Մասնագետների պակասն ու բժշկության անհասանելիությունը Վայոց ձորի կանանց համար
Ես չեմ սիրում, որ աբորտ են անում, դե դեմ եմ։ Ինձ աբորտից ընդամենը 1000/2000 դրամ փող ա մնում, իսկ ամեն ծննդաբերությունից հետո 15000 դնում եմ գրպանս։ (Վայոց ձոր, 2018)
Վայոց ձորի կանայք ծննդաբերում եմ կա՛մ Երևանում, կա՛մ մարզին համեմատաբար մոտ գտնվող Մասիս քաղաքի հիվանդանոցում։ Հիմնականում այն կանայք, ովքեր ֆինանսական խնդիրներ ունեն, ստիպված Եղեգնաձորում կամ Վայքում են երեխա ունենում։ Մարզի ամենակարևոր խնդիրներից է հիվանդանոցների և լավ մասնագետների սակավությունը։ Այս տարվա սեպտեմբերի 17-ից 21-ը «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը քայլարշավ է կատարել Վայոց ձորի մարզի մի շարք համայնքներում։ Այսօր «Հոդված 3» ակումբում նրանք ներկայացրել են իրենց քայլարշավի ընդհանուր տպավորությունները։
Մարզում ընդամենը 2 հիվանդանոց և 1 առողջական կենտրոն է գործում։ Ոչ բոլոր գյուղական համայնքներում կան բուժկետեր։ Դրանցից միայն Եղեգնաձորի և Վայքի հիվանդանոցում են ծննդօգնություն իրականացնում։ Հեռավոր գյուղերի կանայք շատ հաճախ չեն կարողանում հասնել մարզկենտրոն և հենց տանը կամ ավտոմեքենաների մեջ են ծննդաբերում, ինչը հետագայում կարող է բարդությունների պատճառ դառնալ։
Կազմակերպության ներկայացուցիչ Անուշ Պողոսյանը նշել է, որ տեղի բժիշկների, կանանց հետ զրուցելու ընթացքում արձանագրել են, որ կանանց շրջանում շատ է տարածված արգանդի միոման․ «Կանայք պատմում են, որ իրենց մարզում արգանդի միոմայի վիրահատություն կատարվում է, սակայն ամբողջությամբ հեռացվում են վերարտադրողական օրգանները։ Իսկ Երևանում, օրինակ, համապատասխան մասնագետներ կան, որոնք ոչ թե ամբողջությամբ են հեռացնում, այլ միայն հիվանդ հատվածը։ Այդ վիրահատությունը Երևանում արժե 600 հազար դրամ, որը բավական մեծ գումար է։ Դրա համար մարզաբնակ կանայք գերադասում են ավելի էժան վիրահատություն անել, վճարել 200 հազար դրամ, բայց արդյունքում կանայք 30-40 տարեկանում արդեն կորցնում են իրենց վերարտադրողական օրգանները»։
Քայլարշավի ընթացքում արձանագրել են նաև, որ մարդիկ շատ քիչ են դիմում հակաբեղմնավորիչ միջոցների օգնությանը։ Հիմնական հակաբեղմնավորիչ միջոցն ընդհատված սեռական հարաբերությունն է, որը, սակայն, հուսալի տարբերակ չէ։ Քանի որ ոչ բոլոր համայնքներում կան դեղատներ, մարդիկ չեն կարողանում պահպանակներ գնել։ Պողոսյանի խոսքով՝ չնայած միջազգային ինչ-որ ծրագրերի շրջանակներում բուժկետներին պահպանակներ են բաժանվել, սակայն էլի ոչ բոլորն են կարողանում գնալ և անվճար ստանալ դրանք, քանի որ գաղտնիությունը հիմնականում չի պահպանվում։
Օրինակ, գյուղերից մեկում պատմել են, ինչպես են քմծիծաղով ասում՝ «էս ինչը շատ է պահպանակ վերցնում, դրա կարիքն ունի»։
Մարզում հղիության արհեստական ընդհատումները հիմնականում կատարվում են վիրահատական և ոչ դեղորայքային մեթոդներով, քանի որ համապատասխան դեղորայքներ չկան։ Ի տարբերություն այլ մարզերի՝ Վայոց ձորում կարծես թե սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումները քիչ են։ Ուշագրավ է, որ, ըստ տեղի բնակիչների, արհետսական ընդհատման դեպքերը քիչ են նաև այն պատճառով, որ շատ տարածված է չբերությունը։ Այսինքն, ինչ սեռի երեխա էլ լինում է, մարդիկ որոշում են ունենալ։
Քայլարշավի մասնակիցներից Աննա Հովհաննիսյանը նշել է, որ մարզի երեք գյուղերում՝ Ռինդում, Չիվայում և Արփիում հատկապես մեծ է քաղցկեղով հիվանդների թիվը։ Միայն վերջին մեկ տարվա ընթացքում Արփիում քաղցկեղից մահացել է մոտ 20 մարդ։ Կազմակերպության ներկայացուցիչները Բնապահպանության և Առողջապահության նախարարությունների ուշադրությունն են հրավիրել խնդրի վրա։ Քաղցկեղի բարձր տարածվածության հետ կապված՝ տեղացիներն ունեն իրենց տարբերակը․ ըստ նրանց՝ դա կապված է ջրի որակի հետ։
2017 թվականին «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն»-ը քայլարշավ էր իրականացրել նաև Գեղարքունիքի մարզում։ Հետազոտողները փաստում են, որ ի տարբերություն այդ մարզի՝ Վայոց ձորի մարզում կանանց նկատմամբ տղամարդկանց վերաբերմունքն ավելի լավ է։
Մասնավորապես, եթե Գեղարքունիքում կարելի է տեսնել, որ կինը դաշտում մենակ ծանր աշխատանք է անում, ապա Վայոց ձորում գյուղատնտեսական աշխատանքները կանանց և տղամարդկանց միջև հավասար են բաշխված։
Վայոց ձորի մարզում կանանց կրթության խնդիրը, ի տարբերություն Գեղարքունիքի, կարևորվում է։ Եթե այնտեղ կարող են կնոջը արգելել, որ մենակ գնա Երևան, ապրի, սովորի, ապա Վայոց ձորում կանանց խրախուսում են կրթություն ստանալ։ Չնայած կանայք կրթություն են ստանում, սակայն հիմնականում այդպես էլ չեն վերադառնում գյուղեր, քանի որ այնտեղ աշխատատեղեր կամ այլ զբաղմունք չկա։
Մարզում ավելի քիչ են նաև ընտանեկան բռնության դեպքերը, վաղ ամուսնությունները։ Սակայն շատ հաճախ ամոթի անվան տակ շատ բաների մասին կանայք ուղղակի լռում են։
Ստեղ ամեն մի բառի կողքին ամոթը կպցնում են՝ ամոթ ա մի հագի, ամոթ ա մի արա, ամոթ ա մի խոսա․․․ (Վայոց ձոր, Շատին, 2018)

