Ադրբեջանը 62 հազար եվրո կվճարի գերեվարված հայաստանցուն սպանելու համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ճանաչել է 2010-ին ադրբեջանական գերության մեջ մահացած՝ Գեղարքունիքի Թթուջուր գյուղի բնակիչ 20-ամյա Մանվել Սարիբեկյանի խախտված իրավունքները, և պարտավորեցրել Ադրբեջանին 3-ամսյա ժամկետում Սարիբեկյանների ընտանիքին վճարել 62.000 եվրո փոխհատուցում՝ ոչ նյութական վնասի և դատական ծախսերի համար:
«Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով դատարանը որոշել է, որ Ադրբեջանը խախտել է Կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգումների արգելք) հոդվածները․ Սարիբեկյանը մահացել է Ադրբեջանում՝ բռնության հետևանքով։ Ադրբեջանական կողմի պնդումները, թե Սարիբեկյանը ինքնասպան է եղել (կախվել է), դատարանը ընդունելի չի համարել։
20-ամյա Մանվել Սարիբեկյանը գերեվարվել էր 2010 թվականի սեպտեմբերին։ Ըստ հարազատների՝ նա մոլորվել է մառախուղի պատճառով և սխալմամբ հատել սահմանը: Ադրբեջանական կողմը նրան գրեթե անմիջապես որակել է դիվերսանտ․ ձերբակալումից քիչ անց ANS հետուստաընկերությունը ռեպորտաժ էր ցուցադրել, որում Մանվել Սարիբեկյանը «խոստովանում է», որ Ադրբեջանի տարածքում դիվերսիոն գործունեության համար հատուկ պատրաստություն է անցել:
Սարիբեկյանը մահացել է 2010 թվականի հոկտեմբերին՝ Բաքվի ռազմական ոստիկանությունում։ Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են, որ նա կախվել է:
Հայաստանում արված դիակի փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ նրա վզին, գլխին և մարմնի այլ հատվածներում եղել են բազմաթիվ բռնության հետքեր: Ադրբեջանում իրականացված հետաքննությունը դրանք չի գտել, փոխարենը փաստել է՝  ձերբակալության ընթացքում Սարիբեկյանը բռնության չի ենթարկվել, ինքնասպան է եղել խցում։

Azerbaijan to Pay 62.000 EUR to the Family of Armenian Citizen Taken Hostage and Killed in Azerbaijan
The European Court for Human Rights has recognized the violation of the 20-year-old Manvel Saribekyan's rights, a resident of Ttujur village of Gegharkunik marz who died while in hostage in 2010 in Azerbaijan. The Court has obliged Azerbaijan to pay the Saribekyan family 62.000 EUR within 3 months for non-material damages and legal costs.
In "Saribekyan and Balyan vs. Azerbaijan" case, the Court established that Azerbaijan violated the Convention's 2nd (Right to Life) and 3rd (Being Free from Toruture) articles. It was established that Saribekyan died in Azerbaijan as a result of violence. The allegations of Azerbaijan that Saribekyan had committed a suicide (by hanging himself), was found unestablished by the Court.
20-year-old Manvel Saribekyan was taken hostage in September 2010. According to relatives, he lost his way due to fog and erroneously crossed the border. The Azerbaijanian side immediately called him a saboteur and shortly after being arrested, Saribekyan was shot in a news report on ANS TV channel, where he "confessed" that he had undergone special training to carry out military sabotage in Azerbaijan.
Saribekyan died in October 2010 in Baku's Military Police. The Azerbaijani authorities declared that he had hanged himself.
The forensic examination of the body transferred to Armenia indicated many signs of violence around his neck, head and other parts of the body. The investigation conducted in Azerbaijan had found no such traces, instead, it stated that during his arrest Saribekyan was not abused and committed a suicide in his prison cell.