Դատախազության աշխատակիցը Մարտի 1-ի մասին կարևոր հարցերին չի պատասխանել
Ազգային Ժողովում այսօր անցկացվող Մարտի 1-ի իրադարձություններին վերաբերող խորհդարանական լսումների ժամանակ «Հայ Ազգային Կոնգրես» կուսակցության անդամ Առաքել Սեմիրջյանի բարձրացրած հարցերի մեծ մասը մնաց անպատասխան։ Գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչության պետի տեղակալ Կարեն Բիշարյանը հաճախ խուսափում էր պատասխանել Սեմիրջյանի հարցադրումներին՝ հիմնականում վկայակոչելով նախաքննության գաղտնիությունը և այն փաստը, որ գործը նախաքննության մեջ է։ Ներկայացնում ենք հարցուպատասխանից որոշ հատվածներ.
Առաքել Սեմիրջյան․ Կա՞ ապացույց, որ որևէ ցուցարարի մոտ հրազեն է հայտնաբերվել։ 300 մարդ էր ձերբակալվել, այդ 300 մարդուց որևէ մեկի մոտ զենք եղե՞լ է։
Կարեն Բիշարյան․ Հարցը օրակարգին չի վերաբերում։ Մեկ անձի կողմից ինքնաձիգ է օգտագործվել, դրա վերաբերյալ մենք ունենք օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ։ Ինչ վերաբերվում է ապացույցներ կան հրազեն օգտագործելու մասով, գործը քննության մեջ է դեռ գտնվում։ Իմիջիայլոց, որպեսզի կանխեմ հարցերը, որոնք կարող են վերաբերել քննության տվյալներին, ասեմ, որ աննախադեպ երևույթ է, որ նախաքննության մեջ տնվող գործերը քննության առարկա են դարձվում Ազգային ժողովում։ Դրա համար որոշ տվյալներ հրապարակելուց ես զերծ կմնամ։
Ա․Ս․ Իսկ զոհերի մոտ, 10 զոհ ենք ունեցել։ Որևէ մեկի մոտ զենք եղե՞լ է։
Կ․Բ․ Սա ես նախաքննության տվյալ կհամարեմ և կխուսափեմ դրա վերաբերյալ որևէ պատասխան հնչեցնելուց։
Ա․Ս․ 5000 հոգի ցուցմունք է տվել, որևէ մեկը արժեքավոր ցուցմունք չի՞ տվել սպանությունների մասով։ Ունեցել ենք 500 վիրավոր, եթե զոհերից չենք կարող ցուցմունք վերցնել, վիրավորներից կարող ենք։ Արդյո՞ք այդ վիրավորներից որևէ մեկը հայտնել է, որ իրեն ցուցարար է վնասել, թե՞ բոլորը նշել են, որ ոստիկաններին են իրենց նկատմամբ զենք կիրառել։
Կ․Բ․ Դուք շեշտադրում եք անում, թե 5000 վկա ենք հարցաքննել, թե մեզ մոտ հարց չի առաջանում, որ որևէ արժեքավոր ցուցմունք չեն տվել։ Բնականաբար, հարց առաջանում է, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպիտի շարունակենք քննություն անցկացնելը կամ չպիտի միջոցներ ձեռնարկենք, որ նոր վկաներ հայտնաբերենք, կամ պարզենք՝ իրականում կան այդ հարցաքննվածների մեջ ականատեսներ և ինչ֊ինչ պատճառներով տեղեկություն չեն հայտնում։
Ա․Ս․ Մարտի 1-ի զոհերի ծնողների նկատմամբ ճնշումներ գործադրվե՞լ են։
Կ․Բ․ Նման փաստական տվյալ քննությանը հայտնի չէ։
Ա․Ս․ Դուք ասացիք, որ Ռուսաստանին եք դիմել և պատասխան եք ստացել, որ «Չերյոմուխան» հնարավոր է կիրառել փակ տարածքում և նշանառություն չի եղել։ էդ ո՞ր օրենսդրությամբ եք դուք դիմել Ռուաստանին և էդ ի՞նչ փաստաթուղթ է, որ «Չերյոմուխան» կարելի էր կիրառել, որ դուք ընդունում եք որպես քննության նյութ։
Կ․Բ․ Դատավարական օրենքը նախատեսում է փորձաքննությունների անցկացման երկու իրավական ռեժիմ՝ փորձագիտական հիմնարկում և փորձագիտական հիմնարկից դուրս։ Վերջինս ենթադրում է տվյալ գիտության, տեխնիկայի տիրապետող մասնագետների ներգրավմամբ փորձաքննության իրականացում։ Սա լիարժեք օրինական է։
Ա․ Ս․ Քանի որ գիտենք, որ դիպուկահարներ են եղել, դիպուկահարի առաջին խնդիրը պետք է լիներ, զինված մարդուն մեկուսացնելը, եթե զոհերից որևէ մեկի մոտ զենք չի եղել, հարց է առաջանում ՝ ի՞նչ են արել դիպուկահարները։

At the Friday hearings in Armenia’s National Assembly on the deadly post-election clashes of March 1-2, 2008, Karen Bisharyan, deputy chief of the department for especially important cases at the Armenian Prosecutor General’s Office, left a number of questions posed by opposition Armenian National Congress lawmaker Arakel Semirjyan unanswered. The prosecutor insisted that he needed to ensure that the secrecy of the ongoing investigation is guaranteed. Below is an extract of the exchange:
Arakel Semirjyan – Is there any evidence to suggest that any of the demonstrators had firearms? Three hundred people were arrested. Did any of them have a weapon?
Karen Bisharyan – The question is irrelevant to the agenda. One person used a rifle; there is an enacted judicial act on this. As for the proof of the use of firearms, the investigation is still ongoing. By the way, in order to prevent questions that may concern the investigation data, I have to say that this is an unprecedented phenomenon when cases which are still at the stage of preliminary investigation become the subject of discussion in the National Assembly. Therefore, I will refrain from revealing some data.
A.S. – What about the 10 victims? Was any of them armed?
K.B. – I will consider this preliminary investigation data and refrain from an answer.
A.S. -Five thousand people testified. Did none of them give an important testimony regarding the murders? There were 500 wounded. If the victims can’t testify, the wounded surely can. Did any of the wounded report that they were injured by a demonstrator? Or did they all say that the police attacked them?
K.B. – You emphasize that we interrogated 5 000 witnesses and ask whether we had no issues with them not giving important enough testimony. Of course we had issues with that, but it doesn’t mean that we should give up on the investigation or stop looking for new eyewitnesses.
A.S. – Were the parents of any of the March 1 victims intimidated?
K.B. – There is no factual evidence of that.
A.S. – We know that there were snipers; the first thing they should have done was to isolate those armed. None of the victims had weapons. A question to you then: what were these snipers doing?