The women of Vayots Dzor marz deliver their babies either in Yerevan or the comparatively closer Masis town’s hospital. It is mostly financially challenged women who deliver in Yeghegnadzor or Vayk as a last resort. One of the most important issues of the marz is the lack of hospitals and good specialists. Women’s Resource Center NGO was on a women’s march from September 17 to 21 in several communities of Vayots Dzor Marz. WRC was presenting their general impressions from the campaign in the marz at “Article 3” club.
Only 2 hospitals and 1 health center operate in the marz. Not all rural communities are equipped with ambulatories (health points). Only Yeghegnadzor and Vayk hospitals provide obstetric services. Women from remote villages are often unable to reach the center of the marz and deliver at home or on the way to the hospital, in the car, which often may lead to serious health complications.
Anoush Poghosyan of WRC states that in their conversations with the local doctors and women, they found out that uterine myomas are the most common health issue women face. “The women were complaining that the surgeries for uterine myomas conducted in the hospitals of the marz imply complete removal of the reproductive organs. While in Yerevan, there are specialists who only remove the fibroid parts. In Yerevan, this surgery costs 600.000 drams, a huge amount for us. That’s why women who live in the marz prefer the cheaper surgery in the marz hospital, amounting to 200.000 drams, however women aged 30-40 are deprived of their reproductive organs as a result.”
The women’s march also revealed that people mostly do not resort to contraceptives. The main contraceptive method is interruption of the penetrative sexual act, which is known to be an unreliable means against conception. Since not all rural communities have drugstores, people are unable to buy condoms. Poghosyan states that despite the fact that all the ambulatories were supplied with condoms in the framework of some international aid projects, not everyone is able to receive them for free, because the pharmacies do not maintain principles of confidentiality.
For example, in the one of the villages they were told how ridiculing rumors spread that “this and this person is consuming a lot of condoms, probably badly needs them.”
Abortions in the marz are normally conducted surgically and not through medications, as there is a lack of respective medicines. Unlike the other marzes, it seems boy-preferring abortions are not so widespread. It is noteworthy that the locals report few abortions due to the fact that there is a widespread infertility. In other words, whatever the sex of the fetus, people decide to bring give birth to them.
Anna Hovhannisyan, another WRC participant of the women’s march mentions that in three of the Vayots Dzor villages, Rind, Chiva and Arpi, the number of people suffering from cancer is exceptionally high. Only in the past year, 20 people were reported to have passed away of cancer in Arpi village. WRC have drawn the attention of the Ministries of Nature Protection and Health on this issue. The locals have their own explanation for the high morbidity of cancer, that being the quality of their drinking water.
WRC carried out a similar campaign in Gegharkunik Marz  in 2017. Researchers of the organization state that unlike Gegharkunik marz, the attitude of men towards women is better in Vayots Dzor. While in Gegharkunik one would see women doing hard labor in agricultural fields, in Vayots Dzor this kind of labor is equally distributed between men and women.
Another distinction is the value of education for women that is more prioritized in Vayots Dzor marz. While in Gegharkunik women may be barred from going to Yerevan to receive higher education as if she is not allowed to live there alone, adults encourage the higher education of girls in Vayots Dzor. Despite receiving education, women do not go back to the villages due to lack of jobs or other types of occupation there.
Low incidence of domestic violence and early marriage is reported for this marz. However, women are forced to remain silent on many issues due to shame.
“Here the word ‘shame’ is attached to every single context: ‘it’s a shame, don’t wear that; it’s a shame, don’t do that; it’s a shame, don’t speak…” (Vayots Dzor, Shatin,  2018).