Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին որևէ հստակություն չկա․ Փաշինյանը՝ նախորդների մասին
Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կապակցությամբ բանակցային սեղանին երբեք չի եղել այնպիսի տարբերակ, որտեղ հստակ ձևակերպվեր և երաշխավորվեր Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա պատասխանել է ՀՀԿ֊ական պատգամավոր Արմեն Աշոտյանի այն հարցին, թե ինչ ի նկատի ուներ Փաշինյանը, երբ օգոստոսի 17-ի հանրահավաքին ասել էր, որ մինչ սա բանակցվել է միայն հող հանձնելու մասին։
«Վերջին տարիներին, ինչքան մոտեցել ենք մենք 2018 թվականին, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն ավելի ու ավելի մի կողմ է մղվել։
Եվ ես ուզում եմ ձեզ ասել, որ այն պահին, երբ որ ես ստանձնել եմ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը, ստացել եմ ժառանգություն մի տարբերակ, որը փաստաթուղթ չէ։ Բոլորս հասկանում ենք չէ՞,որ դա ոչ թե փաստաթուղթ չէ այն առումով, որ թղթի վրա չէ, այլ ստորագրած չի, կնքած չի և այլն։ Որպես ժառանգություն ստացել եմ մի տարբերակ, որտեղ Արցախի կարգավիճակի մասին ընդհանրապես ոչ մի բան չկա․ կա միայն հետևյալը, որ պետք է Ադրբեջանին վերադարձվեն ձեզ հայտնի տարածքները։ Եվ ես սա ձեզ ասում եմ պաշտոնապես։ Այո՛, դուք որպես ժառանգություն թողել եք մի տարբերակ, որտեղ Արցախի կարգավիճակի մասին որևէ բան չկա։ Ես չեմ ասում, որ դուք ընդունել եք և ստորագրել եք էդ տարբերակը, ես ասել եմ, որ վերջին թուղթը, որ դրվել է բանակցային սեղանին, հենց այդպիսին է։ Եվ ես ասում եմ՝ որպես վարչապետ, առաջին շփումների ժամանակ ասել եմ, և հիմա էլ ասում եմ, որ առանց Արցախի կարգավիճակի ճշգրտման, հարցի լուծում հնարավոր չէ»,֊ասել է վարչապետը։

Nothing Clearly Set on NK Status: Pashinyan on the Former Authorities
There has never been an option on the negotiation table of Nagorno Karabakh that would clearly formulate and guarantee the NK status. This is a statement made by Prime Minister Pashinyan on September 12 at a Q/A session at the National Assembly. He responded to the question posed by Republican MP Armen Ashotyan what he had meant when he stated at a rally on August 17th that until that period only the issue of return of lands was under negotiations.
“In the recent years, the more we were approaching 2018, the issue of NK status was being pushed out of the agenda more and more.
And I want to let you know that at the moment, while I am on the post of Armenia’s Prime Minister, I have inherited an option that is not a document. We all understand, don’t we, that is when we say it is not a document we don’t just mean that it is not on paper and is not signed, is not ratified etc. As an inheritance, I have received an option where there is absolutely nothing on the status of Artsakh. There is only this: the territories known to you need to be returned to Azerbaijan. So I am telling this to you officially. Yes, you have left a legacy, wherein there is nothing on the status of Artsakh. I am not stating that you adopted and signed that version, but what I have said and am stating again is that the recent document on the negotiation table is exactly this one. And I am stating as Prime Minister something that I have stated earlier during my first interactions, that without clarifying the status of Artsakh, no resolution of the issue is possible,” said the Prime Minister.