Նախկին քաղաքապետերը գերշահագործում են վարորդներին հանուն «մինիմալ աշխատավարձի»
Գազի գինը բարձրացել է մոտ 2500 դրամով․ նախկին 7000-7500-ից դառնալով մոտ 10 հազար։ 1500 դրամով բարձրացել է պլանը։ Վարորդները օրական ստիպված են մուծել մոտ 27 հազար դրամ։ Ասում են՝ 12 ժամ աշխատելուց հետո տուն են վերադառնում դատարկ գրպաններով։
Նրանք կառավարությունից և Երևանի քաղաքապետարանից պահանջում էին արձագանքել խնդրին և բանակցել գծատերերի հետ․ կա՛մ գազի գինն իջեցնել, կա՛մ էլ տնօրինությանն ասել, որ պլանը չբարձրացնեն։
Տնօրինությունից` «Երևանի ՄՈՒԱՏ» ՓԲԸ-ից փորձեցինք ճտել՝ ինչո՞վ է պայմանավորված որոշումը։
Պարզվեց՝ նվազագույն աշխատավարձի բարձրացմամբ։
«Հիշո՞ւմ եք՝ կառավարությունը մարդկանց մինիմալ աշխատավարձերը բարձրացրեց։ Ընկերությունը բարձրացնում է պլանը, որպեսզի բարձրացնի աշխատողների մինիմալ աշխատավարձը՝ ժամավճարը։ Կառավարության որոշմամբ, մինիմալ ժամավճարը պետք է բարձրացվի, չէ՞։ Այսինքն մենք էլ պետք է բարձրացնենք վարորդների պլանը, չէ՞», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասաց ընկերության շահագործման բաժնի պետ Հայկ Սարգսյանը։
Գծատերերը, փաստացի, աշխատողների նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնելու իրենց իրավական պարտականությունը որոշել են բարդել հենց աշխատողների ուսերին։
Կեսօրին Երևանի քաղաքապետարանը հաղորդագրություն տարածեց, որ գործատու ընկերության հետ ձեռք բերված «ժամանակավոր պայմանավորվածության» շնորհիվ գործադուլ իրականացնող հ. 1, 10, 12, 13, 19, 21, 23, 25, 29, 34 երթուղիների վարորդները վերադարձել են աշխատանքի․ «Երթուղիների բնականոն գործունեությունը ժամը 11:30-ին վերականգնվել է»:
Քաղաքապետարանից փորձեցինք ճշտել՝ ո՞րն է «ժամանակավոր պայմանավորվածության» բովանդակությունը։
Քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը պատասխանեց՝ կոնկրետ պայմանավորվածություն, իրականում, չկա․ «Ավելի շուտ պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել հետագա պայմանավորվածության մասին»։
«Խնդիրը գործատուների և վարորդների միջև է, նրանց իրավահարաբերությունների տիրույթում։ Գործատուն որոշել է բարձրացնել օրավճարները։ Քաղաքապետարանը պարտադրելու լիազորություններ այստեղ չունի։ Բայց ունի գործընթացը վերահսկելու լիազորություն։ Մենք երկու շաբաթ ժամանակ ունենք այս հարցերը քննարկելու համար։ Քաղաքապետարանը շահագրգռված է հանրային տրանսպորտի անխափան աշխատանքով, և իր լիազորությունների սահմաններում մասնակցելու է խնդրի հանգուցալուծմանը», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասաց մամուլի խոսնակը։
Գծատերերի ներկայացուցիչը հաստատեց՝ պայմանավորվել են եկող երկու շաբաթների ընթացքում քննարկել խնդիրները։ Պլանը, ամեն դեպքում, բարձրացվելու է․ «Որովհետև հնարավոր չէ․ ձեռնարկությունը կա՛մ պետք է փակվի, կա՛մ պետք է բարձրացվի»։
Հիշեցնենք, որ «Երևանի ՄՈՒԱՏ» ՓԲԸ-ն՝ Երևանի ամենախոշոր գծատերերից մեկը, պատկանում է Երևանի նախկին քաղաքապետեր Երվանդ Զախարյանի և Գագիկ Բեգլարյանի ընտանիքներին։ Տնօրենն է Կարեն Բեգլարյանը։ Սեփականատերերից է Սեյրան Զախարյանը՝ Երվանդ Զախարյանի ավագ եղբայրը:

Бывшие мэры Еревана сверхэксплуатируют водителей ради «минимальной зарплаты»
Утром 10 февраля водители почти 150 микроавтобусов, работающих по десяти маршрутам в Ереване, вышли на забастовку. Владельцы маршрутных линий в очередной раз подняли план - ежедневную плату. Кроме того, подорожал и газ.
Цена на газ поднялась на 2500 драмов (примерно $5). Теперь вместо 7000-7500 водителям приходится платить 10 000. Ежедневная ставка поднялась на 1500 драмов, и водителям приходится платить почти 27 000 драмов в день. По их словам, отработав 12 часов, домой они возвращаются с пустыми карманами.
От правительства и столичной мэрии они требовали отреагировать на проблему и провести переговоры с владельцами маршрутных линий: либо снизить цену на газ, либо договориться с дирекцией не поднимать ставку.
В ЗАО «Ереванский МУАТ» сообщили, что решение связано с повышением минимальной заработной платы.
«Помните, правительство подняло минимальные зарплаты? Компания повышает план, чтобы поднять минимальную зарплату — почасовую оплату. Решением правительства, должна быть поднята почасовая оплата, так? То есть и мы должны поднять ставку водителей, так?», - в беседе с Epress.am сказал начальник отдела эксплуатации компании Айк Саргсян.
Фактически, владельцы маршрутных линий решили взвалить на работников свое правовое обязательство поднять минимальные заработные платы.
Позже мэрия выпустила сообщение о том, что благодаря «временной договоренности» с компанией-работодателем бастующие водители маршрутов N1, 10, 12, 13, 19, 21, 23, 25, 29, 34 вернулись к работе.
В попытке расшифровать «временную договоренность» Epress.am обратился к пресс-секретарю мэрии Акопу Карапетяну, по словам которого, конкретной договоренности на самом деле нет: «Скорее, договорились достигнуть договоренность в будущем».
«Проблема между работодателями и водителями, на плоскости их правоотношений. Работодатель решил поднять ежедневную плату. Мэрия не наделена полномочиями обязывать к чему-либо, но у нее есть полномочия контролировать процесс. У нас две недели на обсуждение этих вопросов. Мэрия заинтересована в бесперебойной работе общественного транспорта, и в рамках своих полномочий будет участвовать в разрешении проблемы», - заявил Карапетян.
Представитель владельцев маршрутных линий подтвердил: договорились обсудить вопросы в ближайшие две недели. Ставка поднимется в любом случае: «Потому что невозможно: либо должно закрыться предприятие, либо нужно поднять ставку».
ЗАО «Ереванский МУАТ» - один из крупнейших владельцев маршрутных линий города — принадлежит семьям бывших градоначальников Ерванда Захаряна и Гагика Бегларяна. Директор компании — Карен Бегларян. Один из владельцев — Сейран Захарян, старший брат экс-мэра и экс-председателя государственного комитета кадастра недвижимости Ерванда Захаряна.