Մասնագետների պակասն ու բժշկության անհասանելիությունը Վայոց ձորի կանանց համար
Ես չեմ սիրում, որ աբորտ են անում, դե դեմ եմ։ Ինձ աբորտից ընդամենը 1000/2000 դրամ փող ա մնում, իսկ ամեն ծննդաբերությունից հետո 15000 դնում եմ գրպանս։ (Վայոց ձոր, 2018)
Վայոց ձորի կանայք ծննդաբերում եմ կա՛մ Երևանում, կա՛մ մարզին համեմատաբար մոտ գտնվող Մասիս քաղաքի հիվանդանոցում։ Հիմնականում այն կանայք, ովքեր ֆինանսական խնդիրներ ունեն, ստիպված Եղեգնաձորում կամ Վայքում են երեխա ունենում։ Մարզի ամենակարևոր խնդիրներից է հիվանդանոցների և լավ մասնագետների սակավությունը։ Այս տարվա սեպտեմբերի 17-ից 21-ը «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը քայլարշավ է կատարել Վայոց ձորի մարզի մի շարք համայնքներում։ Այսօր «Հոդված 3» ակումբում նրանք ներկայացրել են իրենց քայլարշավի ընդհանուր տպավորությունները։
Մարզում ընդամենը 2 հիվանդանոց և 1 առողջական կենտրոն է գործում։ Ոչ բոլոր գյուղական համայնքներում կան բուժկետեր։ Դրանցից միայն Եղեգնաձորի և Վայքի հիվանդանոցում են ծննդօգնություն իրականացնում։ Հեռավոր գյուղերի կանայք շատ հաճախ չեն կարողանում հասնել մարզկենտրոն և հենց տանը կամ ավտոմեքենաների մեջ են ծննդաբերում, ինչը հետագայում կարող է բարդությունների պատճառ դառնալ։
Կազմակերպության ներկայացուցիչ Անուշ Պողոսյանը նշել է, որ տեղի բժիշկների, կանանց հետ զրուցելու ընթացքում արձանագրել են, որ կանանց շրջանում շատ է տարածված արգանդի միոման․ «Կանայք պատմում են, որ իրենց մարզում արգանդի միոմայի վիրահատություն կատարվում է, սակայն ամբողջությամբ հեռացվում են վերարտադրողական օրգանները։ Իսկ Երևանում, օրինակ, համապատասխան մասնագետներ կան, որոնք ոչ թե ամբողջությամբ են հեռացնում, այլ միայն հիվանդ հատվածը։ Այդ վիրահատությունը Երևանում արժե 600 հազար դրամ, որը բավական մեծ գումար է։ Դրա համար մարզաբնակ կանայք գերադասում են ավելի էժան վիրահատություն անել, վճարել 200 հազար դրամ, բայց արդյունքում կանայք 30-40 տարեկանում արդեն կորցնում են իրենց վերարտադրողական օրգանները»։
Քայլարշավի ընթացքում արձանագրել են նաև, որ մարդիկ շատ քիչ են դիմում հակաբեղմնավորիչ միջոցների օգնությանը։ Հիմնական հակաբեղմնավորիչ միջոցն ընդհատված սեռական հարաբերությունն է, որը, սակայն, հուսալի տարբերակ չէ։ Քանի որ ոչ բոլոր համայնքներում կան դեղատներ, մարդիկ չեն կարողանում պահպանակներ գնել։ Պողոսյանի խոսքով՝ չնայած միջազգային ինչ-որ ծրագրերի շրջանակներում բուժկետներին պահպանակներ են բաժանվել, սակայն էլի ոչ բոլորն են կարողանում գնալ և անվճար ստանալ դրանք, քանի որ գաղտնիությունը հիմնականում չի պահպանվում։
Օրինակ, գյուղերից մեկում պատմել են, ինչպես են քմծիծաղով ասում՝ «էս ինչը շատ է պահպանակ վերցնում, դրա կարիքն ունի»։
Մարզում հղիության արհեստական ընդհատումները հիմնականում կատարվում են վիրահատական և ոչ դեղորայքային մեթոդներով, քանի որ համապատասխան դեղորայքներ չկան։ Ի տարբերություն այլ մարզերի՝ Վայոց ձորում կարծես թե սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումները քիչ են։ Ուշագրավ է, որ, ըստ տեղի բնակիչների, արհետսական ընդհատման դեպքերը քիչ են նաև այն պատճառով, որ շատ տարածված է չբերությունը։ Այսինքն, ինչ սեռի երեխա էլ լինում է, մարդիկ որոշում են ունենալ։
Քայլարշավի մասնակիցներից Աննա Հովհաննիսյանը նշել է, որ մարզի երեք գյուղերում՝ Ռինդում, Չիվայում և Արփիում հատկապես մեծ է քաղցկեղով հիվանդների թիվը։ Միայն վերջին մեկ տարվա ընթացքում Արփիում քաղցկեղից մահացել է մոտ 20 մարդ։ Կազմակերպության ներկայացուցիչները Բնապահպանության և Առողջապահության նախարարությունների ուշադրությունն են հրավիրել խնդրի վրա։ Քաղցկեղի բարձր տարածվածության հետ կապված՝ տեղացիներն ունեն իրենց տարբերակը․ ըստ նրանց՝ դա կապված է ջրի որակի հետ։
2017 թվականին «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն»-ը քայլարշավ էր իրականացրել նաև Գեղարքունիքի մարզում։ Հետազոտողները փաստում են, որ ի տարբերություն այդ մարզի՝ Վայոց ձորի մարզում կանանց նկատմամբ տղամարդկանց վերաբերմունքն ավելի լավ է։
Մասնավորապես, եթե Գեղարքունիքում կարելի է տեսնել, որ կինը դաշտում մենակ ծանր աշխատանք է անում, ապա Վայոց ձորում գյուղատնտեսական աշխատանքները կանանց և տղամարդկանց միջև հավասար են բաշխված։
Վայոց ձորի մարզում կանանց կրթության խնդիրը, ի տարբերություն Գեղարքունիքի, կարևորվում է։ Եթե այնտեղ կարող են կնոջը արգելել, որ մենակ գնա Երևան, ապրի, սովորի, ապա Վայոց ձորում կանանց խրախուսում են կրթություն ստանալ։ Չնայած կանայք կրթություն են ստանում, սակայն հիմնականում այդպես էլ չեն վերադառնում գյուղեր, քանի որ այնտեղ աշխատատեղեր կամ այլ զբաղմունք չկա։
