Ռոբերտ Քոչարյանին կկալանավորեն
Վերաքննիչ դատարանը սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանքը։ Դեկտեմբերի 7-ին կայացած նիստին Քոչարյանը ներկա չի եղել։ Փաստաբանների խոսքով՝ նա չի փախչելու և ինքնուրույն է ներկայանալու։
Փաստաբան Հայկ Ալումյանն այս որոշումն աննախադեպ անվանեց․ «Իրավաբանական ոլորտի խախտումներով ինձ համար աննախադեպ որոշում էր։ Ոլորտի համար ակնհայտ էր, որ ճնշումների ազդեցության տակ էր կայացվել»։ Պարզաբանելով, թե ինչ ճնշումների մասին է խոսքը, նա ասաց, որ ճնշումն այն է, «ինչ լսել և տեսել ենք հեռուստացույցով և համացանցում»։
Փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը տեղեկացրեց, որ կալանքի ժամկետը դեռ որոշված չէ։ Նման որոշումը նա կապում է «նախընտրական թոհուբոհով»․ «Վաղը լռության օր է, հարկավոր է ամեն ինչ էսօր հրամցնել հասարակությանը, որ Քոչարյանը կալանավորված է, քվեարկեք թիվ 4-ի օգտին։ Ես չեմ կասկածում, որ շատ-շատերը կքվեարկեն թիվ 4-ի օգտին, ես՝ ոչ»։ Նշենք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ցուցակներում 4 համարը Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած «Իմ քայլը» դաշինքն է։

Роберта Кочаряна арестуют
Ереванский Апелляционный суд избрал арест в качестве меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, обвиняемого в свержении конституционного строя. На заседании 7 декабря Кочарян не явился. По мнению адвокатов, он не намерен бежать и «явится самостоятельно».
Адвокат Айк Алумян назвал решение беспрецедентным: «Это для меня беспрецедентное решение с точки зрения нарушений в юридической сфере. Очевидно, что решение принято под давлением». Поясняя, о каком давлении идет речь, он сказал: «Давление — это то, что мы слышали и видели по ТВ и в интернете».
Другой адвокат Кочаряна, Рубен Саакян, сообщил, что срок ареста еще не установлен. Сегодняшнее решение он связывает с «предвыборной суматохой». «Завтра — день тишины, необходимо все преподнести обществу сегодня, что Кочарян арестован, голосуйте за номер 4. Я не сомневаюсь, что очень многие проголосуют за четвертый номер, но не я». В списках к внеочередным парламентским выборам, намеченным на 9 декабря, под четвертым номером — блок «Мой шаг» и.о. премьера Никола Пашиняна.