Ադրբեջանը 62 հազար եվրո կվճարի գերեվարված հայաստանցուն սպանելու համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ճանաչել է 2010-ին ադրբեջանական գերության մեջ մահացած՝ Գեղարքունիքի Թթուջուր գյուղի բնակիչ 20-ամյա Մանվել Սարիբեկյանի խախտված իրավունքները, և պարտավորեցրել Ադրբեջանին 3-ամսյա ժամկետում Սարիբեկյանների ընտանիքին վճարել 62.000 եվրո փոխհատուցում՝ ոչ նյութական վնասի և դատական ծախսերի համար:
«Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով դատարանը որոշել է, որ Ադրբեջանը խախտել է Կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգումների արգելք) հոդվածները․ Սարիբեկյանը մահացել է Ադրբեջանում՝ բռնության հետևանքով։ Ադրբեջանական կողմի պնդումները, թե Սարիբեկյանը ինքնասպան է եղել (կախվել է), դատարանը ընդունելի չի համարել։
20-ամյա Մանվել Սարիբեկյանը գերեվարվել էր 2010 թվականի սեպտեմբերին։ Ըստ հարազատների՝ նա մոլորվել է մառախուղի պատճառով և սխալմամբ հատել սահմանը: Ադրբեջանական կողմը նրան գրեթե անմիջապես որակել է դիվերսանտ․ ձերբակալումից քիչ անց ANS հետուստաընկերությունը ռեպորտաժ էր ցուցադրել, որում Մանվել Սարիբեկյանը «խոստովանում է», որ Ադրբեջանի տարածքում դիվերսիոն գործունեության համար հատուկ պատրաստություն է անցել:
Սարիբեկյանը մահացել է 2010 թվականի հոկտեմբերին՝ Բաքվի ռազմական ոստիկանությունում։ Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են, որ նա կախվել է:
Հայաստանում արված դիակի փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ նրա վզին, գլխին և մարմնի այլ հատվածներում եղել են բազմաթիվ բռնության հետքեր: Ադրբեջանում իրականացված հետաքննությունը դրանք չի գտել, փոխարենը փաստել է՝  ձերբակալության ընթացքում Սարիբեկյանը բռնության չի ենթարկվել, ինքնասպան է եղել խցում։

Евросуд по правам человека признал нарушенные права погибшего в 2010 году в азербайджанском плену уроженца села Тту джур Гегаркуникской области Армении Манвела Сарибекяна, и обязал Азербайджан в течение трех месяцев выплатить его семье компенсацию в размере 62 000 евро за нематериальный ущерб и судебные расходы.
В рамках дела «Сарибекян и Балян против Азербайджана» ЕСПЧ постановил, что по факту смерти Манвела Сарибекяна была нарушена статья 2 (Право на жизнь) и статья 3 (Запрещение пыток) Конвенции о защите прав человека и основных свобод.
Сарибекян попал в плен 11 сентября 2010 года. По словам родных, он отвел на пастбище крупный рогатый скот, заблудившись из-за тумана, оказался на армяно-азербайджанской границе и был взят в плен.
Азербайджанская сторона практически сразу назвала его диверсантом: через некоторое время после ареста телекомпания ANS подготовила репортаж, в котором Манвел Сарибекян «признается», что прошел спецподготовку для диверсионной деятельности на территории соседнего государства.
Он скончался в октябре 2010 года в Военной полиции Баку. Власти Азербайджана заявили, что молодой человек повесился.
Проведенная в Армении судебно-медицинская экспертиза трупа обнаружила множество следов насилия. Проведенное в Азербайджане следствие их не установило. Вместо этого говорилось, что за время пребывания под арестом Сарибекян не подвергался насилию и повесился в камере.