Փաշինյանը Նյու Յորքում․ «Ոչ ոք չի ծնվում ուրիշին ատելու համար»
«Հույս ունեմ, որ մի օր մեր տարածաշրջանի ժողովրդավարական զարգացումը բացառելու է ռազմական գործողությունները, պատերազմների և ատելության ռիսկերը»: Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 24-ին ներկա է գտնվել Նելսոն Մանդելային նվիրված խաղաղության գագաթաժողովի բացմանը, որին մասնակցել են նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքային քննարկումներին մասնակցող բազմաթիվ պետությունների առաջնորդներն ու կառավարությունների ղեկավարները:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է, որ Մանդելայի կերպարը խորհրդանշում է խաղաղություն և մարդկային արժանապատվություն, միաժամանակ մարմնավորելով աննկուն պայքար և կարեկցանք:
«Նրա անունը խորապես արմատավորված է մեր հավաքական հիշողության մեջ որպես ռասիզմի և խտրականության դեմ պայքարի առաջամարտիկ, արդարության և հավասարության ջատագով:
Տիկնայք և պարոնայք, ընդամենը կես տարի առաջ Հայաստանի ժողովուրդը մերժեց վախը, ընդվզեց անարդարության դեմ և դուրս եկավ փողոց՝ պահանջելու իր հիմնարար իրավունքները, ազատությունն ու արժանապատվությունը: Երբ Երևանի փողոցներում ծավալվում էին բախտորոշ իրադարձություններ, ինձ հարցրեցին, թե արդյոք ես ունեի առաջնորդի իմ տեսլականը, որը ոգեշնչում էր ինձ իմ ժողովրդին ժողովրդավարություն և սոցիալական արդարություն բերելու ջանքերում, ես պատասխանեցի՝ այո, կա այդպիսի առաջնորդ:
Իսկ այդ առաջնորդը Նելսոն Մանդելան է: Լինելով նախկին քաղաքական բանտարկյալ՝ ես մտովի վերարծարծում և վերապրում էի այդ նշանավոր քաղբանտարկյալի քաղաքական ուղին և կյանքի պատմությունը, որը պիտի փոխեր իր երկիրը և իհարկե իրագործեր միլիոնավոր մարդկանց ձգտումները: Ինչպես Մանդելան մի առիթով ասել է. «Ես հանկարծ հասկացա, որ քաջությունը ոչ թե վախի բացակայությունն է, այլ հաղթանակը նրա նկատմամբ: Քաջ մարդը ոչ թե նա է, ով չի վախենում, այլ նա, ով հաղթահարում է այդ վախը»: Այս խոսքերը, որ մեծապես ազդել են իմ գիտակցության վրա, նպաստել իմ քաղաքական ինքնության և տեսլականի ձևավորմանը, ինձ ոգեշնչում էին սկսելու իմ սեփական «քայլարշավը հանուն ազատության» իմ երկրի քաղաքներում և այլ բնակավայրերում:
Տոգորված Մանդելայի իդեալների ճշմարիտ ոգով՝ մեր շարժումն աշխարհին հայտնի դարձավ որպես «Հայկական սիրո և համերաշխության ոչ բռնի թավշյա հեղափոխություն»: Եվ հիմա, մեր ժողովրդի հաջողություններից մի քանի ամիս անց, ես այս գագաթաժողովի բարձր ամբիոնում կանգնած եմ որպես ժամանակակից Հայաստանի կառավարության ղեկավար` արժևորելու այդ մեծ մարդու ժառանգությունը, ում քաջությունը և վճռականությունը օրինակ են ծառայում բովանդակ մարդկությանը:
Տիկնայք և պարոնայք,
Ես գալիս եմ մի տարածաշրջանից, որտեղ, ցավոք սրտի, արյունոտ հակամարտությունները, կոռումպացված կառավարման համակարգը և մարդկանց միջև թշնամանքը հաճախ ստվերում են սիրո իմաստությունն ու խաղաղ գոյակցության անհրաժեշտությունը: Ասում են, թե ժողովրդավար ազգերը միմյանց դեմ չեն պատերազմում: Հույս ունեմ, որ մի օր մեր տարածաշրջանի ժողովրդավարական զարգացումը բացառելու է ռազմական գործողությունները, պատերազմների և ատելության ռիսկերը: Հայաստանը հաստատապես ընթանում է այս ճանապարհով և անվերապահորեն կողմ է տարածաշրջանային խաղաղությանը, կայունությանը և հաշտեցմանը:
Այս տարի մենք նշելու ենք Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և դատապարտման ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունման յոթանասուներորդ տարեդարձը:
Սա մեզ ևս մեկ հնարավորություն է ընձեռում խորհելու այն մասին, թե ինչու առայսօր մարդկությունը պաշտպանված չէ խտրականությունից, անհանդուրժողականությունից, այլատյացությունից, հալածանքից և մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործություններից:
