Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին որևէ հստակություն չկա․ Փաշինյանը՝ նախորդների մասին
Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կապակցությամբ բանակցային սեղանին երբեք չի եղել այնպիսի տարբերակ, որտեղ հստակ ձևակերպվեր և երաշխավորվեր Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա պատասխանել է ՀՀԿ֊ական պատգամավոր Արմեն Աշոտյանի այն հարցին, թե ինչ ի նկատի ուներ Փաշինյանը, երբ օգոստոսի 17-ի հանրահավաքին ասել էր, որ մինչ սա բանակցվել է միայն հող հանձնելու մասին։
«Վերջին տարիներին, ինչքան մոտեցել ենք մենք 2018 թվականին, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն ավելի ու ավելի մի կողմ է մղվել։
Եվ ես ուզում եմ ձեզ ասել, որ այն պահին, երբ որ ես ստանձնել եմ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը, ստացել եմ ժառանգություն մի տարբերակ, որը փաստաթուղթ չէ։ Բոլորս հասկանում ենք չէ՞,որ դա ոչ թե փաստաթուղթ չէ այն առումով, որ թղթի վրա չէ, այլ ստորագրած չի, կնքած չի և այլն։ Որպես ժառանգություն ստացել եմ մի տարբերակ, որտեղ Արցախի կարգավիճակի մասին ընդհանրապես ոչ մի բան չկա․ կա միայն հետևյալը, որ պետք է Ադրբեջանին վերադարձվեն ձեզ հայտնի տարածքները։ Եվ ես սա ձեզ ասում եմ պաշտոնապես։ Այո՛, դուք որպես ժառանգություն թողել եք մի տարբերակ, որտեղ Արցախի կարգավիճակի մասին որևէ բան չկա։ Ես չեմ ասում, որ դուք ընդունել եք և ստորագրել եք էդ տարբերակը, ես ասել եմ, որ վերջին թուղթը, որ դրվել է բանակցային սեղանին, հենց այդպիսին է։ Եվ ես ասում եմ՝ որպես վարչապետ, առաջին շփումների ժամանակ ասել եմ, և հիմա էլ ասում եմ, որ առանց Արցախի կարգավիճակի ճշգրտման, հարցի լուծում հնարավոր չէ»,֊ասել է վարչապետը։

Пашинян о переговорах предшественников: Никакой четкости в вопросе статуса Карабаха
На столе переговоров по Нагорному Карабаху никогда не было варианта, в котором четко был бы сформулирован и гарантирован статус Карабаха. Об этом в ходе вопросов и ответов с правительством в парламенте Армении заявил премьер Никол Пашинян. Он ответил на вопрос депутата, члена Республиканской партии Армении Армена Ашотяна о том, что он имел в виду, когда на митинге 17 августа заявил, что до сих пор переговоры велись только вокруг сдачи земель.
«Последние годы чем ближе мы подходили к 2018 году, тем дальше оттеснялся вопрос статуса Нагорного Карабаха.
И я хочу вам сказать, что в тот момент, когда я вступил в должность премьера, я получил в наследство вариант, не отображенный в документе. Мы же все понимаем, речь не о том, что он не является документом в том смысле, что он не на бумаге, а он не подписан, не заключен. Я унаследовал вариант, в котором о статусе Арцаха и речи нет: есть только то, что Азербайджану должны быть возвращены известные вам территории. И я говорю вам это официально. Да, вы оставили в наследство вариант, в котором нет ничего о статусе Арцаха. Я не говорю, что вы приняли или подписались под ним, я сказал, что последняя бумага, поставленная на стол переговоров, именно такова. И на первых встречах я как премьер сказал и сейчас говорю, что без уточнения статуса Арцаха решение вопроса невозможно», - заявил Пашинян.