Հին Երևանը շարունակում են պաշտպանել «բացառիկ` գերակա» բիզնեսից
Քանդվում է Երևանի հնագույն թաղամասերից մեկը՝ 33-րդ (Ֆիրդուսի) թաղամասը։ 19-րդ դարից ժառանգված «Սև շենքը» քանդվել է օրեր առաջ։ Հերթը «Կարմիր շենքինն» է․ քանդման աշխատանքները սկսվել էին հունիսի 10-ի առավոտյան, պետք է շարունակվեին նույն օրը երեկոյան, բայց կանգնեցվեցին ակտիվիստների ինքնաբուխ դիմադրության շնորհիվ։ Շինաշխատանքներն հիմա դադարեցվել են․ հանրային բողոքը տարածվում է, գործադիր և քաղաքային իշխանությունները փորձում են մարել դժգոհությունները, կառուցապատողները պահանջկոտ սպասման մեջ են։
Ֆիրդուսի քանդման ու կառուցապատման ծրագիրն ունի տարիների վաղեմություն։ Թաղամասի կառուցապատումը արտոնվել է Սերժ Սարգսյանի օրոք։ 2018թ․ մարտի 22-ին՝ հեղափոխությունից առաջ, կայացվել է վերջնական որոշումը։ Թաղամասի նկատմամբ «ճանաչվել է բացառիկ` գերակա հանրային շահ»։ Գերակա շահի քողի ներքո տեղի բնակիչներին որոշվել է տարհանել, իսկ թաղամասը, այդ թվում 19-20-րդ դարից ժառանգված շինությունները՝ ապամոնտաժել։ Երևանի հին թաղամասերից մեկի (կառավարության բնորոշմամբ՝ «խարխուլ շինությունների») փոխարեն որոշվել է կառուցել բիզնես-կենտրոններ և նոր բնակելի շենքեր։
Պատմական ժառանգության ոչնչացումը հիմնավորվել է երկու հանգամանքով․ 1․ որ այդ ժառանգությունը ներառված չէ պահպանվող հուշարձանների ցանկում, 2․ որ այդ ժառանգությունը այլևս վերածված է ավերակների։ Ինչո՞ւ այն չի ներառվել պահպանվող հուշարձանների ցանկում կամ ինչո՞ւ է հասցվել անմխիթար վիճակի՝ պատասխաններ չկան։ Կարելի է ենթադրել, որ հենց քանդելու նախնական մտադրության բերումով։
Որոշումն, ամեն դեպքում, կայացվել է (հեղափոխությունից առաջ) և վերահաստատվել (նոր կառավարության օրոք)։
Նախագծի իրականացումը (առանց բաց մրցույթի) հանձնարարվել է Նարեկ Սարգսյանին, որը հայտնի է, օրինակ, մարդկանց ապօրինի ունեզրկման արդյունքում կառուցված Հյուսիսային պողոտայի և Հաղթանակի զբոսայգու կանաչ տարածքի հաշվին կառուցված դղյակների նախագծմամբ։ Ծրագրում ներգրավվել են մի շարք ընկերություններ՝ ներդրողներ և կառուցապատողներ (ցանկը մինչ օրս հրապարակված չէ, հայտնի է միայն, որ դրանք փոխկապակցված են տասնյակ երևանցիների ունեզրկմամբ հայտնի «Գլենդել հիլս» ընկերության հետ)։ Բնակիչների մեծ մասն արդեն տեղահանվել է: Մնացած մասի հետ կառուցապատողները դեռ բանակցում են։ Նախատեսվում է, որ փոխհատուցման շուրջ համաձայնության գալուց հետո նրանք ևս կլքեն իրենց տները։
Այսօր Երևանի ավագանու քաղաքաշինության և հողօգտագործման հարցերի և մշակույթի, կրթության ու սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովները համատեղ արտահերթ նիստ էին գումարել: Դրսում բողոքի ցույց էր։
Նիստին ներկա էին Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը, փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար Սերժ Վարագ Սիսեռյանը , ԿԳՍՄ նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը (հեռավար), Քաղշինպետկոմի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը (հայտնի որպես Տավուշի նախկին ՀՀԿ-ական մարզպետ), ավագանու անդամներ, կառուցապատողների ներկայացուցիչներ, նաև քաղհասարակության ներկայացուցիչներ, որոնք այս օրերին պայքարում են թաղամասի ոչնչացման դեմ՝ ճարտարապետ Սևադա Պետրոսյանը, իրավաբան Կարապետ Բադալյանը, ռեժիսոր Սեդա Գրիգորյանը, Ֆիրդուսի մասին գրքի հեղինակ, հետազոտող Տիգրան Ամիրյանը և «Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտե» նախաձեռնության անդամ Իզաբելլա Սարգսյանը։
Իշխանության ներկայացուցիչները (ի դեմս Սիսեռյանի և Մեսչյանի) փորձում էին համոզել, որ ոչինչ անել այլևս հնարավոր չէ․ ներդրումներն արդեն արվել են, բնակիչները փոխհատուցվել են, կառուցապատողներն եկել են, հրաժարվել նշանակում է «ընկնել դատական պրոցեսների» մեջ և կանգնել միլիոնավոր դոլարների փոխհատուցման պարտավորության առջև։
Նիստին մասնակցող քաղաքացիները փորձում էին բացատրել՝ հետհեղափոխական կառավարության քաղաքաշինական և մշակութային քաղաքականությունը հիշեցնում է նախկին իշխանություններին, բիզնես-շահը հանրային շահ, առավել ևս՝ հանրային գերակա շահ համարել չի կարելի, առաջարկված նախագիծը չպետք է իրականություն դառնա։ [Իզաբելլա Սարգսյանի կարճ ելույթը՝ այստեղ, Սևադա Պետրոսյանինը՝ այստեղ, Սեդա Գրիգորյանինն՝ այստեղ, Տիգրան Ամիրյանինը՝ այստեղ, Կարապետ Բադալյինն՝ այստեղ]։ Ավագանու անդամներից Գրիգոր Երիցյանը [ելույթը՝ այստեղ], Գայանե Մելքոմ Մելքոմյանը, Լևոն Զաքարյանը նրանց հետ մեծ մասամբ համակարծիք էին։
Ավագանու նիստին զուգահեռ քաղաքապետարանի շենքի դիմաց բողոքի ցույց էր ընթանում․ «Հեղափոխ(վ)եք», «Ֆիրդուսը վեր է ձեր՝ կապիտալիզմի շահերից», «Մեզ թողեք մեր ավերակները», «Չեղարկել Տարոնի որոշումը, Ֆիրդուսը հուշարձանների ցանկ մտցնել ամբողջությամբ» պաստառներով մարդիկ եկել էին զորակցելու նիստին մասնակցող ընկերներին։ Նիստը ավարտվեց ոչ ոքի։

Activists Stand Up Again to Defend Yerevan From "Investor" Encroachment
One of the only remaining old districts in Yerevan, Firdusi, is under demolition. District 33, historically called Firdusi, has a history of 150 years that was able to withstand even the Soviet urbanization of Yerevan. The demolition activities are carried out in a disguised manner. One of the 19-century houses, the "black building" was demolished at night a few days ago. The next is the "red building" of which the façade remains, but was in the process of demolishing before people gathered spontaneously on June 10th and stopped it. The public outcry is large, a civic initiative dedicated to protecting Yerevan's historic and cultural monuments gives voice to the resistance while city authorities are reluctant to offer a remedy to the grim prospect of Yerevan's loss of historic memory and people's demands. The "investors" are pushing for a quick return to their construction plans.
