Դաշնակցականն ուզում է աղոթել, բայց ոչ Թուրքիայի որոշած օրը
ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակի քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը, այսօր խոսելով Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում տեղի ունեցած պատարագի մասին, ասաց, որ Թուրքիան, խաչը չտեղադրելով, իրեն դրեց ծիծաղելի դրության մեջ:
Կիրո Մանոյանի կարծիքով` վատն այն է, որ Թուրքիայում իրենց փոքրամասնություններին ուղղված հարցն իրենք անընդհատ կապում են այդ փոքրամասնությունների երկրների հետ:
«Խնդիրն այն է, որ այդ հուշակոթողներն իրականում բոլորը պատկանում են հայությանը, ոչ անպայման Հայաստանի Հանրապետությանը: Այլ իրավատեր կա  այդ ուենցվածքի, և այս բոլորը պետք է իրավական հարթության վրա դնեն և ոչ թե Հայաստանի հետ լավ հարաբերություններ հաստատելու համար դա անեն», -ասել է Մանոյանը:
Կիրո Մանոյանը նաև նշել է, որ Թուրքիան իր միջզագային պարտավորությունները այնքան է ոտնահարել, որ մարդկանց մոտ նույնիսկ երբեմն տրամադրություն է առաջանում, որ ինչ լավ է` գոնե մեկ օր աղոթելու հնարավորություն տվեցին:
«Այդպես ասում են Թուրքիայում ապրող հայերը, որոնք մեզանից ոմանց մեղադրում էին` «բա ի՞նչ է ձեր ուզածը, չե՞ք ուզում աղոթել: Ուզում ենք աղոթել, բայց տարեկան 365 օր և ոչ թե այն օրը, որ Թուրքիան պիտի որոշի, թե մենք երբ պիտի աղոթենք: Չի կարող սա Հայաստանին ուղղված լինել: Իրավականորեն, քաղաքականորեն Հայաստանի հետ ոչ մի կապ չունի. եթե այդպես է առնվազն մեկ օրով պիտի սահմանը բացեր, եթե իսկապես այդ է նպատակը, բայց այդ չէ նպատակը»,- նշել է Կիրո Մանոյանը:

Dashnak Member Wants to Pray, But Not on the Day Determined by Turkey
Head of the Armenian Cause Office of the Armenian Revolutionary Federation (ARF-D, Dashnaktsutyun) Giro (Kiro) Manoyan, speaking today about Aghtamar's Holy Cross liturgy, said that Turkey, by not placing the cross on the church, put itself in a ridiculous situation.
According to the politician, what's bad is that Turkey constantly connects the issue of ethnic minorities in the country with the countries of those minorities.
"The issue is that all these monuments in reality belong to the Armenian people, not unconditionally to the Republic of Armenia. There is another right owner to the property, and all of this should be placed on a legal level and not to establish good relations with Armenia," he said.
Manoyan also said that Turkey has violated its international obligations so much so that people sometimes even think, it's so good, at least they provided the opportunity to pray for one day.
"That's what the Armenians living in Turkey say, some of which accused us: 'What do you want, don't you want to pray?' We want to pray, but 365 days a year and not that day that Turkey decides... This can't be directed toward Armenia. Legally, politically, it has not connection with Armenia whatsoever: if that's so, then the border should've opened at least for a day; if really that's the purpose, but that's not the purpose," he said.