը, իսկ հասարակությունը կզրկվի ինֆորմացված լինելու իրավունքից։
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը բավարարել էր ԶԼՄ֊ների բողոքը և ՀՔԾ գործողությունները համարել էր հակասահմանադրական։

Силовики пытаются замять факт грабежа солдатских семей
Сотрудники Военной полиции при Минобороны Армении посетили редакцию газеты «Грапарак» и потребовали раскрыть источник опубликованной ранее информации.
16 ноября в «Грапарак» появилось интервью под заголовком «Армия-нация и трусы с ниткой», в котором военнослужащий мартакертской воинской части рассказывает о выдаваемых в армии некачественных предметах гигиены и, следовательно, постоянных просьбах к родителям прислать носки, мыло, зубную пасту и прочее. Также военнослужащий сказал, что для получения присланной семьей посылки с них требуют по 1000 драмов ($2.5).
С целью установить личность давшего интервью в редакцию позвонил сотрудник прокуратуры непризнанного Арменией Арцаха, капитан Хачатрян.
«Если сотрудник Военной полиции с пониманием отнесся к нашему праву не раскрывать источник, то сотрудник прокуратуры Республики Арцах утверждал, что мы обязаны это сделать, в противном случае, «нас привлекут к уголовной ответственности за ложный донос». К слову, сегодня мы получили информацию, что Военная полиция при Минобороны делает все, чтобы найти этого военнослужащего, даже построили полк в Мартакерте, побеседовали с военнослужащими, требуя назвать того, кто дал интервью. С таким подходом им, конечно, не искоренить существующие в армии порочные явления, возможно, такого желания и нет. Нужно лишь блокировать источники утечки и искоренить «желание» военнослужащих давать интервью», - пишет газета.
Напомним, что международные правозащитные организации, в частности, организация «Журналисты без границ» заявила, что местные правоохранители нарушают принцип неразглашения источника информации, обращаясь к СМИ с таким требованием.
В 2014 году Специальная следственная служба Армении потребовала от «Грапарак» и ilur.am сообщить, откуда у них информация о том, что глава Ширакского отделения полиции Вардан Надарян избил борца, трехкратного чемпиона Европы Артура Алексаняна. СМИ отказались называть источник и обратились в Конституционный суд, утверждая, что достаточно того, чтобы журналист раскрыл источник один раз, и он потеряет доверие источников, а общество лишится права на информацию.