Լավրովն էլ գիտի՝ ով է Ղարաբաղը դուրս մղել բանակցություններից
«Բոլորի համար հասկանալի է, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովորդի, բնակչության համաձայնության որևէ պայմանավորվածություն հնարավոր չի լինի ձևակերպել: Հայաստանը պարզապես այն չի ստորագրի: Մենք ելնում ենք սրանից: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի մասին՝ ցանկանում եմ նշել այն, ինչ այսօր մեր հանդիպմանը ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հիշեցրեց իր հրապարակային հայտարարությունը, թե եզրափակիչ պայմանավորվածությունները պետք է հաշվի առնեն և՛ Հայաստանի, և՛ Ղարաբաղի, և՛ Ադրբեջանի շահերը: Դժվար է վիճել այս մոտեցման հետ», - պատասխանելով հարցին՝ ինչպե՞ս է Մոսկվան վերաբերում Լեռնային Ղարաբաղը բանակցությունների սեղան վերադարձնելու մասին Երևանի առաջարկին, հայտարարեց Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
« բանակցությունների մասնակիցների կազմը պետք է համաձայնեցնեն ու սահմանեն իրենք՝ բանակցությունների կողմերը: Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ տարվող քննարկումների, հետագայում՝ բանակցությունների վաղ շրջանում, երբ դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները, Լեռնային Ղարաբաղը համապատասխան պայմանավորվածությունների ու բանակցությունների մասնակից էր, որոնք հաջորդեցին կրակի դադարեցմանը: Ինչ-որ մի փուլում Հայաստանի ղեկավարությունը, նախկին նախագահներից մեկը որոշում կայացրեց, որ Ղարաբաղի շահերը կներկայացնի Երևանը», - լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Լավրովը։ Խոսքը ԼՂՀ և Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին է, ում շնորհիվ Ղարաբաղը դուրս մղվեց բանակցությունների սեղանից։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 10-ից պաշտոնական այցով Հայաստանում է գտնվում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Այցի շրջանակներում Ռուսաստանի արտգործնախարարը դռնփակ հանդիպումներ է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ։ Սերգեյ Լավրովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը այսօր ընդունել է նաև արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: Կեսօրից քիչ անց՝ բանակցություններից հետո, Լավրովն ու Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդես եկան համատեղ մամուլի ասուլիսով։

И Лаврову известно, кто вытеснил Карабах из переговоров
«Всем понятно, что без согласия народа, населения Нагорного Карабаха невозможно будет сформулировать какую-либо договоренность. Армения просто не подпишет ее. Мы исходим из этого. Говоря о Нагорном Карабахе, хочу отметить то, что сказал сегодня на нашей встрече Никол Пашинян. Он упомянул о своем публичном заявлении, которое гласило, что итоговые договоренности должны учитывать интересы и Армении, и Карабаха, и Азербайджана. С этим трудно спорить», - заявил в понедельник, 11 ноября, глава МИД РФ Сергей Лавров, отвечая на вопрос об отношении Москвы к предложению Еревана о возвращении Карабаха за стол переговоров.
«Согласовывать и определять состав участников переговоров должны сами стороны. На раннем этапе консультаций и последующих переговоров по нагорно-карабахскому урегулированию, когда останавливались боевые действия, Нагорный Карабах был участником соответствующих договоренностей и соответствующих переговоров, которые после прекращения огня начались. На каком-то этапе руководство Армении, один из предыдущих президентов принял решение, что интересы Карабаха будет представлять Ереван. И в любом случае мы, как участники группы сопредседателей можем, продвигая этот процесс, только добиваться того, чтобы он шел в русле общего согласия.
Всем понятно, что без согласия народа Нагорного Карабаха, населения Нагорного Карабаха никаких договоренностей оформить будет невозможно. Армения просто их не подпишет. Вот из этого мы исходим. Но я хочу отметить, говоря о Нагорном Карабахе, то, что сказал сегодня на нашей встрече Никол Владимирович Пашинян, он упомянул о своем публичном заявлении, которое гласило, что итоговые договоренности должны учитывать интересы и Армении, и Карабаха, и Азербайджана. С этим трудно спорить», - заявил Лавров. Речь о бывшем президенте Карабаха и Армении Роберте Кочаряне, благодаря которому Карабах был вытеснен из переговорного процесса.
Лавров прибыл в Армению с официальным визитом 10 ноября. В рамках визита он провел закрытые встречи с премьер-министром Николом Пашиняном и президентом Арменом Саргсяном. Сегодня российскую делегацию принял глава МИД Армении Зограб Мнацаканян. После переговоров состоялась их совместная пресс-конференция.