Հին Երևանը շարունակում են պաշտպանել «բացառիկ` գերակա» բիզնեսից
Քանդվում է Երևանի հնագույն թաղամասերից մեկը՝ 33-րդ (Ֆիրդուսի) թաղամասը։ 19-րդ դարից ժառանգված «Սև շենքը» քանդվել է օրեր առաջ։ Հերթը «Կարմիր շենքինն» է․ քանդման աշխատանքները սկսվել էին հունիսի 10-ի առավոտյան, պետք է շարունակվեին նույն օրը երեկոյան, բայց կանգնեցվեցին ակտիվիստների ինքնաբուխ դիմադրության շնորհիվ։ Շինաշխատանքներն հիմա դադարեցվել են․ հանրային բողոքը տարածվում է, գործադիր և քաղաքային իշխանությունները փորձում են մարել դժգոհությունները, կառուցապատողները պահանջկոտ սպասման մեջ են։
Ֆիրդուսի քանդման ու կառուցապատման ծրագիրն ունի տարիների վաղեմություն։ Թաղամասի կառուցապատումը արտոնվել է Սերժ Սարգսյանի օրոք։ 2018թ․ մարտի 22-ին՝ հեղափոխությունից առաջ, կայացվել է վերջնական որոշումը։ Թաղամասի նկատմամբ «ճանաչվել է բացառիկ` գերակա հանրային շահ»։ Գերակա շահի քողի ներքո տեղի բնակիչներին որոշվել է տարհանել, իսկ թաղամասը, այդ թվում 19-20-րդ դարից ժառանգված շինությունները՝ ապամոնտաժել։ Երևանի հին թաղամասերից մեկի (կառավարության բնորոշմամբ՝ «խարխուլ շինությունների») փոխարեն որոշվել է կառուցել բիզնես-կենտրոններ և նոր բնակելի շենքեր։
Պատմական ժառանգության ոչնչացումը հիմնավորվել է երկու հանգամանքով․ 1․ որ այդ ժառանգությունը ներառված չէ պահպանվող հուշարձանների ցանկում, 2․ որ այդ ժառանգությունը այլևս վերածված է ավերակների։ Ինչո՞ւ այն չի ներառվել պահպանվող հուշարձանների ցանկում կամ ինչո՞ւ է հասցվել անմխիթար վիճակի՝ պատասխաններ չկան։ Կարելի է ենթադրել, որ հենց քանդելու նախնական մտադրության բերումով։
Որոշումն, ամեն դեպքում, կայացվել է (հեղափոխությունից առաջ) և վերահաստատվել (նոր կառավարության օրոք)։
Նախագծի իրականացումը (առանց բաց մրցույթի) հանձնարարվել է Նարեկ Սարգսյանին, որը հայտնի է, օրինակ, մարդկանց ապօրինի ունեզրկման արդյունքում կառուցված Հյուսիսային պողոտայի և Հաղթանակի զբոսայգու կանաչ տարածքի հաշվին կառուցված դղյակների նախագծմամբ։ Ծրագրում ներգրավվել են մի շարք ընկերություններ՝ ներդրողներ և կառուցապատողներ (ցանկը մինչ օրս հրապարակված չէ, հայտնի է միայն, որ դրանք փոխկապակցված են տասնյակ երևանցիների ունեզրկմամբ հայտնի «Գլենդել հիլս» ընկերության հետ)։ Բնակիչների մեծ մասն արդեն տեղահանվել է: Մնացած մասի հետ կառուցապատողները դեռ բանակցում են։ Նախատեսվում է, որ փոխհատուցման շուրջ համաձայնության գալուց հետո նրանք ևս կլքեն իրենց տները։
Այսօր Երևանի ավագանու քաղաքաշինության և հողօգտագործման հարցերի և մշակույթի, կրթության ու սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովները համատեղ արտահերթ նիստ էին գումարել: Դրսում բողոքի ցույց էր։
Նիստին ներկա էին Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը, փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար Սերժ Վարագ Սիսեռյանը , ԿԳՍՄ նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը (հեռավար), Քաղշինպետկոմի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը (հայտնի որպես Տավուշի նախկին ՀՀԿ-ական մարզպետ), ավագանու անդամներ, կառուցապատողների ներկայացուցիչներ, նաև քաղհասարակության ներկայացուցիչներ, որոնք այս օրերին պայքարում են թաղամասի ոչնչացման դեմ՝ ճարտարապետ Սևադա Պետրոսյանը, իրավաբան Կարապետ Բադալյանը, ռեժիսոր Սեդա Գրիգորյանը, Ֆիրդուսի մասին գրքի հեղինակ, հետազոտող Տիգրան Ամիրյանը և «Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտե» նախաձեռնության անդամ Իզաբելլա Սարգսյանը։
Իշխանության ներկայացուցիչները (ի դեմս Սիսեռյանի և Մեսչյանի) փորձում էին համոզել, որ ոչինչ անել այլևս հնարավոր չէ․ ներդրումներն արդեն արվել են, բնակիչները փոխհատուցվել են, կառուցապատողներն եկել են, հրաժարվել նշանակում է «ընկնել դատական պրոցեսների» մեջ և կանգնել միլիոնավոր դոլարների փոխհատուցման պարտավորության առջև։
Նիստին մասնակցող քաղաքացիները փորձում էին բացատրել՝ հետհեղափոխական կառավարության քաղաքաշինական և մշակութային քաղաքականությունը հիշեցնում է նախկին իշխանություններին, բիզնես-շահը հանրային շահ, առավել ևս՝ հանրային գերակա շահ համարել չի կարելի, առաջարկված նախագիծը չպետք է իրականություն դառնա։ [Իզաբելլա Սարգսյանի կարճ ելույթը՝ այստեղ, Սևադա Պետրոսյանինը՝ այստեղ, Սեդա Գրիգորյանինն՝ այստեղ, Տիգրան Ամիրյանինը՝ այստեղ, Կարապետ Բադալյինն՝ այստեղ]։ Ավագանու անդամներից Գրիգոր Երիցյանը [ելույթը՝ այստեղ], Գայանե Մելքոմ Մելքոմյանը, Լևոն Զաքարյանը նրանց հետ մեծ մասամբ համակարծիք էին։
Ավագանու նիստին զուգահեռ քաղաքապետարանի շենքի դիմաց բողոքի ցույց էր ընթանում․ «Հեղափոխ(վ)եք», «Ֆիրդուսը վեր է ձեր՝ կապիտալիզմի շահերից», «Մեզ թողեք մեր ավերակները», «Չեղարկել Տարոնի որոշումը, Ֆիրդուսը հուշարձանների ցանկ մտցնել ամբողջությամբ» պաստառներով մարդիկ եկել էին զորակցելու նիստին մասնակցող ընկերներին։ Նիստը ավարտվեց ոչ ոքի։

