Կառավարությունը ճնշում է Ջերմուկի ավագանուն
Ջերմուկ համայնքի ավագանին արտահերթ նիստին մերժել է Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության և Վայոց ձորի մարզպետարանի առաջարկը՝ քննության առնելով վերացնել կամ փոփոխել Ջերմուկ համայնքի ավագանու դեկտեմբերի 18-ին ընդունած որոշումը։
Ջերմուկի ավագանին հավանություն էր տվել համայնքի բնակիչների 3000 ստորագրություններով հանրագիրը՝ Ջերմուկում մետաղական հանքարդյունաբերությունն արգելելու և համայնքն էկո-տնտեսական տարածք հայտարարելու կապակցությամբ:
Հայկական բնապահպանական ճակատն արձանագրում է, որ դա կառավարական մակարդակով ճնշում է Ջերմուկի ավագանու վրա։
«ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի հանձնարարականը Վայոց Ձորի մարզպետ Տ.Սարգսյանին․ խնդրում եմ քննության առնել, առաջարկել Ջերմուկ համայնքի ավագանուն՝ վերացնել կամ փոփոխել վերջինիս կողմից 2018 թվականի դեկտեմբերի 18-ին ընդունված N 88-Ա որոշումը, և արդյունքների մասին հայտնել՝ ղեկավարվելով «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 98-րդ հոդվածի դրույթներով:
Վայոց Ձորի մարզպետի գրությունը Ջերմուկի համայնքապետ Վ. Հովհաննիսյանին․ ի կատարումն ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի 24.01.2019 թվականի թիվ 01/16.1/436-19 հանձնարարականի պահանջների՝ ղեկավարվելով «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 98-րդ հոդվածի դրույթներով, առաջարկում եմ ձեռնարկել միջոցներ Ջերմուկի համայնքի ավագանու 2018 թվականի դեկտեմբերի 18-ին ընդունված N 88-Ա որոշումը վերացնելու կամ փոփոխելու ուղղությամբ», -նշված է հանձնարարականի մեջ։

Government Pressures Jermuk Municipal Council
Jermuk community's municipal council has rejected the recommendation of the Ministry of Territorial Administration and the Marzpetaran of Vayots Dzor to examine and annul or alter the decision adopted by the Municipal Council on December 18.
By this decision, Jermuk Municipal Council approved the petition signed by 3000 community members to ban metal mining in Jermuk and to declare the community an ecologically clean economic territory.
Armenian Environment Front states that this is a government-level pressure on the Municipal Council of Jermuk.
The recommendation of Minister of Territorial Administration to Marzpet of Vayots Dzor, T. Sargsyan reads:
"Please examine and propose to the municipal council of Jermuk to annul or change their decision N 88-A of December 18 and to report on the results in accordance with the Law on Self-Governance, Article 98."
Vayots Dzor Marzpet's letter to Mayor of Jermuk, V. Hovhannisyan.
"In implementation of the Recommendation N 01/16.1/436-19 of the Minister of Territorial Administration and Development of 24.01.2019 and guided by the provisions of Article 98 of the Law on Self-Governance, I propose to take measures to annul or alter decision N 88-A of Jermuk Municipal Council adopted on December 18, 2018."