The Firdusi demolition and construction plan has been a matter of many years. Construction was commissioned still under Serj Sargsyan. On March 22, 2018, days before the Revolution, a final decision was taken to recognize the area as a "public eminent domain" under which the residents were expropriated of their houses and expelled, while the houses of 19th to early 20th century were commissioned to be demolished. The Government calls these "old and shabby" constructions that need to be replaced with business centers and new residential complexes. Firdusi, however, is one of the few old districts of Yerevan.
Extermination of this historical legacy was justified by two factors: 1․ the legacy is not documented in the list of "protected historical sites", 2․ the legacy is already in ruins. Why was it not listed in the protected site list and why has it been stretched to such a dismal condition (intentionally or as a result of inaction), are questions that beg answers from the official bodies. The primary assumption is – to bring to life the initial plan of demolition.
The decision was made by the former authorities before the Revolution and confirmed by the new ones.
The construction project is entrusted (without a public tender) to Narek Sargsyan's oversight, who is the notorious former Chief Architect of Yerevan, the mastermind of expropriation of people's property in the Northern Avenue, clearance of forested areas in Victory park for the mansions of the rich and former officials and other problematic urban development decisions.
The construction project is not public, it is not known who the investors and construction companies are. What has been made clear in the past days is that demolition and construction are linked to the name of "Glendale Hills" construction company, the one for the sake of which people were expelled from their homes in central Yerevan. The company is notorious for disputable deals with people, allegedly artificial bankruptcy and restructuring in a new face.
Most of the local residents are expelled, the demolitionists are negotiating with the rest, however it is planned that if the negotiations are successful, the remaining residents will also leave their homes.
The current authorities are attempting to justify that prevention of demolition and destruction of the district is impossible.
Deputy Prime Minister Tigran Avinyan's representative Varag Siseryan and Chief Architect Artur Meschyan were convincing that the investments were already made, residents were already compensated for, any retreat would mean "legal battles" which would bring about millions of dollars of compensation claims against the state. The municipality had now power to intervene either.
The situation very much reminded the Amulsar process.
At June 13th Yerevan Municipal Council's extra meeting of standing committees on Urban Development Issues and Cultural, Educational and Social issues, officials were trying to convince other council members and civil society members and activists that nothing can be done to reverse the situation. Those present were Mayor Hayk Marutyan, Chief Architect Artur Meschyan, Deputy Minister of Education, Culture and Sports Narine Khachaturyan, Tigran Avinyan's representative Varag Siseryan, Chairman of the Urban Development State Committee Armen Ghularyan (known as the former republican Marzpet of Tavush), Yerevan Municipal Council Members, and experts, civil society members.
Civil society members, including members of the Initiative to Protect Yerevan's Historical and Cultural Heritage, researchers, lawyers, architects, were explaining why the post revolutionary government's actions were reminiscent of the old corrupt authorities, why such investment projects cannot be considered a "public eminent domain", why the proposed project should not be brought to life, what are the long term political and cultural implications of such a decision, and why the justifications of the government are not adequate and satisfactory.
Researcher, co-author of the book "Firdusi: The Memory of a Place" pointed out that the discussion was around investment plots, while Firdusi is a residential district with a historical value and an oral history that none of the construction project's committee members is aware of.
Other civil society members also had a chance to express their opinions against destruction of Firdusi and the government's current attitude.
Several council members pointed out to the need to stop destruction of historical sites of Yerevan.
In the meanwhile, a protest of a few citizens stood in front of the Municipality to support fellows participating in the meeting. Posters included signs: "Get Revolutionized", "Firdusi is Above your Capitalist Interests", "Don't leave us Ruins", "Dismiss Taron's Decision, Update Protection Sites List."
The meeting ended with no clear agreement, it is not clear whether the speeches of council members and civil society will make any impact.