Կինը պնդում է՝ որդին սպանվել է ոստիկանների և բժիշկների մասնակցությամբ
2014 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Գյումրիում իր տանը սպանված 25֊ամյա Արտյոմ Ադանալյանի մայրը՝ Ռուզաննա Ադանալյանը, շարունակում է հանդիպում պահանջել գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ: Վերջինս շարունակում է նրան ուղարկել իր տեղակալների մոտ։
Այսօր Ռուզաննա Ադանալյանին սատարելու համար դատախազության մոտ էին հավաքվել նաև իրավապաշտապաններ՝ պահանջելով արդար քննություն և կնոջ հանդեպ բռնությունների դադարեցում։
Ադանալյանը համոզված է` որդու սպանությունը պատվիրված էր իր հետ վարչական վեճ ունեցող չինովնիկ, վաշխառու Լուսինե Գինոսյանի կողմից և իրականացվել է խմբի կողմից։ Ըստ կնոջ՝ խմբակային սպանության մասնակիցներից է Հովհաննես Թոփչյանը, որը ոստիկանության կողմից ներդրված անձ էր, փախել է երկրից, իսկ նախաքննության մարմինն անգամ նրան մեղադրանք չի առաջադրել։ Կինն այսօր լրատվամիջոցներին հայտնել է նաև, որ կանչված շտապօգնության աշխաակիցները ևս հանցակից են, քանի որ նրանք թույն են ներարկել վիրավոր որդուն և մի ժամ սպասել են՝ դիտավորությամբ նրան չտեղափոխելով հիվանդանոց։
«Այս հանցագործությունը կատարվել է համաձայնությամբ՝ ոստիկանների, բժիշկների, քննիչների, այժմ էլ կոծկվում է դատարանում։ Բոլորի վերաբերյալ տվել եմ հաղորդումներ, ոչ մեկը ուշադության չի արժանացել։ Սաֆարովյան հանցագործություն է կատարվել քաղաքական որևէ հայացքներ չհետապնդող տղայիս հանդեպ։ Կոնկրետ Դավթյանը շատ լավ տեղյակ է այս վաշխառու կնոջ գործողություններից, Շիրակի Հոռոմ գյուղի բնակիչների բողոքները նրա դեմ ևս կոծկվել են։ Ես չէի պատկերացնում, որ այդքան նյութական վնասներից հետո կգնան նրան, որ սպանեն որդուս»,֊ ասել է Ադանալյանը։
Ըստ կնոջ՝ որդու սպանությունը կազմակերպվել է Լուսինե Գինոսյանին Վերաքննիչ դատարանում հաղթելուց և «Կենտրոն» հեռուստաընկերությամբ վաշխառության մասին հաղորդման ժամանակ ելույթ ունենալուց հետո։ Այդ դեպքերից մեկ ամիս անց է Արտյոմը սպանվել։
Ադանալյանը պնդում է, որ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում իրեն սպառնում են «լեզուն կտրել»։ Անցյալ տարվա սեպտեմբերին նրան փորձել են վրաերթի ենթարկել։
«Ես մտահոգված եմ իմ կյանքի համար։ Ես չեմ վախենում, ուղղակի չեմ ուզում, որ, ինձ սպանելով, փակեն որդուս գործը։ Դա պետք է բացահայտվի», ֊ ասել է նա։

Police and Doctors Accomplices in Son’s Murder, Woman Claims
Ruzanna Adanalyan, the mother of 25-year-old Artyom Adanalyan who was on October 29, 2014, murdered in his home in Gyumri, continues to demand a meeting with Armenia’s Prosecutor General Artur Davtyan. The latter, however, keeps persistently redirecting the woman to his assistants.
A group of human rights activists today gathered outside the office of the General Prosecutor to support Adanalyan and demand a fair investigation into her son’s death.
The woman is convinced that her son’s murder, which, according to her, was committed by a group of people, was ordered by state official, usurer Lusine Ginosyan, whom Adanalyan has an administrative dispute with. One of the group members, Adanalyan says, was Hovhannes Topchyan, a man who worked with the police and has now fled the country. Talking to reporters on Monday, Adanalyan also alleged that the ambulance crew were accomplices to her son’s murder: “They injected him with poison and waited for half an hour before finally taking him to the hospital.
“This crime was a conspiracy organized by the police, the doctors, and the investigators, which is now being covered up in court. I have filed reports against everyone involved, but they have all been neglected. Artur Davtyan is personally aware of the activities of this usurer woman; the complaints of Horom villagers against her have also been covered up. I would never imagine that they would ever resort to killing my son. As if the material damages were not enough,” Ananalyan said.
According to the woman, Ginosyan organized her son’s murder after losing their dispute at the Appeal Court and hearing her speak on TV against her usury activities. She also claims that she has been receiving threats on Facebook of “silencing her.” “My life is in danger, but I’m not afraid. I just don’t want them to leave my son’s case unresolved by killing me. The truth has to be discovered.”