ԼՂՀ անկախությունը պետք է ճանաչվեր 90-ականների սկզբին. Զոլյան
«1990-ական թվականներին Հայաստանում քննարկվում էր Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման հարցը: Ես` որպես համապատասխան հանձնաժողովի պատասխանատու, այն ժամանակ առաջարկել էի մի նախագիծ, որով Հայսստանը միաժամանակ պետք է ճանաչեր թե’ Ադրբեջանի, թե ԼՂՀ անկախությունը»:
Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Երևանի Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր, 90-ականներին Գերագույն խորհրդի Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժաղովի քարտուղար Սուրեն Զոլյանը:
Զոլյանի խոսքերով` վերջին պահին խոսք վերցրեց այն ժամանակ Գերագույն խորհրդի նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ով խնդրեց հետաձգել քվեարկությունը:
«Տեր-Պետրոսյանը բացատրեց, որ պետք է մեկնի Մոսկվա, և ճիշտ կլիներ, որ այդ հարցերը քննարկվեր նաև Ռուսաստանի ղեկավարության հետ», - հավելեց ԵՊԼՀ ռեկտորը` ընդգծելով, որ Հայաստանը մինչև հիմա էլ «անդրադառնում է» այդ իրավական հարցերին:
Զոլյանի կարծիքով` այդ տարիներն ամենաճիշտ ժամանակն էին Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու համար:

NKR's Independence Should've Been Recognized in the Early 90s: Zolyan
"The question of Nagorno-Karabakh (NKR) recognition was being discussed in Armenia in the 1990s. I, as a responsible of the corresponding committee, had proposed at the time a project by which Armenia had to simultaneously recognize both Azerbaijan's and NKR's independence," said Yerevan State Linguistic University (YSLU) named after V. Brusov Rector Suren Zolyan, who was also the secretary of the Supreme Council Standing Committee on NKR Issues in the 90s.
According to Zolyan, the last word at the time was had by Supreme Council President Levon Ter-Petrosyan, who asked that the vote be postponed.
"Ter-Petrosyan explained that he was to go to Moscow and it would be right that those issues be discussed also with Russia's leadership," added the YSLU Rector, emphasizing that Armenian until now is "turning its attention" to those legal issues.