Արայիկ Խանդոյանին այսօր դուրս են բերում պատժախցից․ նա հացադուլը չի դադարեցնում
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանը, որը դեկտեմբերի 29-ին տեղափոխվել էր պատժախուց և այնտեղ հացադուլ հայտարարել, այսօր դուրս է գալու պատժախցից, բայց հացադուլը շարունակելու է։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասաց Խանդոյանի պաշտպան Արա Ղարագյոզյանը։ Նա նշել է, որ Խանդոյանին տեղափոխելու են հացադուլավորների համար նախատեսված խուց։
«Արայիկ Խանդոյանը հացադուլը չի պատրաստվում դադարեցնել, մինչև չկատարեն իր պահաջները։ Այն է՝ «Սասնա ծռերի» երկու անդամներին (Սմբատ Բարսեղյան և Արմեն Բիլյան) «Արմավիր» ՔԿՀ տեղափոխելը և Նորքի «զինված խմբի» գործով անցնող մեղադրյալին քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելը։ Բացի դա, այսօր նրա պատժախցում մնալու վերջին օրն է։ Խանդոյանն ունի ողնաշարի ցավեր, գլխացավ։ Իր խցում սառնամանիք է։ Բժշկական օգնությունը գալիս է միայն ճնշումն է չափում։ Կա ժամանակ, որ ճնշումը բարձր է, կա ժամանակ՝ ցածր», ֊ ասել է Ղարագյոզյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ իր տեսակցության ժամանակ Խանդոյանին այցելել են նաև ՄԻՊ֊ի ներկայացուցիչները։
«Երբ ես տեսակցում էի իմ պաշտպանյալին, նաև ՄԻՊ֊ի ներկայացուցիչներն էին այնտեղ։ Արայիկ Խանդոյանը նրանց պատմեց, թե առողջական ինչ խնդիրներ ունի, ասաց, որ բժիշկները միայն ճնշումն են չափում։ Բարձրացրեցինք նաև պատժախցում սառնամանիք լինելու հարցը»,֊ ասել է Ղարագյոզյանը։

Ветеран Карабаха продолжит голодовку и после перевода из карцера
Член группы «Сасна црер», ветеран Карабаха Араик Хандоян сегодня будет переведен из карцера, где провел 10 дней, но объявленная им голодовка продолжается. Об этом Epress.am сообщил адвокат Хандояна Ара Гарагезян. По его словам, Хандояна переведут в камеру, предназначенную для объявивших голодовку.
«Араик Хандоян не намерен прекращать голодовку, пока не будут выполнены его требования – перевод членов «Сасна црер» Смбата Барсегяна и Армена Биляна в уголовно-исполнительное учреждение «Армавир» и перевод в гражданскую больницу обвиняемого по делу «о вооруженной группе». Кроме того, сегодня его последний день в карцере. У Хандояна боли в области позвоночника, головные боли. В его камере холодно. Медицинская помощь заключается только в том, что ему измеряют давление. Иногда оно у него низкое, иногда повышенное», - рассказал Гарагезян.
В момент его визита к Хандояну прибыли также представители офиса Обмудсмена Армении.
«Когда я был на встрече со своим подзащитным, прибыли и представители офиса Омбудсмена. Хандоян рассказал им о своих проблемах со здоровьем, сказал, что врачи только измеряли давление. Также мы подняли вопрос холода в камере», - сказал собеседник.