Նոր օրենքի պատճառով քաղաքացին չի կարողանում դեղ գնել․ Նախարարությունը խոստանում է պատասխանել
Դեղամիջոցներ ձեռք բերելու մասին նոր օրենքից տուժած Սեդա Բադալյանը ահազանգում է, որ այժմ զրկվել է իրեն անհրաժեշտ դեղամիջոցները ձեռք բերելու հնարավորությունից։ Իր բժշկի գրած դեղատոմսով Բադալյանին դեղատներում դեղ չեն վաճառել և նա ստիպված է եղել հիվանդանոց գնալ, որն էլ հարցի լուծում չի տվել։
«Ասացին, որ ըստ նոր օրենքի հետազոտության էպիկրիզը հաջորդ օրը պետք է տանել տեղամասային պոլիկլինիկա, որովհետև միայն իրենք են ստանում համապատասխան բլանկ-թերթիկները՝ էպիկրիզի մեջ գրված-նշանակված դեղերը գրեն այդ թերթիկի վրա, կնիքեն, և միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի դեղատնից գնել դեղերը: Այսօր գնացել եմ հիվանդանոց, վերցրել էպիկրիզը տարել պոլիկլինիկա, որտեղ ինձ մեկ տասնյակ դուռ ծեծել տվեցին, մոտ 4 ժամ հերթ եմ կանգնել միայն ու պարզվեց ոչ ոք իրավասու չի թերթիկը տալու, վերջը հասցրեցին տնօրենի (Թերեզա Գրիգորյան) մոտ, ով էլ ինձ այս պատասխանը տվեց. «Աղջիկ ջան, կարող ա գիտես՝ մեր բժիշկները քո համար գրագիր են, արի մեր բժիշկների մոտ հետազոտվի, բժիշկն էլ դեղատոմսը կգրի, կգնաս, կառնես»: Էպիկրիզը ձեռքիս, ցավից ու նեռվայնությունից լացելով նորից գնացել եմ հիվանդանոց՝ ասացին՝ գնա բողոքի, զանգի թեժ գիծ, մենք էլ ոչինչ չենք կարող անել»,֊ ֆեսբյուքյան իր էջում գրել է Սեդա Բադալյանը։
ՀՀ առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Անահիտ Հայթայանն Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ տեղյակ է Բադալյանի գրառման մասին։
«Ժամանակ չի եղել հարցը ուսումնասիրել։ Տվել եմ մեր մասնագետներին։ Նրանք կպատասխանեն»,֊ ասել է նա։
Կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգից տեղեկանում ենք, որ խնդրո առարկա «Դեղերի մասին» օրենքի փոփոխություններին Առողջապահության նախարարությունը նոր փոփոխություններ է առաջարկել։ Առաջարկվում է դեղեր ներմուծելու իրավունք տալ, ի թիվս գործող սուբյեկտների, բժշկական հաստատությունների դեղատներին ևս։
Մինչ այժմ կատարված փոփոխություններով՝ հակաբիոտիկների, հսկվող և հորմոն պարունակող դեղերի վաճառքը մարտի 1-ից միայն դեղատոմոսով է թույլատրվում։

Yerevan Woman Unable to Buy Medications Even With Doctor’s Prescription
Some Armenian citizens have already begun feeling the negative consequences of the newly amended law on prescription drugs; user Seda Badalyan namely wrote on Facebook that she has been unable to buy her medications despite possessing a proper prescription issued by her doctor.
“They told me that according to the new law, the epicrisis should be taken to the local polyclinic, where they have to write in the names of the drugs on an appropriate form and put a seal on it. Only then it will be possible to buy the medications in the pharmacy. I went to the hospital today, asked for the epicrisis and took it to the polyclinic, where I had to knock on more than a dozen doors, wait in line for about 4 hours only to find out that ‘no one was authorized’ to give me the form. I finally ended up in the office of director Tereza Grigoryan, who gave me the following answer: ‘Girl, do you think our doctors are scribbles? Come and have them examine you and they will write you a prescription.’ With epicrisis in my hands, crying from pain and frustration, I again went to the hospital, where they told me to file a complaint or call the hotline because there was nothing they could do,” Badalyan wrote.
When contacted by Epress.am for comment, Health Ministry spokesperson Anahit Haytayan said she had been informed about the woman’s Facebook post: “I’ve had no time to look into the issue though. I’ve refereed it to our staffers; they will respond to it.”
Recall, according to the Armenian Health Ministry’s latest decision, a vast number of medications – including antibiotics, hormonal and codeine-containing medicines – will be sold by prescription only starting March 1.