Նոր օրենքի պատճառով քաղաքացին չի կարողանում դեղ գնել․ Նախարարությունը խոստանում է պատասխանել
Դեղամիջոցներ ձեռք բերելու մասին նոր օրենքից տուժած Սեդա Բադալյանը ահազանգում է, որ այժմ զրկվել է իրեն անհրաժեշտ դեղամիջոցները ձեռք բերելու հնարավորությունից։ Իր բժշկի գրած դեղատոմսով Բադալյանին դեղատներում դեղ չեն վաճառել և նա ստիպված է եղել հիվանդանոց գնալ, որն էլ հարցի լուծում չի տվել։
«Ասացին, որ ըստ նոր օրենքի հետազոտության էպիկրիզը հաջորդ օրը պետք է տանել տեղամասային պոլիկլինիկա, որովհետև միայն իրենք են ստանում համապատասխան բլանկ-թերթիկները՝ էպիկրիզի մեջ գրված-նշանակված դեղերը գրեն այդ թերթիկի վրա, կնիքեն, և միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի դեղատնից գնել դեղերը: Այսօր գնացել եմ հիվանդանոց, վերցրել էպիկրիզը տարել պոլիկլինիկա, որտեղ ինձ մեկ տասնյակ դուռ ծեծել տվեցին, մոտ 4 ժամ հերթ եմ կանգնել միայն ու պարզվեց ոչ ոք իրավասու չի թերթիկը տալու, վերջը հասցրեցին տնօրենի (Թերեզա Գրիգորյան) մոտ, ով էլ ինձ այս պատասխանը տվեց. «Աղջիկ ջան, կարող ա գիտես՝ մեր բժիշկները քո համար գրագիր են, արի մեր բժիշկների մոտ հետազոտվի, բժիշկն էլ դեղատոմսը կգրի, կգնաս, կառնես»: Էպիկրիզը ձեռքիս, ցավից ու նեռվայնությունից լացելով նորից գնացել եմ հիվանդանոց՝ ասացին՝ գնա բողոքի, զանգի թեժ գիծ, մենք էլ ոչինչ չենք կարող անել»,֊ ֆեսբյուքյան իր էջում գրել է Սեդա Բադալյանը։
ՀՀ առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Անահիտ Հայթայանն Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ տեղյակ է Բադալյանի գրառման մասին։
«Ժամանակ չի եղել հարցը ուսումնասիրել։ Տվել եմ մեր մասնագետներին։ Նրանք կպատասխանեն»,֊ ասել է նա։
Կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգից տեղեկանում ենք, որ խնդրո առարկա «Դեղերի մասին» օրենքի փոփոխություններին Առողջապահության նախարարությունը նոր փոփոխություններ է առաջարկել։ Առաջարկվում է դեղեր ներմուծելու իրավունք տալ, ի թիվս գործող սուբյեկտների, բժշկական հաստատությունների դեղատներին ևս։
Մինչ այժմ կատարված փոփոխություններով՝ հակաբիոտիկների, հսկվող և հորմոն պարունակող դեղերի վաճառքը մարտի 1-ից միայն դեղատոմոսով է թույլատրվում։

Трудности с покупкой лекарств после нового закона не заставили себя долго ждать
От нового закона о покупке лекарственных препаратов по рецепту уже пострадала Седа Бадалян, по словам которой, теперь она лишена возможности приобрести необходимое средство. По выписанному врачом рецепту ей не выдали лекарства ни в одной аптеке: Бадалян пришлось отправиться в больницу, что, однако, тоже не помогло.
«Сказали, что по новому закону на следующий день эпикриз нужно отнести в участковую поликлинику, потому что только они получают соответствующие бланки, на которых должны записать названия лекарств, поставить печать и только в этом случае можно будет приобрести лекарства в аптеке. Сегодня я пошла в больницу, взяла эпикриз, отнесла в поликлинику, где меня посылали из кабинета в кабинет, только в очереди я простояла 4 часа, но выяснилось, что никто не уполномочен выдавать бланк. В итоге дело дошло до директора, которая и сказала мне: «Девочка, ты, что, думаешь наши врачи писари? Приходи, обследуйся у наших врачей, тебе выпишут рецепт». С эпикризом в руках, плача от боли и нервов, я снова отправилась в больницу, сказали «иди и жалуйся». Я обратилась на горячую линию, сказали, что ничего сделать не могут», - написала Бадалян на своей странице в соцсети «Фейсбук».
Пресс-секретарь Минздрава Армении Анаит Айтаян заявила в беседе с Epress.am, что о данной записи ей известно. «Не было времени изучить этот вопрос. Я передала его нашим экспертам, они ответят».
По результатам сегодняшнего заседания правительства, министерство предложило новые поправки к изменениям в закон «О лекарственных средствах». право на импорт лекарств, помимо действующих субъектов и медучреждений, предлагается предоставить и аптекам.
Внесенные изменения предусматривают продажу с 1 марта антибиотиков и контролируемых и гормональных препаратов только по рецепту.