Հայկական բանակը շարունակում է կյանքեր խլել առանց պատերազմի
2022 թվականին Հայաստանի զինված ուժերում և Ղարաբաղի պաշտպանության բանակում գրանցվել է (ոչ մարտական պայմաններում) զինծառայողների մահվամ առնվազն 50 դեպք՝ գրում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը։
Մահվան պատճառները, ըստ պաշտոնական վարկածների, հետևյալն են․
— առողջական խնդիրներ՝ 17 դեպք,
— ավտովթար՝ 17 դեպք,
— ինքնասպանություն՝ 6 դեպք,
— սպանություն՝ 6 դեպք, որից 2-ը՝ դիտավորյալ, 1-ը՝ «զենքի օգտագործման կանոնների խախտման» հետևանքով, 1-ը՝ անհայտ պայմաններում, 2-ը՝ «մարտական ծառայության կանոնների խախտման» հետևանքով,
— դժբախտ պատահար՝ 2 դեպք՝ (այրվածք հրդեհի հետևանքով, հոսանքահարում, ջրահեղձ),
— զենքի, ռազմամթերքի, վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում՝ 1 դեպք,
— ականի պայթյուն՝ 1 դեպք։
Եվս 14 զինծառայող (տարվա տարբեր ամիսներին) զոհվել է hրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով։
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից 15-ը ընկած ժամանակահատվածում՝ Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետևանքով մի քանի օրվա ընթացքում զոհվել է 221 զինծառայող, զինծառայողներից 3-ն առ այսօր անհետ կորած է համարվում։
ՀՔԱՎ-ն ընդգծում է՝ սեպտեմբերյան մարտերը չհաշված, բանակում անցյալ տարի 64 մահվան դեպք է գրանցվել, որոնցից 50-ը՝ ոչ մարտական պայմաններում, 14-ը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով։
Մահվան 64 դեպքերից միայն 30-ի (47%) մասին է պաշտոնական հաղորդագրություն տարածվել, ևս 4 (6%) դեպքի մասին տեղեկությունը տարածվել է լրատվամիջոցներով, 3 (5%) դեպքի մասին ԶԼՄ տարածած տեղեկությունը հաստատվել է ՊՆ և գլխավոր դատախազության կողմից, սակայն պաշտոնական հաղորդագրություն այդ դեպքի մասին այդպես էլ չի հրապարակվել։ Մյուս 27 (42%) դեպքի մասին տեղեկություն առհասարակ չի տարածվել:
Մահացության 64 դեպքից 54-ը (84%) գրանցվել Հայաստանի տարածքում, 10-ը (16 %)՝ Լեռնային Ղարաբաղում։
Անցյալ տարի՝ 2021 թվականին, զինծառայողների մահացության դեպքերը 76-ն են եղել, որոնցից 54-ը՝ ոչ մարտական պայմաններում, 19-ը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով։ 2021-ին գրանցվել է «ինքնասպանության» 9-ը (2022-ին՝ 6) դեպք և սպանության 11 (2022-ին՝ 6) դեպք։

In 2022, at least 50 cases of servicemens' deaths (in non-combat conditions) were registered in the Armed Forces of Armenia and the Karabakh Defense Army, writes the Vanadzor office of the Helsinki Citizens’ Assembly.
According to the official versions, the causes of death are as follows:
• Health issues; 17 cases
• Car accident; 17 cases
• Suicide; 6 cases
• Murder; 6 cases - of which 2 were intentional, 1 was related to breach of the rules for handling weapon, 1 occurred under unknown conditions and 2 as a result of "violation of combat service rules"
• Accident; 2 cases: (burn due to fire, electric shock, drowning)
• Breach of the rules of dealing with weapons, munition or dangerous substances; 1 case,
• Mine explosion; 1 case
Another 14 servicemen were killed (during different months of the year) as a result of violations of the ceasefire.
According to official information, in the period between September 13 and 15, 2022, as a result of the large-scale attack by Azerbaijan on Armenia, 221 servicemen were killed and 3 servicemen are still considered missing.
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor emphasizes that, apart from the conflict escalation in September, 64 deaths were registered in the army last year, 50 of which were in non-combat situations and 14 as a result of ceasefire violations.
Of the 64 death cases, only 30 (47%) were officially reported, another 4 cases (6%) were reported by the media, 3 of which (5%) were confirmed by the Ministry of Defense and the Prosecutor General's Office, but a message about these incidents was never published. Information about the other 27 (42%) cases was not published at all.
Out of 64 cases of death, 54 (84%) were registered in the territory of Armenia, 10 (16%) in Nagorno-Karabakh.
Last year (2021), there were 76 deaths of servicemen registered, 54 of them in non-combat conditions and 19 as a result of ceasefire violations. In 2021, 9 cases of "suicide" (and 6 in 2022) and 11 cases of murder (6 in 2022) were registered.