Նելսոն Մանդելայի կյանքն ու պայքարը մեզ հուշում են, թե ինչ քայլեր են անհրաժեշտ և ինչ կարելի է անել, քանզի նա քարոզում էր, որ «ոչ ոք չի ծնվում ուրիշին ատելու համար ..., և եթե մարդիկ կարող են սովորել ատել, ուրեմն նրանց կարելի է նաև սովորեցնել սիրել միմյանց», - ասել է Փաշինյանը։

«Никто не рождается с ненавистью к другому». Премьер Армении выступил в Нью Йорке
«Надеюсь, однажды демократическое развитие нашего реагиона исключит военные действия, войны и риски ненависти». В рамках рабочего визита в Нью Йорк премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в открытии саммита мира, посвященном Нельсону Манделе. Здесь же находились президент США Дональд Трамп, а также лидеры и главы стран и правительств множества стран-участниц рабочих обсуждений на 73-й генассамблее ООН.
В своем выступлении Пашинян, в частности, заявил, что образ южноафриканского государственного и политического деятеля символизирует мир и человеческое достоинство, в то же время воплощая собой непреклонную борьбу и сострадание.
«Его имя глубоко укоренилось в нашей коллективной памяти как апологета справедливости и равенства.
Всего полгода назад народ Армении отверг страх, восстал против несправедливости и вышел на улицу, требуя своих основополагающих прав, свободы и достоинства. Когда на улицах Еревана разворачивались роковые события, меня спросили, есть ли у меня свое представление о лидере, которое вдохновляет меня на пути к демократии и социальной справедливости для моего народа. Я ответил «да, есть такой лидер».
И этот лидер — Нельсон Мандела. Будучи политзаключенным, я обдумывал и переживал политический путь и историю жизни этого знакового политического заключенного, который должен был изменить свою страну и, конечно, осуществить стремление миллионов людей. Как однажды сказал Мандела: «Я понял, что мужество — это не отсутствие страха, а победа над ним. Храбр не тот, кто не боится, а тот, кто поборол этот страх». Эти слова, оказавшие огномное влияние на мое сознание, способствовали формированию моей политической идентичности и видению, вдохновили меня на начало своего собственного шествия ради свободы в городах и других населенных пунктах моей страны.
Проникнутое истинным духом идеалов Манделы, наше движение стало известно миру как Армянская ненасильственная бархатная революция любви и мира. И теперь, по прошествии нескольких месяцев после победы нашего народа, я стою на высокой трибуне этого саммита в качестве главы правительства современной Армении, чтобы заявить о важности наследия этого великого человека, чья храбрость и решимость служат примером для всего мира.
Я прибыл из региона, где, к сожалению, кровавые конфликты, коррумпированная система правления и ненависть между людьми зачастую затмевают мудрость любви и необходимость мирного сосуществования. Говорят, что демократические народы не воюют друг с другом. Надеюсь, однажды демократическое развитие региона исключит боевые действия, войны и риски ненависти. Армения уверенно идет по этому пути и безоговорочно выступает за мир, стабильность и примирение в регионе.
В этом году мы отметим семидесятую годовщину принятия Всеобщей декларации прав человека и Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказания за него. Это предоставляет нам еще одну возможность поразмыслить над тем, почему человечество до сих пор не защищено от дискриминации, нетерпимости, ксенофобии и других преступлений против человечества.
Жизнь и борьба Нельсона Манделы подсказывают нам, какие необходимы шаги и что можно сделать, так как он проповедовал, что никто не рождается с ненавистью к другому, и если люди способны научиться ненавидеть, значит, их можно научить и любить друг друга», - заключил Пашинян.