Ուժայինները փորձում են կոծկել զինվորների ընտանիքներին թալանելու փաստը
Պաշտպանության նախարարության Ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները այցելել են «Հրապարակ» օրաթերթի խմբագրություն և պահանջել բացահայտել ավելի վաղ թերթի հրապարակած տեղեկատվության աղբյուրը։
«Հրապարակում» նոյեմբերի 16-ին լույս է տեսել «Ազգ-բանակն ու թելով տռուսիկը» վերնագրով հարցազրույցը, որտեղ Մարտակերտում տեղակայված զորամասի զինծառայողը պատմում է բանակում տրամադրվող հիգիենայի անորակ պարագաների և, հետևաբար, ծնողների կողմից անընդհատ պահանջվող գուլպաների, օճառի, ատամի մածուկի և այլ իրերի մասին։ Զինծառայողը նաև ասել էր, որ տնեցիքի ուղարկած իրերը ստնալաու համար հրամանատարները 1000֊ական դրամ են պահանջում իրենցից։
Հարցազրույցը տված զինծառայողի ինքնությունը պարզելու համար «Հրապարակի» խմբագրություն էր զանգահարել նաև Հայաստանի կողմից չճանաչված Արցախի Հանրապետության դատախազության աշխատակիցներից կապիտան Խաչատրյանը։
«Եթե ՊՆ Ռազմական ոստիկանության աշխատակիցը ըմբռնումով մոտեցավ աղբյուրի չբացահայտման մեր իրավունքին, ապա Արցախի Հանրապետության դատախազության աշխատակիցը պնդեց, որ մենք պարտավոր ենք բացահայտել զինվորի ով լինելը, հակառակ դեպքում «քրեական պատասխանատվության կենթարկվենք սուտ մատնության համար։ Ի դեպ, այսօր արդեն մեզ տեղեկություններ են հասել, որ ՊԲ Ռազմական ոստիկանությունը ամեն ինչ անում է տվյալ զինծառայողին գտնելու համար, նույնիսկ շարել են Մարտակերտի գունդը, զրուցել զինծառայողների հետ՝ պահանջելով բացահայտել հարցազրույց տվող զինծառայողին։ Նման գործելաոճով, իհարկե, բանակում առկա արատավոր բարքերը արմատախիլ չեն անի, գուցե նման ցանկություն էլ չկա։ Ընդամենը՝ արտահոսքի աղբյուրները փակելն է եւ զինվորների շրջանում հարցազրույց տալու «ցանկությունը» արմատախիլ անելը», - ահազանգում է թերթը։
Հիշեցնենք, որ միջազգային իրավապաշտպանական կառույցները՝ մասնավորապես «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը ահազանգել էր, որ Հայաստանում իրավապահները խախտում են տեղեկատվության աղբյուրի գաղտնիության սկզբունքը՝ պահանջելով ԶԼՄ֊ներից բացահայտել իրենց աղբյուրները։
Հատուկ քննչական ծառայությունը «Հրապարակ» և ilur.am լրատվամիջոցներից 2014 թվականին պահանջել էր հայտնել՝ որտեղից է տեղեկությունը, թե ոստիկանության Շիրակի վարչության պետ Վարդան Նադարյանը ծեծի է ենթարկել Օլիմպիական խաղերի մեդալակիր ըմբիշ, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանին։ Լրատվամիջոցները հրաժարվել էին իրավապահներին տալ իրենց հրապարակած ինֆորմացիայի աղբյուրը և դիմել էին Սահմանադրական դատարան՝ պնդելով, որ բավական է լրագրողը թեկուզ մեկ անգամ բացահայտի իր աղբյուրը, նա կկորցնի ինֆորմացիայի աղբյուրների վստահությունը, իսկ հասարակությունը կզրկվի ինֆորմացված լինելու իրավունքից։
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը բավարարել էր ԶԼՄ֊ների բողոքը և ՀՔԾ գործողությունները համարել էր հակասահմանադրական։

Officers of the military police department of the Armenian Ministry of Defense have visited the office of the local Hraparak newspaper to demand that the reporters reveal the source of a recently published information.
On November 16, Hraparak published an article in which a soldier of a military unit located in Martakert tells about the low-quality hygiene products provided at the unit. He says that the soldiers’ parents therefore have to send them socks, toothpaste, soap and other basic self-care items, as well as pay officers a thousand drams each to transfer the items to the servicemen.
Following the publication of the article, some Captain Khachatryan from the prosecutor’s office of Nagorno-Karabakh had also phoned Hraparak’s office to find out the identity of the soldier.
“The officer of the defense ministry’s military police understood that we had a right not to reveal our source; the employee of the prosecutor’s, meanwhile, would insist that we had to reveal the identity of the soldier. Otherwise, he said, we would be criminally prosecuted for slander. By the way, today we learned that the military police of Karabakh’s defense army have been actively trying to find the aforementioned soldier; they have even lined up all the soldiers of the unit and demanded that ‘the culprit’ reveal himself. No such action by the authorities will ever eliminate the faulty practices in the army. The aim here is to ensure that no soldier leaks this type of information to the media in the future,” the paper wrote in its Thursday issue.
Recall, a number of international human rights organizations, and Reporters Without Borders namely, have reported over the years that Armenia’s law enforcement authorities keep violating local media outlets’ right to the confidentiality of their sources.
In one such incident, a Yerevan court had ordered Ilur.am website and Hraparak daily to disclose their sources as part of a criminal investigation involving a high-level Armenian police official. Ilur.am had reported earlier in 2014 that Armenian Greco-Roman wrestler, three-time European Champion, and Olympic bronze medalist Artur Aleksanyan had been attacked by then Shirak Police Chief Vardan Nadaryan (the official has since been relieved of his position for reasons unrelated to the investigation). The media outlets had refused to reveal the sources and appealed to the country’s Constitutional Court, claiming that any media outlet would lose the trust of all its sources if it ever revealed a source. The Court had granted the outlets’ appeal.