Արդվին սովորական գյուղ չէ. բնակիչները հույսը հանքի հետ չեն կապում
Հանրապետական պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանի հետ փոխկապակցված «Միռամ» ընկերությունը ցանկանում է Լոռու մարզի Արդվի գյուղում ոսկու հանք բացել։ Առայժմ ներկայացվել է երկրաբանական հետախուզման հայտ միայն, սակայն տեղի բնակիչները կարծում են, որ դա արդեն նշանակում է՝ ընկերությունն ունի հանք բացելու իշխանությունների թույլտվությունը․ հետախուզման համար 400-500 հազար դոլարի ներդրում հենց այնպես չի արվում։
Դեկտեմբերի 1-ին Արդվիի բնակիչները տապալել են հանքի վերաբերյալ հանրային լսումները, ծրագիրը հետ է ուղարկվել վերամշակման։ Արդվինցի Սուրեն Կիրակոսյանը Epress.am֊ի հետ զրույցում ասաց, որ վերամշակման փուլում վերանայվելու է միայն ստորգետնյա ջրերի վրա հնարավոր ազդեցության գնահատումը, սակայն հանքի ծրագիրը նաև օդի, հողի որակի համար է վնասակար, ուստի գյուղը շարունակելու է դեմ լինել հանքի բացմանը։
Արդվիի հանքի ծրագիրը մեծ չէ․ համայնքի բնակիչների բողոքներից հետո հայտում նախնական 146 հեկտար տարածքի ուսումնասիրության չափն իջեցվել է 54 հա-ի։ Փոքր հանքի հետևանքները գյուղացիները տեսել են․ իրենց հարևան Մղարթ գյուղում ևս կա ոսկու հանք, որի պաշարը, ինչպես ասում են տեղացիները, բավարարում է միայն «Մուլտի գրուպ» ընկերության սեփականատեր Գագիկ Ծառուկյանի ոսկյա վզնոցներին։ Այդ հանքը գյուղին մեծ թվով աշխատատեղեր չի բերել, միայն վնասել է բնությանը, ասում են արդվիցիները։
«Այս տարածքն արդեն մանրազննին հետախուզված է։ Տվել են գնահատական, որ այս տարածքը ոչ արդյունաբերական նշանակություն ունի։ 2008-2010 թվերին «Մուլտի գրուպն» էլ է հետախուզում արել Արդվիում։ Ըստ հետազոտությունների՝ կան ցրոնային հանքամարմիններ, կա բազմամետաղ ոսկի, կապար, արսենիում։ Կա նաև ցրոնային ուրան։ Բացելու դեպքում ռադիացիա կլինի», - ասել է Սուրեն Կիրակոսյանը։
Արդվին իր խմելու ջուրը ստանում է հանքի համար ուսումնասիրվող լեռներից։ «Ասում են՝ մենք ձեր ջուրը կսարքենք։ Ո՞նց կսարքեք, եթե ակունքներն ուզում եք խաթարել։ Գիտե՞ք ինչն է ցավալին. ենթադրենք՝ ստեղ ոչ ոք ոչինչ չէր հասկանում, պիտի գային այս գյուղում ապրող ծերերին ոչնչացնեին։ Ինչի՞ պիտի ընդհանրապես տենց հարց առաջանար։ Սեղանի շուրջ «ոչ» ասելու իրավունքն ինչո՞ւ չկա, ինչո՞ւ պետք է մենք փողոց ընկնեինք», - ասել է Արդվիի բնակիչ Մարինե Քալանթարյանը։
60 ընտանիք ունեցող Արդվիում կարծում են, որ իրենց համայնքն այլ ուղղությամբ զարգանալու լուրջ ներուժ ունի՝ տուրիզմի օգնությամբ։ Այստեղ ասում են՝ Արդվին սովորական գյուղ չէ, այն նախ և առաջ Քալանթարյանների ազնվական տոհմի հայրենիքն է։ Մինչև հիմա գյուղում ապրող Քալանթարյանները, կարծես, այլ կարգավիճակ ունեն համայնքի այլ տոհմերի համեմատ։ Տոհմերն այս գյուղում ընդհանրապես ավելի սեգրեգացված են, քան այլուր․ Արդվիում մարդիկ նույնիսկ հուղարկավորվում են առանձին գերեզմանատներում՝ ըստ ազգի։ Գյուղում կա 4 առանձին գերեզմանոց՝ Քալանթարյանների, Կիրակոսյանների, Վահրամյանների, Հովվյանների։
Քալանթարյանների գերեզմանոցում հողավորված են այդ ազգի հայտնի ներկայացուցիչները: Օրինակ՝ Սոլոմոն Քալանթարյանը, որը եղել է ցարի ներկայացուցիչը Կովկասում։ Քալանթարյանների գերեզմանոցը Կառավարության 2002 թվականի որոշմամբ ներառվել է պատմության և մշակույթի հուշարձանների ցանկում։
Տուրիզմը զարգացնելու մեկ այլ նախադրյալ է սրբերի դասին պատկանող Հովհաննես Օձնեցու 8֊րդ դարի եկեղեցին։ Օձնեցին Հայաստանում հողավորված 3 սրբերից մեկն է՝ Գրիգոր Տաթևացու և Մեսրոպ Մաշտոցի հետ։ Գյուղացիները նպատակ ունեն իրենց ուժերով վերանորոգել եկեղեցին։ Այստեղ պահպանվում են ևս 5 եկեղեցիների հիմքեր։
Զբոսաշրջությունը զարգացնելու առաջին քայլերն անելու համար գյւղացիները փորձում են վերականգնել ազգային ծիսակատարությունները։ Նրանք արդեն հասցրել են յուրօրինակ կերպով նշել Նոր տարին. ունեցել են հյուրեր, բարձրացել են լեռան գլխին, խփել են եկեղեցու զանգերը։ Գյուղացիները որոշել են վերականգնել քրիստոնեական և հեթանոսական ծեսերը․ առաջիկայում նշելու են Տրնդեզը և Զատիկը։ Ապրիլի 17-ին արդվիցիները նշում են Հովհաննես Օձնեցու օրը։ Այս տարի Օձնեցու 1300֊ամյակն է, և տեղացիները որոշել են նրա օրը նշել մեծ շուքով։
Արդվիում նաև հայտնի ֆիլմեր են նկարահանվել, այդ թվում Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» և Հենրիկ Մայլյանի «Մենք ենք մեր սարերը»։ Այդ մասին գյուղում շատ են պատմում։ Երբ Փարաջանովին հարցրել են՝ ինչու ես Արդվիում նկարում ֆիլմը, պատասխանել է՝ Արդվին Հայաստանի եզակի կույս մնացած վայրերից է։
