Զոհված զինվորի մայրը շարունակում է տարիներ տևող բողոքը Կառավարության մոտ
Ինչքան շնչում եմ, պիտի կանգնեմ ու ճիշտը բացահայտեմ․ 2010 թվականին բանակում ոչ մարտական պայմաններում մահացած Արթուր Ղազարյանի մայրը՝ Իրինա Ղազարյանը, որդու նկարը ձեռքին մենակ կանգնած էր Կառավարության շենքի մոտ։
Տարիներ շարունակ գրեթե ամեն հինգշաբթի Կառավարության մոտ են հավաքվում տարբեր հարցերից բողոքող քաղաքացիներ՝ նաիրիտցիներ, ազատամարտիկներ, ներկայիս էլիտար շենքերի տարածքներում նախկինում բնակված խաբված քաղաքացիներ, նախկին օդաչուներ։ Հերթական հինգշաբթին է, փետրվարի 22-ը։ Հին բողոքողներին նորերն են միացել․ «Աշտարակ կաթ»-ից են բողոքում մանր առևտրով զբաղվողները։
Լրագրողների հոսքը դեպի այդ նոր թեման է։
Իրինա Ղազարյանը մի կողմում մենակ կանգնած է։ Հետևում շենքը հսկող ոստիկաններն են։ Սովորաբար խաղաղ պայմաններում մահացած 4-5 զինվորների ծնողների հետ միասին է լինում Իրինան։ Սակայն այսօր իր հետ բողոքող կանանց մի մասը վատառողջ է, մեկը՝ Գոհար Սարգսյանը, որդու մահվան գործի կարճման հետ կապված դատարան է գնացել։
Ղազարյանը 8 տարվա ընթացքում հասցրել է հանդիպել բոլոր հնարավոր պաշտոնյաների հետ․ «Փոխվեց վարչապետ, փոխվեց պաշտպանության նախարար, փոխվեց դատախազ․․․»։
Հանդիպել է նաև ներկայիս Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանին։
«Լսեց, լսեց, ասաց՝ ես իրավասու չեմ, ինչո՞վ կարող եմ օգնել։ Ես էլ ասացի, եթե Դուք բանակում ծառայած լինեիք, բանակի ներքին կուխնյան իմանայիք, իմանայիք դիրքն ու խրամատը ինչ է, նման բան չէիք ասի։ Ինքը փքվեց, կարմրեց, կատաղեց հնդուհավի նման և ասաց՝ պետք է ներողություն խնդրեք ինձանից։ Բայց իրենք պետք է գան, հրապարակում չոքեն ու այդքան սպանվածների ծնողներից ներողություն խնդրեն․․․ Ասում են՝ Վիգեն Սարգսյանը խելք ունի, թե ինչ։ Բայց որպես Պաշտպանության նախարար նա անգրագետ է, ոչ մի բան չի հասկանում բանակից»։
Վերջինը, ում հանդիպել է, նախարարի տեղակալ Արտակ Զաքարյանն է։ Ասել է՝ գործով կզբաղվի։
«Մի քանի շաբաթ առաջ կանգնած էինք Կառավարության մոտ, Զաքարյանը անցավ, մեզ տեսավ, ասաց՝ տիկին Իրինա՛, Ձեր տղայի գործով բան եմ պարզաբանել և կասեմ։ Մի օր էլ տեսավ, ասում է՝ տիկին Իրինա՛, մենք Ձեզ հեռախոսով զանգել էինք, դու չեկաք։ Ասացի՝ Արտա՛կ, հերիք է ձեր ստերը... Եթե զանգել եք, եկեք տեսնենք ձեր համարից զանգ եկե՞լ է, թե ոչ։ Հետո էլի տեսավ, ասում է՝ տիկին Իրինա՛, Դուք էլի եկե՞լ եք, չասացինք, որ չգաք։ Ոնց թե, դու ո՞վ ես, դո՞ւ պիտի ասես գամ, թե չէ»։
Իրինա Ղազարյանը պատրաստվում էր կես ժամ էլ կանգնել Կառավարության շենքի մոտ և գնար դատարան՝ Գոհար Սարգսյանին աջակցելու։

Mother of Dead Soldier Holds Solo Protest Outside Government Building, Promises to Fight for Truth ‘Until My Last Breath’
“I will fight to discover the truth until my very last breath,” Irina Ghazaryan, the mother of conscript Artur Ghazaryan who died while serving in Nagorno-Karabakh in 2010, said during a solo protest outside the Government building on Thursday.
The parents of several Armenian soldiers, including Ghazaryan, have for over 8 years been regularly holding protest demonstrations outside state institutions demanding thorough and fair investigations into their sons' non-combat deaths. Today the woman however came to the Government building alone, since most of the other parents have been sick in bed for days.
Over the past 8 years, Ghazaryan has managed to meet with every possible state official: “They have all been replaced over this period - the prime minister, the defense minister, the general prosecutor…”
The woman has met with current defense minister Vigen Sargsyan, too: “He said he was not ‘authorized’ to help me. I replied that if he had served in the army and knew the ins and outs of it, if he knew what a combat position or a trench was, he wouldn’t have told me such a thing. He got angry and red in the face and said I had to apologize to him. It’s them who have to come to get on their knees and apologize to these soldiers’ parents. They say Sargsyan is smart and all that, but he is ignorant when it comes to being a defense minister… He knows nothing about the army.”
The last official Ghazaryan met was deputy defense minister Artak Zakaryan; the latter promised to look into the case: “We were standing outside the Government a few weeks ago when Zakaryan approached me and said he had found out something about my son’s case. He saw me another they and said they had phoned me but I had not picked up. I told him to stop lying… Then one day he asked why I was there again… What? Who is he to tell me whether I should protest or not?”