Մարզում ավելի քիչ են նաև ընտանեկան բռնության դեպքերը, վաղ ամուսնությունները։ Սակայն շատ հաճախ ամոթի անվան տակ շատ բաների մասին կանայք ուղղակի լռում են։
Ստեղ ամեն մի բառի կողքին ամոթը կպցնում են՝ ամոթ ա մի հագի, ամոթ ա մի արա, ամոթ ա մի խոսա․․․ (Վայոց ձոր, Շատին, 2018)

Нехватка специалистов и недоступность медицины для женщин Вайоцдзорской области Армении
Не люблю, когда делают аборт. С аборта мне перепадает только 1000-2000 драмов, а с каждого рождения мне в карман кладут 15 000 (область Вайоц дзор, Армения, 2018).
Вайоцдзорские женщины рожают либо в Ереване, либо в расположенной сравнительно близко к области больнице города Масис. В основном женщины, имеющие финансовые проблемы, вынуждены рожать в Ехегнадзоре или Вайке. В числе основных проблем области — нехватка больниц и хороших специалистов. 17-21 сентября общественная организация Женский ресурсный центр провела шествие по ряду общин области и в четверг, 27 сентября, рассказала о своих впечатлениях на пресс-конференции в Ереване.
В Вайоц дзоре действуют 2 больницы и 1 центр здоровья. Медпункты есть не во всех сельских общинах. Отделение акушерства действует только в больнице Ехегнадзора и Вайка. Женщинам из дальних сел зачастую не удается добраться до центра области: ребенок появляется на свет либо дома, либо в автомобиле, что впоследствии может стать причиной осложнения.
Представитель организации Ануш Погосян заявила, что из бесед с местными женщинами они узнали о распространенности миомы матки: «Женщины рассказывают, что операцию на матке у них проводят, правда, при этом полностью удаляются репродуктивные органы. К примеру, в Ереване есть соответствующие специалисты, которые удаляют только больной участок. В Ереване эта операция стоит 600 000 драмов (порядка $1250) — достаточно крупная сумма. Потому жители областей предпочитают делать более дешевую операцию, платить 200 000, но в результате в 30-40 лет женщины лишаются своих репродуктивных органов».
В ходе шествия по области организация зафиксировала низкий уровень использования контрацептивов. В качестве основного средства - прерывание полового акта, что, однако, нельзя назвать надежным вариантом. Аптеку можно найти не в каждой общине, поэтому проблематично и приобретение презервативов. И хотя, по словам Погосян, в рамках международных программ медпунктам были розданы презервативы, не все имеют возможность пойти и получить их бесплатно, так как тайна процесса в основном не сохраняется.
К примеру, в одном из сел рассказали, как можно услышать произнесенные с ухмылкой слова: «Такой-то человек берет много презервативов, ему они нужны».
По причине отсутствия медикаментов искусственное прерывание беременности в области Вайоц дзор в основном проводится хирургическим методом, а не медикаментозно. В отличие от других областей Армении, здесь количество абортов, обусловленных полом плода, меньше. Примечательно, что, по словам местных, таких случаев немного еще и потому, что слишком распространено бесплодие. То есть люди решают сохранить ребенка, вне зависимости от его пола.
Участница шествия Анна Ованисян говорит, что в трех селах области — Ринде, Чиве и Арпи — особенно велико число онкобольных. Только за последний год от рака в Арпи не стало 20 человек. Представители организации пытаются обратить на проблему внимание министерств экологии и здравоохранения. У местных свое объяснение широкому распространению онкологии: это связано с качеством воды.
В 2017-ом Женский ресурсный центр организовал схожую акцию в Гегаркуникской области. Исследователи констатируют, что по сравнению с Гегаркуником, отношение мужчин к женщинам в Вайоц дзоре лучше.
В частности, если в Гегаркуникской области можно увидеть женщину, которая одна выполняет тяжелую работу в поле, то здесь сельскохозяйственные работы между женщинами и мужчинами распределены равномерно.
То же самое и с вопросом образования. Если гегаркуникцы могут запретить женщине одной отправиться на учебу в столицу, то в Вайоц дзоре получение образования поощряется. И хоть женщины его получают, обратно они уже не возвращаются: в селах нет рабочих мест.
Реже встречаются и случаи домашнего насилия, а также ранние браки. Правда, местные признаются, что из стыда женщины о многом умалчивают.
Здесь к каждому слову прикрепляют «стыд»: стыдно, не надевай; стыдно, не делай; стыдно, не говори… (Вайоц дзор, Шатин, 2018)