«Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն»
«Թանկացման միակ պատճառը ՌԴ վարչապետի հայտարարությունն էր, որ նրանք մինչև աշուն արգելում են ցորենի արտահանումը, որն ընդհանուր 20 միլիոն տոննա է  եղել ամեն տարի, բայց չգիտես ինչու ոչ մեկ չի լսում և արհամարհում է ԱՄՆ-ի հայտարարությունը, որ 15 միլիոն տոննա այս տարի ավելի շատ ցորեն է  արտահանելու»,- ասել է Աբգար Եղոյանը:
Նա նաև նշեց, որ 4 օր առաջ միջազգային բորսայում 5 դոլարով ընկավ ցորենի տոննայի արժեքը, մինչդեռ Հայաստանում որոշ տնտեսվարողներ փորձում են անհիմն խուճապ առաջացնել` բարձրացնելով ալյուրի և հացի գները:
Աբգար Եղոյանը խորհուրդ տվեց լրատվամիջոցներին այդ ջրաղացի վրա ջուր չլցնել: «Չպիտի անընդհատ պտտվող ձնագնդի նման խոսենք ցորենի թանկացումից, եկեք ասենք, որ այդ թանկացումը անհիմն է ուղղակի,- ավելացրել է բանախոսը:
Աբգար Եղոյանը խոստացել է նաև, որ Տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովը որոշակի պատժամիջոցներ կկիրառի` կապված թանկացման հետ, քանի որ ապրանքը թանկ գնով չի մտել երկիր և բոլոր գնումները կատարվել են էժան գներով:

В Армении обещают наказать завышающих цены на хлеб
«Единственной причиной подорожания является заявление премьера РФ о том, что они запрещают экспорт пшеницы до осени, который каждый год составлял 20 млн. тонн. Но неизвестно, по какой причине, никто не слышит и игнорирует заявление США о том, что в этом году они будут экспортировать пшеницы на 15 млн. тонн больше», - сказал Егоян.
Он также отметил, что 4 дня назад на международной бирже на 5 долларов упала цена на тонну пшеницы, между тем, некоторые бизнес-субъекты Армении пытаются создать необоснованную панику, поднимая цены на муку и хлеб.
Егоян посоветовал СМИ не лить воду на эту мельницу. «Не нужно постоянно говорить о подорожании пшеницы, давайте скажем, что это подорожание попросту необоснованны», - добавил он.
Абгар Егоян пообещал, что Государственная комиссии по экономической конкуренции применит некоторые санкции в связи с подорожаниями, так как товар был ввезен в страну по низким ценам.