Հայաստանը՝ կրակի մեջ
Վայոց ձորի մարզի Գոմք գյուղում հրդեհաշիջման աշխատանքներն այսօր կրկին վերսկսվել են, հայտնում է Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը (ԱԻՆ)։ Այրվում է մոտ 40 հա խոտածածկույթ:
Հրդեհը, ըստ ԱԻՆ-ի, բռնկվել է օգոստոսի 25-ին՝ Գոմք գյուղի «Դարաքյանդ» կոչվող տարածքում։ Հրդեհաշիջման աշխատանքները՝ ռելիեֆի բարդության և մթության պատճառով, ընթացել են դադարներով։ Հրդեհը շարունակվում է տարածվել։
ԱԻՆ֊ի փոխանցմամբ, այսօր վերջապես մարվել է Կոտայքի մարզի Արայի լեռան ստորոտում օգոստոսի 20-ին բռնկված հրդեհը: Հրդեհի մակերեսը վերոնշյալ տարածքում կազմել է մոտ 150 հա:
Նույն օրերին Կոտայքի մարզում այրվել է մոտ 1300 հա, իսկ Արագածոտնի մարզում՝ 500 հա խոտածածկույթ::
Երեկ՝ օգոստոսի 26֊ին, հրդեհներ են բռնկվել նաև Սյունիքի մարզի Ծավ գյուղի սկզբնամասում և Շիկահողից դեպի Մեղրի տանող ճանապարհին հարակից անտառներում։ Վերջինի մասին ահազանգել է ֆեյսբուքյան «SOS» էջը։ Շիկահող գյուղի հարակից տարածքում, ըստ ԱԻՆ֊ի քիչ առաջ տարածած հայտարարության, հրդեաշիջման աշխատանքները շարունակվում են, հրդեհը չի դեռևս չի մարվել։
Ամբողջությամբ մեկուսացվել է նաև օգոստոսի 23-ին Արարատի մարզի Խոսրովի անտառ պետական արգելոց տանող ճանապարհին՝ «Մեղրաքար» կոչվող հատվածում, բռնկված հրդեհը, որի արդյունքում այրվել է նվազագույնը 17 հա բուսածածկ տարածք:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը ավելի վաղ հաղորդագրություն էր տարածել՝ ամփոփելով օգոստոսի 19֊25֊ը ժամանակահատվածում արձանագրված ահազանգերը։ Ըստ ԱԻՆ֊ի, նշված ժամանակահատվածում գրանցվել է հրդեհների 591, իսկ օգոստոսի 12-18-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ 414 դեպք։
Հրդեհների պատճառով վերջին երկու շաբաթների ընթացքում զոհվել է մեկ քաղաքացի, տուժել՝ 13։
Epress.am- հարցմանն ի պատասխան, ԱԻՆ֊ը հայտնել է, որ վերջին երկու շաբաթների հրդեհների հետևանքով այրված տարածքների ընդհանուր մակերեսը կազմում է 3687․6 հեկտար։ 641․1 հեկտար այրվել է օգոստոսի 12֊18֊ը և 3046․5 հեկտար՝ օգոստոսի 19֊25֊ը ժամանակահատվածում։
Պատճառները, ըստ ԱԻՆ֊ի պատասխանի, հիմնականում մարդածին են․ նախնական տվյալների համաձայն, հրդեհները բռնկվել են մարդկային գործոնի պատճառով, կայծակների հետևանքով բռնկված հրդեհներ չեն եղել։ Ջերմաստիճանի բարձրացումն ինքնին հրդեհի աղբյուր չէ, այլ՝ նպաստող գործոն։

The Ministry of Emergency Situations reports that firefighting operations have resumed in Gomk village of Vayots Dzor, where around 40ha of grasslands are on fire.
The fire broke on August 25 in Gomk's Daraqyand area. Firefighting was interrupted several times due to the complexity of the terrain and darkness. The flames continue expanding.
The Ministry of Emergency Situations reports that the fire of August 20th on the slopes of Ara Mountain in Kotayk marz has finally been put down. Here, around 150ha of land has been on fire.
A few other fires broke out on August 26th at the start of Tsav Village and Shikahogh forests. Here, the fire has not yet been extinguished.
The fire on the road to Khosrov forest state reserve in an area called "Meghraqar" has been put down. The flames had taken up 17 ha of land with vegetation.
The Ministry of Emergency Situations reports a statistics that between August 19 and 25, 591 cases of fires were reported, while between August 12 and 18 – 414 cases.
The fires of the last 2 weeks have resulted in 1 casualty, with 13 individuals injured.
In response to Epress.am, the Ministry of Emergency Situations stated that in the past 2 weeks over 3500 ha of land were on fire.
The reasons of these fires, as reported by the Ministry, are manmade. No fires were recorded by thunders, while increase of temperature is not a source of fire in itself, however a favorable factor.