Կառավարությունը չի ցանկանում թափանցիկ աշխատել․ նոր օրենք Սերժ Սարգսյանի՞ համար
ՀՀ կառավարությունն այսօր որոշում է ընդունել, որը խախտում է Կառավարության աշխատանքի թափանցիկությունը և հրապայնականությունը։ Համաձայն որոշման, Կառավարության նիստերը անցկացվելու են դռնփակ, նիստերի արձանագրությունները չեն հրապարակվելու, նիստերին մասնակցած նախարարները իրավունք չեն ունենալու տեղեկատվություն հրապարակել որևէ հարցի քննարկման ընթացքի մասին: Այս սահմանափակումները կարող են մասամբ վերացվել վարչապետի թույլտվությամբ միայն։
Նշենք, որ տվյալ սահմանափակման դրույթն առայժմ ամենալուրջ դժգոհության առիթն է՝ կապված Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին օրենքի հետ։ E-draft.am կայքում հանրային քննարկման մասնակիցները դժգոհում են գործադիր մարմնի աշխատանքի թափանցիկությունը վերացնելու առիթով։
Կառավարությունը պատասխանել է այդ դժգոհություններին՝ վստահեցնելով, որ վարչապետը կապահովի հանրությանը Կառավարության գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվության պարբերաբար փոխանցումը:
«Ինչու եք նախարարներին խամաճիկ դարձնում, բա ՀՀԿ-ի հռչակած դեմոկրատիան ո՞ւր կորավ։ Դուք փորձում եք սահմանափակել մեր տեղեկացված լինելու իրավունքը, ի՞նչ է կառավարությունը հետկուլիսային աշխատանքով է զբաղվելու», ֊ դժգոհում է քննարկման մասնակից քաղաքացիներից մեկը։
Գործող օրենքով Կառավարության նիստերը դռնբաց են։ Նիստը փակ է լինում պետական, ծառայողական կամ օրենքով պահպանվող այլ գաղտնիք համարվող տեղեկություններին առնչվող հարցերի դեպքում միայն։ Այժմ հրապարակային են նաև Կառավարության որոշումները․ դրանք կից հիմնավորումներով և տեղեկանքներով հրապարակվում են gov.am կայքում։
Նշենք, որ, համաձայն, գործող Սահմանադրության, ապրիլից Հայաստանն անցնում է կառավարման խորհրդարանական մոդելի, որն էլ ենթադրում է վարչապետի դերի մեծացում։ Համաձայն տարածված կարծիքի, իշխող Հանրապետական կուսակցությունն այդ պաշտոնին առաջադրելու է ներկայիս նախագահ Սերժ Սարգսյանին։

Нежелание правительства работать прозрачно может быть выгодно Сержу Саргсяну
В четверг, 1 февраля, правительство Армении приняло решение, нарушающее прозрачность и публичность деятельности кабинета министров. Согласно решению, заседания органа будут проводиться за закрытыми дверями, протоколы не будут обнародоваться, министров, принявших участие в заседании, лишат права рассказывать о процессе обсуждения какого-либо вопроса. Эти ограничения способно частично устранить только решение премьера.
Положение о данном ограничении пока остается самым серьезным поводом для недовольства законом о структуре и деятельности правительства. Участники общественного обсуждения на сайте E-draft.am негативно высказываются об устранении прозрачности работы законодательного органа.
Правительство ответило на недовольства, заверив, что премьер обеспечит периодическое предоставление обществу информации касательно деятельности органа.
«Почему вы превращаете министров в марионеток? Куда делась демократия, провозглашенная Республиканской партией Армении? Вы пытаетесь ограничить наше право на информацию. Правительство, что, будет заниматься закулисной работой?», - пишет один из участников обсуждения.
Согласно действующему закону, правительство проводит открытые заседания. Закрытым заседание бывает только когда речь идет об информации, считающейся государственной, служебной или иной охраняемой законом тайной. Теперь доступны и решения правительства: они появляются на сайте gov.am c прикрепленными обоснованиями и справками.
Согласно действующей Конституции, с апреля Армения переходит на парламентскую форму правления, которая предусматривает повышение роли премьера. Предполагается, что правящая РПА предложит на эту должность кандидатуру нынешнего президента Сержа Саргсяна.