Տեղացիները պարծենում են նաև, որ Արդվին միակ գյուղն է, որտեղ, ըստ նրանց, թուրք չի ապրել։ Արդվիցիները պատմում են, որ նախորդ դարի 30-ականներին Աղալոյի Արտուշ անունով հայտնի իրենց համագյուղացին սպանել է գյուղ եկած երկու թուրքերից մեկին, մյուսին՝ վտարել։ Նրան աքսորել են Սիբիր:

Жители самобытного армянского села не связывают надежд с золотым рудником
Компания «Мирам», которую связывают с депутатом от правящей в Армении Республиканской партии Ваграмом Багдасаряном, хочет открыть золотой рудник в селе Ардви Лорийской области. Пока представлена только заявка на геологическую экспертизу, но, по мнению местных, это уже значит, что компания получила разрешение властей: просто так $400-500 тысяч на экспертизу не тратят.
1 декабря ардвийцы сорвали общественные слушания, программа была отправлена на переработку. По словам Сурена Киракосяна, на этапе переработки будет пересмотрена только оценка возможного воздействия на подземные воды, однако программа эксплуатации рудника тоже вредна для воздуха и качества земли, поэтому село будет противиться открытию рудника.
Программа рудника невелика: после жалоб местных предварительные 146 га территории из заявки на исследование сократились до 54 га. Последствия эксплуатации малого рудника сельчанам знакома: в соседнем Мгарте тоже есть золотой прииск, запасов которого, по словам местных, хватает только на золотые украшения владельца компании «Мульти груп» Гагика Царукяна. Рудник не дал селу большого количества рабочих мест, только навредил природе, говорят ардвийцы.
«Эта территория уже тщательно разведана. Дали оценку, согласно которой, она имеет непромышленное значение. В 2008-2010 годах «Мульти груп» тоже провела исследования в Ардви, по результатам которых, есть полиметаллическое золото, свинец, мышьяк. Есть и уран. Если откроют, будет радиация», - сказал Сурен Киракосян.
Питьевую воду село получает из гор, которые исследуют в рамках проекта: «Говорят: мы обеспечим вас водой. Как обеспечат, если хотят разрушить истоки? Знаете, что прискорбно? Предположим, здесь бы никто ни в чем не разбирался, значит, они должны были прибыть сюда и уничтожить живущих в селе стариков? Почему вообще должен был возникнуть такой вопрос? Почему мы лишены права сказать «нет» за столом? Почему нам пришлось выйти на улицу?», - говорит Маринэ Калантарян.
В Ардви, где живут 60 семей, считают, что у общины есть серьезный потенциал развития в направлении туризма. Здесь говорят: Ардви не обычное село, это прежде всего родина дворянского рода Калантарянов. До сих пор местные Калантаряны, похоже, отличаются статусом от остальных родов. Здесь больше, чем где бы то ни было, они сегрегированы: людей хоронят на разных кладбищах, в соответствии с принадлежностью к той или иной фамилии. В селе 4 кладбища: Калантарянов, Киракосянов, Ваграмянов, Оввянов.
На кладбище Калантарянов похоронены знаменитые представители этого рода. К примеру, Согомон Калантарян, бывший представителем царя на Кавказе. Решением правительства 2002г. кладбище Калантарянов включили в список историко-культурных памятников.
В качестве другой предпосылки развития туризма отмечается храм 8 века Ованеса Одзнеци. Это один из трех преданных земле в Армении святых, среди них Григор Татеваци и Месроп Маштоц. Местные намерены отремонтировать церковь своими силами.
Попытки возродить национальные обряды должны помочь сельчанам совершить первые шаги в этом деле. Новый год местные уже отметили своеобразно: приняли гостей, поднялись на вершину горы, били в колокола. Даже решено вернуть христианские и языческие обряды: в ближайшее время ожидается празднование Трндеза и Пасхи.
В Ардви проходили съемки многих фильмов, в том числе «Цвет граната» Сергея Параджанова и «Мы и наши горы» Генриха Маляна. В селе любят рассказывать об этом.
Сельчане гордятся и тем, что Ардви – единственное место, где, по их словам, не жили турки. Рассказывают, что в 30-х годах прошлого века их знаменитый односельчанин Артуш Агало убил одного из проникших в деревню турок, другого – прогнал, а сам был сослан в Сибирь.