Старый Ереван продолжают защищать от «исключительного высшего» бизнеса
Разрушается один из древнейших кварталов Еревана - 33-й, он же Фирдоуси. Одного из зданий 19 века - Черное здание - не стало несколько дней назад. Очередь дошла до Красного: демонтаж начался утром 10 июня и должен был продолжиться вечером того же дня, но работы были прекращены в результате спонтанного сопротивления десятков человек. Все работы, в том числе строительные, прекращены: протест пытается набрать обороты, исполнительная и городская власти мешкают, пытаясь погасить недовольство, застройщики пребывают в требовательном ожидании.
Программа демонтажа и строительства длится уже несколько лет. Разрешение было выдано при Серже Саргсяне. Окончательное решение приняли 22 марта 2018 года - непосредственно до начала массовых протестов с требованием отставки Саргсяна и смены власти. Квартал признан представляющим высший общественный интерес, под видом которого решено эвакуировать местных жителей, а квартал, в том числе постройки 19-20 веков, демонтировать. Вместо «старых и обветшалых построек», как их охарактеризовало правительство, приняли решение о строительстве нового квартала с бизнес-центрами и жилыми домами.
Уничтожение исторического наследия аргументировали двумя обстоятельствами: во-первых, оно не входит в список охраняемых памятников, во-вторых, наследие превратилось в руины. Официальных ответов на вопросы о том, почему квартал не включен в список охраняемых памятников (специально или при умышленном бездействии), нет. Можно предположить, что именно в связи с наличием предварительного намерения демонтировать здания.
В любом случае, решение было принято - до революции 2018 года - и повторно утверждено уже при новом правительстве.
Осуществление проекта (без открытого конкурса) поручили Нареку Саргсяну, известному, к примеру, проектированием дворцов, построенных в зеленой зоне Парка победы и Северного проспекта. В программе участвует ряд компаний - инвесторы и застройщики (список вовлеченных компаний до сих пор не был разглашен, известно только, что они связаны с «Глендейл Хиллз», прославившейся экспроприацией десятков жителей армянской столицы). Большинство жильцов уже эвакуированы. С остальными застройщики продолжают вести переговоры. Предполагается, что после договоренности вокруг компенсации они тоже покинут свои дома.
13 июня состоялось внеочередное совместное заседание постоянных комиссий градостроительства и землепользования и культуры, науки и социальных вопросов при Совете старейшин Еревана.
Во встрече приняли участие мэр Айк Марутян, главный архитектор города, бард Артур Месчян, руководитель офиса вице-премьера Серж Вараг Сисерян, замминистра образования, науки, культуры и спорта Наринэ Хачатурян (дистанционно), председатель Государственного комитета градостроительства Армен Гуларян (бывший губернатор Тавушской области, член Республиканской партии Армении), члены Совета старейшин, представители застройщиков, а также представители гражданского общества, которые в эти дни борются против демонтажа. Среди них архитектор Севада Петросян, юрист Карапет Бадалян, режиссер Седа Григорян, автор книги о квартале Фирдуси, исследователь Тигран Амирян и член инициативы «Комитет защиты наследия Еревана» Изабелла Абгарян.
Представители власти в лице Сисеряна и Месчяна пытались убедить, что уже ничего не поделать: инвестиции осуществлены, жильцы получили компенсации, застройщики на месте. Отказаться - значит увязнуть в судебных процессах и встать перед обязательством выплаты компенсации в миллионы долларов.
Участвующие в заседании противники демонтажа пытались объяснить, почему градостроительная и культурная политика постреволюционного правительства, вопреки обещаниям, напоминает деятельность прежней власти, почему бизнес-интерес нельзя считать общественным, тем более высшим общественным интересом, почему предложенный проект не должен осуществляться, к каким долгосрочным политическим и культурным последствиям приведет данное решение и почему аргументации правительства не оправдывают происходящие процессы и не могут считаться удовлетворительными.
В это же время перед зданием мэрии проходил пикет: люди пришли подсобить участвовавшим в заседании товарищам. «Революционируйте(сь)», «Фирдус превыше интересов вашего капитализма», «Оставьте нам наши руины», «Отменить решение Тарона, полностью внести Фирдоуси в список памятников» - гласили их плакаты.