Վիրավորում ստացած սպային չփոխհատուցելու համար ՊՆ֊ն նրա դեմ քրգործ է հարուցել. փաստաբան
Արցախի Պաշտպանության բանակի սպա, 2017 թվականին ականապայթյունային վիրավորում ստացած 49-ամյա լեյտենանտ Երվանդ Խաչատրյանի դեմ հարուցված քրեական գործը շինծու է։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Խաչատրյանի պաշտպան Նորայր Նորիկյանը՝ պնդելով, որ Պաշտպանության նախարարությունն այդ կերպ փորձում է խուսափել մարտական դիրքերում վիրավորում ստացած զինծառայողին փոխհատուցում տալուց։
Դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՔՕ 365֊րդ հոդվածի 2֊րդ մասի հատկանիշներով՝ մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը, որը նախատեսում է 2֊7 տարի ազատազրկում։ Նորիկյանն ընդգծել է, որ իր պաշտպանյալը չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Նրա խոսքով՝ համաձայն Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի մասին օրենքի կետերի՝ պետությունը պարտավոր է Երվանդ Խաչատրյանին շուրջ 58 միլիոն դրամ փոխհատուցել։
«Ես կարծում եմ, որ հարուցված է շինծու քրեական գործ, իրականացվում է անհիմն քրեական հետապնդում, որի հիմնական նպատակն է Երվանդ Խաչատրյանին հասանելիք գումարի չտրամադրելը։ Դեպքը տեղի է ունեցել առավոտյան ժամերին, երբ մառախուղ է եղել, իմ պաշտպանյալը ցանկացել է մեկ մարտական դիրքից գնալ մյուս մարտական դիրք՝ ստուգելու հենակետերի անվտանգությունը։ Ճանապարհին հակառակորդի կողմից լսել է ոտնաձայներ, առաջացել է մի քանի մետր, որի հետևանքով տեղի է ունեցել այդ ականապայթյունը։ Նրան ուղեկցող շարքայինը ստացել է թեթև մարմնական վնասվածքներ։
Օրենքում հստակ նշված է, որ մարտական հերթապահության, գործողությունների կամ հակառակորդի հետ շփման գծում, ինչպես նաև հատուկ առաջադրանքների կատարման ընթացքում զոհված կամ առողջությունը վնասած զինծառայողները հատուցվում են։ Տվյալ դեպքում նկատի ունենալով, որ Երվանդ Խաչատրյանն ականի պայթյունից ստացել է ծանր մարմնական վնասվածք և իրավասու հանձնաժողովի կողմից ստացել է հաշմանդամության երկրորդ խումբ, այդ օրենքի ուժով նա ենթակա է փոխհատուցման»,֊ ընդգծել է Նորիկյանը։
Փաստաբանի խոսքով` իր պաշտպանյալի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի նույն հոդվածով նույն գործը մեկ անգամ արդեն կարճվել է, երբ վերջինս իբր իր մեղքն ընդունող դիմում է գրել․ «Երբ ինքը գտնվել է հոսպիտալային պայմաններում, քրեական գործը կարճվել է հենց այդ ենթադրյալ դիմումի առկայության հիմքով։ Միայն այն, որ Երվանդ Խաչատրյանն արդեն դիմել է զինվորական դատախազություն՝ չընդունելով այդ հանգամանքը , խոսում է նրա մասին, որ ինքն ընդհանրապես չի ընդունում իրեն առաջադրվող մեղադրանքը, իսկ այդ դիմումի վերաբերյալ այժմ կատարվում է նախաքննություն»։
Երվանդ Խաչատրյանի պաշտպանը փետրվարի 19֊ին պատրաստվում է Պաշտպանության նախարարին միջնորդություն ներկայացնել՝ իր պաշտպանյալին օրենքով սահմանված կարգով հիմնադրամի շահառու դառնալու համար։

The criminal case against Nagorno-Karabakh army officer Yervand Khachatryan, who was wounded in a mine explosion in 2017, is entirely fabricated, his lawyer Norayr Norikyan said in a conversation with Epress.am, insisting that the Defense Ministry is thus trying to avoid paying the 49-year-old officer compensation for an injury sustained in fighting positions.
Following the incident, law enforcement authorities launched a criminal case against Khahctryan under article 365.2 of Armenia’s criminal code - violation of combat duty regulations as a result of negligence or bad faith; the act envisages imprisonment for up to 7 years.
Norikyan, nonetheless, told Epress.am that his client does not accept responsibility for the crime charged; the lawyer added that according to the law on the Military Insurance Fund, the state is obliged to pay Khachatryan compensation in the amount of nearly 58 million drams (more than $ 120,330).
“The criminal prosecution against Khachatryan is completely unreasonable; its main purpose is to avoid paying Khachatryan his due compensation. The incident occurred in a foggy morning; my client wanted to move from one combat position to another in order to check the security of strongpoints. On the way, he heard footsteps coming from enemy posts and moved up a few meters. That’s when the explosion occurred. The conscript accompanying him received minor injuries.
“The law clearly states that servicemen should be paid compensation if they are injured during combat duty, participation in hostilities on the line of contact with the enemy, or in the execution of special tasks. In this case, considering that Yervand Khachatryan received served bodily injury as a result of the mine explosion and was recognized by a relevant committee as an invalid of the second group, he is entitled to compensation,” the lawyer stressed.
Lawyer Norikyan added that he intends to appeal to the Minister of Defense with a motion to recognize Khachatryan as a beneficiary of the Military Insurance Fund, in accordance with the procedure established by law.