Հայկական բանակը շարունակում է կյանքեր խլել առանց պատերազմի
2022 թվականին Հայաստանի զինված ուժերում և Ղարաբաղի պաշտպանության բանակում գրանցվել է (ոչ մարտական պայմաններում) զինծառայողների մահվամ առնվազն 50 դեպք՝ գրում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը։
Մահվան պատճառները, ըստ պաշտոնական վարկածների, հետևյալն են․
— առողջական խնդիրներ՝ 17 դեպք,
— ավտովթար՝ 17 դեպք,
— ինքնասպանություն՝ 6 դեպք,
— սպանություն՝ 6 դեպք, որից 2-ը՝ դիտավորյալ, 1-ը՝ «զենքի օգտագործման կանոնների խախտման» հետևանքով, 1-ը՝ անհայտ պայմաններում, 2-ը՝ «մարտական ծառայության կանոնների խախտման» հետևանքով,
— դժբախտ պատահար՝ 2 դեպք՝ (այրվածք հրդեհի հետևանքով, հոսանքահարում, ջրահեղձ),
— զենքի, ռազմամթերքի, վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում՝ 1 դեպք,
— ականի պայթյուն՝ 1 դեպք։
Եվս 14 զինծառայող (տարվա տարբեր ամիսներին) զոհվել է hրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով։
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից 15-ը ընկած ժամանակահատվածում՝ Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետևանքով մի քանի օրվա ընթացքում զոհվել է 221 զինծառայող, զինծառայողներից 3-ն առ այսօր անհետ կորած է համարվում։
ՀՔԱՎ-ն ընդգծում է՝ սեպտեմբերյան մարտերը չհաշված, բանակում անցյալ տարի 64 մահվան դեպք է գրանցվել, որոնցից 50-ը՝ ոչ մարտական պայմաններում, 14-ը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով։
Մահվան 64 դեպքերից միայն 30-ի (47%) մասին է պաշտոնական հաղորդագրություն տարածվել, ևս 4 (6%) դեպքի մասին տեղեկությունը տարածվել է լրատվամիջոցներով, 3 (5%) դեպքի մասին ԶԼՄ տարածած տեղեկությունը հաստատվել է ՊՆ և գլխավոր դատախազության կողմից, սակայն պաշտոնական հաղորդագրություն այդ դեպքի մասին այդպես էլ չի հրապարակվել։ Մյուս 27 (42%) դեպքի մասին տեղեկություն առհասարակ չի տարածվել:
Մահացության 64 դեպքից 54-ը (84%) գրանցվել Հայաստանի տարածքում, 10-ը (16 %)՝ Լեռնային Ղարաբաղում։
Անցյալ տարի՝ 2021 թվականին, զինծառայողների մահացության դեպքերը 76-ն են եղել, որոնցից 54-ը՝ ոչ մարտական պայմաններում, 19-ը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով։ 2021-ին գրանցվել է «ինքնասպանության» 9-ը (2022-ին՝ 6) դեպք և սպանության 11 (2022-ին՝ 6) դեպք։

В армянской армии продолжают погибать в том числе в небоевых условиях
В 2022г. в ВС Армении и Армии обороны Карабаха было зафиксировано как минимум 50 смертей военнослужащих (в небоевых условиях), сообщает Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи.
По официальной версии, среди причин смерти:
- проблемы со здоровьем (17 случаев)
- ДТП (17)
- самоубийство (6)
- убийство (6 случаев, 2 из них - умышленное, 1 - следствие нарушения правил обращения с оружием, 1 - при неустановленных обстоятельствах, 2 - в результате нарушения правил боевой службы)
- несчастный случай - 2 (ожог при пожаре, поражение электрическим током, утопление)
- нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, опасными веществами - 1 случай
- подрыв мины - 1.
Еще 14 военнослужащих (разные инциденты) погибли в результате нарушения режима прекращения огня.
По официальным данным, с 13 по 15 сентября в результате агрессии Азербайджана в отношении Армении погиб 221 военнослужащий, трое до сих пор считаются пропавшими без вести.
Как отмечает правозащитная организация, не считая сентябрьских боев, в прошлом году в армии было зафиксировано 64 случая смерти, 50 из которых - в небоевых условиях, 14 - в результате нарушения режима прекращения огня.
Официальные сообщения распространялись в связи с 30 из 64 случаев (47%), данные еще о 4-х распространили СМИ, в трех случаях (5%) распространенная СМИ информация была подтверждена Минобороны и генпрокуратурой, однако официального сообщения об этих инцидентах так и не поступило. Никакой информации не было касательно 27 случаев (42%).
54 из 64 случаев смерти (84%) были зафиксированы на территории Армении, 10 (16%) - в Карабахе.
В 2021 году было зафиксировано 76 смертей военнослужащих, 54 из них - в небоевых условиях, 19 - в результате нарушения режима прекращения огня; число случаев, квалифицированных как самоубийство, составило 9 (в 2022-м - 6), убийств - 11 (в 2022-м - 6).