Ռոբերտ Քոչարյանին կկալանավորեն
Վերաքննիչ դատարանը սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանքը։ Դեկտեմբերի 7-ին կայացած նիստին Քոչարյանը ներկա չի եղել։ Փաստաբանների խոսքով՝ նա չի փախչելու և ինքնուրույն է ներկայանալու։
Փաստաբան Հայկ Ալումյանն այս որոշումն աննախադեպ անվանեց․ «Իրավաբանական ոլորտի խախտումներով ինձ համար աննախադեպ որոշում էր։ Ոլորտի համար ակնհայտ էր, որ ճնշումների ազդեցության տակ էր կայացվել»։ Պարզաբանելով, թե ինչ ճնշումների մասին է խոսքը, նա ասաց, որ ճնշումն այն է, «ինչ լսել և տեսել ենք հեռուստացույցով և համացանցում»։
Փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը տեղեկացրեց, որ կալանքի ժամկետը դեռ որոշված չէ։ Նման որոշումը նա կապում է «նախընտրական թոհուբոհով»․ «Վաղը լռության օր է, հարկավոր է ամեն ինչ էսօր հրամցնել հասարակությանը, որ Քոչարյանը կալանավորված է, քվեարկեք թիվ 4-ի օգտին։ Ես չեմ կասկածում, որ շատ-շատերը կքվեարկեն թիվ 4-ի օգտին, ես՝ ոչ»։ Նշենք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ցուցակներում 4 համարը Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած «Իմ քայլը» դաշինքն է։

Robert Kocharyan to Be Arrested
The Court of Appeals has announced arrest as a means of restraint against Robert Kocharyan, second president of Armenia charged over violating the constitutional order. Kocharyan was not present at the hearing on December 7. According to his attorneys, he will not try to escape and will turn himself in.
Attorney Hayk Aloumyan declared the court decision unprecedented. "From the perspective of legal violations, this was unprecedented for me. For our legal community, it is evident that the decision was made under pressure." To the question to clarify the kind of pressures he had in mind, Aloumyan said, "What we have heard and seen on TV and in the Internet."
Attorney Ruben Sahakyan said that the term of the arrest is not specified yet. He links the court decision "with pre-electoral furore. Tomorrow is the silence day and they need to feed the society with the news that Kocharyan is arrested, go ahead and vote for N 4. I have no doubts that many will do so, but not myself."  "My Step" party coalition is N 4 in the electoral lists of the early parliamentary elections of December 9.