Սարիթաղցիներին անհիմն կապում են «Սասնա ծռերի» հետ, որ ավելի խիստ պատժեն
«Սասնա ծռեր»-ի կողմից ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ՝ հուլիսի 19-ին, Սարի թաղում ոստիկանների և տեղի բնակիչների միջև տեղի ունեցած միջադեպը պայմանավորված է եղել զուտ կենցաղային հարցերով, սակայն վերջին նիստերին վկա և տուժող ոստիկանների մի մասը դատարանում տված իրենց ցուցմունքներով փորձում են սարիթաղցիներին կապել «Սասնա ծռերի» հետ։ Նման գործելակերպը միտում ունի ծանրացնել մեղադրյալների վիճակը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է գործով անցնող 10 ամբաստանյալներից 6-ի պաշտպան Լիպարիտ Սիմոնյանը։
2016֊ի հուլիսին, երբ «Սասնա ծռեր» խումբը գրավել էր ՊՊԾ գունդը, ոստիկանները փակել էին դեպի Սարի Թաղի մի հատված տանող ճանապարհը, երթևեկությունը կաթվածահար էր եղել, թաղամասի մի մասը հոսանքազրկվել ու ջրազրկվել էր, ինչից էլ բողոքում էին բնակիչները։ Սարիթաղցիները պահանջում էին բացել ճանապարհը, ապահովել իրենց ազատ տեղաշարժը, ոստիկանները հրաժարվում էին։ Նրանց միջև բախումից հետո սարիթաղցիներից 10֊ին մեղադրանք էր առաջադրվել 316 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կիրառելը։ Մեղքը ապացուցված համարելու դեպքում ամբաստանյալներին 5-ից 10 տարվա ազատզրկում է սպառնում։
Սիմոնյանը և մյուս 4 ամբաստանյալների փաստաբանները բազմիցս բարձրաձայնել են դատավարության ժամանակ ի հայտ եկած խնդիրների մասին։
Գործը վերաբերվում է 10 հոգու, բայց, Սիմոյանի խոսքով, արհեստականորեն այն կիսված է 4 մասի, ինչը խոչընդոտներ է ստեղծում․ «Մենք ստիպված ենք լինելու 4 անգամ հարցաքննել նույն անձանց»։
Մարտի 22-ին՝ վերջին դատական նիստի ժամանակ, փաստաբանի բնորոշմամբ, խայտառակ իրավիճակ է ստեղծվել։
«Վկաներից մեկը դատական նիստի ժամանակ 20-25 րոպե նստած էր դահլիճում (հնարավորություն ուներ մյուս վկաների ցուցմունքները-խմբ․)։ Հետո, երբ ասում ես՝ այս մարդը այլևս չի կարող հարցաքննվել, քանի որ դահլիճում է նստած, դատավորի համար դա միևնույն է։ Ասում է՝ ես հարցաքննելու եմ», -ասել է Սիմոնյանը։
Վերջինս ստիպված է եղել ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրել դատավորին՝ դատավարությանը չտիրապետելու հիմքով։
Փաստաբանը նշել է, որ վկաները և տուժող ոստիկաններնանգիր արած նույն ցուցմունքներ են կրկնում։ Հիմնականում ասում են, թե պնդում են իրենց նախքննական ցուցմունքը։ Նրանց նախաքննական ցուցմունքը՝ անկախ, թե երեք քննիչներից ով է քննել նրանց, նույնն է․ «Քոփի-փեյստի տարբերակն է․ ասում են՝ մենք ոչ մի բան չենք արել, մեզ եկան խփեցին, ծեծեցին»։
Վերջին նիստերին, սակայն, մեկ տարբերություն նկատվում է․ եթե նախաքննական ցուցմունքներում ոստիկանները նշել էին, որ սարիթաղցիները կենցաղային պահանջներ են դրել, մասնավորապես, պահանջել են ճանապարհը բացել և այլն, ապա վերջին դատական նիստերին ոստիկաններից ոմանք պնդում են, թե սարիթաղցիներն ասել են․ «Գնում ենք՝ միանանք տղերքին»։
«Նման բան գոյություն չունի, չի ասվել։ Ո՛չ իրենց նախաքննական ցուցմունքներում, ո՛չ առաջին դատական նիստերի ընթացքում ոստիկանները նման բան չեն ասել։ Նրանք հորինում են դա, որ ամբաստանյալներին կապեն «Սասնա ծռերի» գործողությունների հետ, և դրանով իսկ ծանրացնեն նրանց վիճակը», -ասել է Սիմոնյանը։
Պաշտպանը ևս մեկ անգամ բարձրաձայնել է, որ 10 ամբաստանյալներից ոչ մեկի մեղադրանքը կոնկրետացված չէ, չի նշվում, թե նրանից յուրաքանչյուրը կոնկրետ ինչ է արել միջադեպի ժամանակ․ «Այս մարդիկ իրականում չգիտեն, թե իրենց ինչի համար են դատում»։
Բացի դրանից, Սիմոնյանի պնդմամբ՝ բոլոր ողջամիտ ժամկետները խախտվել են․ «Լավագույն դեպքում դատավարությունն ամիսը մեկ անգամ մեկ ժամով է տեղի ունենում»։

Witnesses and Police Trying to Link Sari Tagh Protesters With Sasna Tsrer Armed Group, Lawyer Says
The clash between police officers and residents of Yerevan’s Sari Tagh neighborhood on July 19, 2016, was “purely domestic in nature” and unrelated to the armed takeover of the nearby Erebuni police station; during the latest court hearings of the case, however, some of the witnesses and affected officers have been attempting in their testimonies to link up the Sari Tagh men with the group that had seized the police station for the sole purpose of aggravating the situation of the accused, Liparit Simonyan, the lawyer defending 6 of the 10 Sari Tagh men accused of using force against law enforcement officers, stated in a Monday interview with Epress.am.
In July 2016, when the Sasna Tsrer (Daredevils of Sasun) took over the police patrol regiment in Yerevan’s Erebuni district, law enforcement officers blocked a section of the road leading to Sari Tagh; the authorities would also occasionally cut off basic services, such as electricity and water, in the entire district, which led to protests by local residents. A group of Sari Tagh men took to the street to demand that street was unblocked and subsequently clashed with police, which resulted in the arrest of 10 local men. If convicted, the men could face 5-10 years in prison.
Simonyan and the lawyers of the four other defendants have repeatedly spoken out about the problems with the pre-trial and court proceedings. The latest hearing on March 22, Simonyan told us today, was conducted “in a particularly disgraceful manner.”
“One of the witnesses sat right in the courtroom for about 25 minutes before his own testimony. The judge, however, couldn't care less when we argued that the witness could no longer testified because he’s been sitting in the courtroom . The judge announced he was going to question the witness anyway,” the lawyer said, adding that he was forced to file a motion and demand that the judge should recuse himself from the proceedings because “he has no clue how to conduct them properly.”
According to the lawyer, the witnesses and injured police officers keep repeating the same testimony “they have by now learned by heart.” “They mostly insist on their testimony given during the preliminary investigation: we did nothing; these men just came and hit us out of nowhere. There was, nevertheless, one striking difference between the officers’ preliminary and latest in-court testimonies: they claimed that the Sari Tagh men had voiced an intention to ‘go join the guys.’ The officers had said no such thing either in their pre-trial or earlier in-court testimonies. They are making this up for the sole purpose of connecting the defendants’ actions with those of Sasna Tsrer, thereby aggravating their situation,” Simonyan insisted.